Dostałeś takiego maila? To oszustwo! Policja ostrzega

0
Fot. Pixabay
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które informują o rzekomym wezwaniu na policję. Uwaga! Otwarcie załącznika może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Oszuści mogą wykraść w ten sposób nasze dane osobowe.

Policjanci zajmujący się cyberprzestępczością ostrzegają przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną. Oszuści nie próżnują i sięgają po różne sposoby, aby wykraść nasze dane osobowe i użyć ich w niecnym celu. Nasza nieuwaga, a często naiwność mogą doprowadzić do nieszczęścia. Stąd apel o ostrożność.

CZYTAJ: “Wpadł” przez woreczek z marihuaną. W mieszkaniu miał znacznie więcej

Maile, przed którymi przestrzega policja, dotyczą wezwania na komendę. „Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie urządzenia” – wyjaśniają funkcjonariusze. „Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem” – czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.

Kradzież danych może prowadzić do tego, że osoby niepowołane uzyskają dostęp np. do naszej bankowości elektronicznej i będą mogły przelać nasze pieniądze na swoje konto bądź dokonać różnego rodzaju płatności. „Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali” – informują funkcjonariusze.

CZYTAJ: Amelka z amioplazją potrzebuje pomocy. Koszt operacji w USA to 3,5 miliona złotych

Kiedy ktoś w tego typu sytuacji zażąda od nas zapłaty za odblokowanie komputera, warto szukać pomocy na stronie nomoreransom.org. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji jest członkiem tego międzynarodowego projektu.

Policjanci przypominają, że jeśli padniemy ofiarą phishingu, powinniśmy skontaktować się także z najbliższą komendą.

Przykład wiadomości phishingowej:

Fot. Komenda Główna Policji
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick