Droga krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych już w niedzielę. Oglądaj online!

2
Fot. materiały organizatora
"Drogą codzienności" - pod taki hasłem odbędzie się coroczna droga krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych, która już w najbliższą niedzielę o godzinie 18.40 w ostrowskiej Konkatedrze. Poprzedzi ją msza święta o godzinie 18.00. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną odbędzie się ona w innej wersji, bez udziału wiernych. Każdy, kto będzie chciał uczestniczyć w drodze krzyżowej będzie to mógł zrobić za pośrednictwem mediów społecznościowych.

To już tradycja, że w Niedzielę Palmową ma miejsce droga krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych. W tym roku odbędzie się ona po raz 9. Rozpocznie się o godzinie 18.40 w ostrowskiej Konkatedrze, a poprzedzi ją msza święta w intencji ludzi kultury.

Uroczystościom będzie przewodził bp Łukasz Buzun, a udział w nich wezmą ludzie ostrowskiej kultury. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa i ograniczenia z nią związane, w wydarzeniu nie weźmie działu Chór Nauczycielski pod dyrekcją Janusza Lipińskiego oraz duet Roberta Matuszewskiego oraz Maksymiliana Matuszewskiego.

Do prowadzenia rozważań poszczególnych stacji drogi krzyżowej zostali wybrani przedstawiciele ostrowskich środowisk twórczych: bp Łukasz Buzun, Irena Dutkowska, Wojciech Gawłowski, Włodzimierz Grabowski, Bogumiła Gruszczyńska–Kozan, Jerzy Kania, ks. Marcin Kierzek, Ewa Kotowska-Rasiak, ks. Adam Kraska, Magdalena Kuczma, Andrzej Leraczyk, Halina Lisoń, Elżbieta Mikołajczyk, Daniela i Paweł Mochowie, ks. kan. Krzysztof Nojman, Monika Rzegocińska-Wiącek, Dariusz Suski, Danuta Walczak, Marek Wiącek.

Nie wszyscy jednak wezmą udział w uroczystościach ze względu na obecną sytuację epidemiczną. Podczas rozważań przestrzegane będą wszystkie zasady reżimu sanitarnego. Pod każdą kolejną stacją drogi krzyżowej będzie znajdował się jedynie kapłan oraz wyznaczona osoba.

“W tym roku hasłem przewodnim, a zarazem tytułem publikacji, jest formuła „Drogą codzienności”. Rozważania przy kolejnych stacjach uwzględniają tę perspektywę. Codzienność jest kategorią, która dobrze wpisuje się w obchody Roku św. Józefa. Droga krzyżowa to tradycyjne polskie nabożeństwo wielkopostne. Dla wielu tradycja to przestrzeń, która pozwala – pomimo szybko zmieniającego się świata – być wiernym katolickim wartościom i zachowywać w sercu, umyśle i życiu depozyt wiary. Jego istotą jest niezmienność, trwałość i pewność. Spróbujmy odnaleźć się w tej przestrzeni. Sformułowanie „Drogą” (a nie „Droga”) ma podkreślać nasz aktywny udział w tych zbawczych wydarzeniach” – mówią organizatorzy.

Dla wszystkich wiernych, którzy chcą uczestniczyć w tej ostrowskiej tradycji, będzie możliwość obejrzenia uroczystości za pośrednictwem mediów społecznościowych. Transmisja będzie dostępna na stronie internetowej ostrowskiej Konkatedry oraz na kanale w serwisie YouTube oraz na facebookowym profilu parafii.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick