Dodatek węglowy rozszerzony. Sprawdź, czy dostaniesz 3 000 zł

48
Ogrzewasz dom pelletem? Też otrzymasz "dodatek węglowy" / fot. Pixabay
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek rozszerzenie tzw. dodatku węglowego, aby jednorazową dopłatę w wysokości 3 000 zł otrzymali też właściciele domów i mieszkań, którzy ogrzewają m.in. gazem, pelletem i olejem opałowym. Szef rządu zapowiedział też przelanie na konta samorządów prawie 13,7 mld zł. Szczegóły na wlkp24.info.

Nad projektami dwóch ustaw dyskutowali we wtorek członkowie Rady Ministrów i założenia obu mają być odpowiedzią na szalejące ceny energii. – Surowce naturalne stały się bronią w ręku Putina. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że sytuacja jest niezwykle ciężka, ale staramy się wykorzystać dobrą sytuację budżetową, żeby pomóc obywatelom – podkreślił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Już nie tylko „dodatek węglowy”

Po tym jak osoby ogrzewające domy węglem otrzymały zapewnienie o wypłacie jednorazowego dodatku w wysokości 3 000 zł na gospodarstwo w celu kupna opału, o swoje zaczęły się jeszcze głośniej dopominać osoby korzystające z innych źródeł ciepła. Wielu oczekiwało kolejnego ruchu ze strony rządu i wreszcie się doczekali. Obok tej ustawy, która wprowadziła dodatek węglowy, wprowadzamy dzisiaj dodatkowe możliwości finansowania ciepła takie, jak ciepło oparte o pellet, o LPG, o olej opałowy, o drewno opałowe, a także o ciepło systemowe – zapowiedział premier. Ze wsparcia mają też mieć możliwość skorzystania szpitale i szkoły.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w składaniu wniosków na dodatek węglowy

Sposób ubiegania się o pieniądze ma być taki sam, jak w przypadku właścicieli domów ogrzewających węglem. – Analogicznie jak w przypadku dodatku węglowego nie ma kryterium dochodowego. Będzie trzeba złożyć prosty wniosek zawierający dane osobowe, źródło ogrzewania i wpis z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wniosek będzie trzeba złożyć do 30 listopada, a samorządy będą musiały wypłacić pieniądze w ciągu 30 dni. Zanim taka możliwość zaistnieje, nad projektem ustawy będą pracować posłowie i senatorowie. Później dokument trafi na biurko prezydenta. – Mam nadzieję, że we wrześniu, a najpóźniej w październiku prezydent podpisze ustawę, która wejdzie w życie dzień później – dodała podczas konferencji prasowej szefowa tego resortu.

Prawdopodobnie parlamentarzyści będą dyskutować na temat jej założeń jeszcze na początku września, kiedy ma zostać zwołane powakacyjne posiedzenie Sejmu i Senatu. Pierwotnie planowano, że pierwsze po przerwie odbędzie się pod koniec września.

Minister Anna Moskwa zapewniła, że samorządy otrzymają wzory dokumentów z wyprzedzeniem, aby miały czas na zorganizowanie pracy, zanim mieszkańcy ruszą składać wnioski. Ostatnie dni pokazały, że w przypadku tzw. dodatku węglowego współpraca w tym zakresie pozostawiła wiele do życzenia.

Miliardy dla samorządów m.in. na energetykę

Podczas konferencji premier zapowiedział też wprowadzenie drugiej ustawy, która ma umożliwić przelanie na konta samorządów prawie 13,7 mld zł. Zgodnie z jego zapowiedzią będą mogły zostać wydane „w sposób elastyczny”, a więc na wydatki bieżące bądź inwestycyjne. – Proponujemy zmianę w ustawie o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego – przyp. red.), która z jednej strony zapewni ich budżetom wpływ jeszcze w tym roku 13,7 mld zł. Środki, które przeznaczamy dla samorządów, mogą być wydane w sposób elastyczny. Mogą zrekompensować ubytki w dochodach bieżących. Mogą być przeznaczone na różnego rodzaju podwyżki, ale także – i to chcę szczególnie podkreślić – mogą i powinny być przeznaczone na dodatki do ciepła – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zdradził, że chciałby nakłonić samorządy, „aby w najbliższych latach 15 proc. tych dodatkowych pieniędzy przeznaczyły na poprawę efektywności energetycznej i ograniczenie kosztów zakupu energii cieplnej, które ponoszą odbiorcy”.

Jak wynika z wyliczeń udostępnionych przez Kancelarię Premiera, wysokość przelewów ma być uzależniona od rodzaju samorządu:

 • dla gmin: co najmniej 2,9 mln zł,
 • dla powiatów: co najmniej 6,1 mln zł,
 • dla województw: co najmniej 32,7 mln zł.

7,8 mld zł ma zostać podzielone pomiędzy wszystkie samorządy proporcjonalnie do wysokości planowanych na 2023 rok dochodów z udziału w podatku PIT, a pozostałe 5,9 mld zł trafi do mniej zamożnych i mniejszych samorządów. Tutaj kryterium ma polegać na proporcjonalnym podziale według wysokości udziału dochodów na 2023 rok.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

48 KOMENTARZE

 1. A co dla tych co ogrzewają domy prądem, np. za pomocą pompy ciepła. Nie dosyć, że gmina już nie ma pieniędzy na dofinansowanie, to jeszcze nic się nie dostanie na prąd. I tu jest cała ekologia…..

 2. Albo tylko prądem tak jak ja! Pozmieniałem źródła ciepła z fotowoltaiką plus pięć elektryczny i co?To się nie liczy?Proekologiczne się nie liczą,to nic że biorą kredyty żeby środowisku było lepiej…

 3. Wszytko dają przed wyborami no cóż ludzie którzy mają wszytko na prąd jak zwykle nie mają nic ale co my sie dziwimy nasz rząd zamiast mózgu ma slome

  • To prawda rozdają nasze pieniądze od dawna je rozdają plusiki ,dotacyjki etc przed wyborami do których w ogóle nie dojdzie .
   Tylko ślepi i ___ cenzura___ nie widzą jaką nam masakrę fundują . Rządzący wiedzą co się szykuje a ludziska jak te 🐏 rzucają się wzajemnie na siebie , wyzywają, obrażają chociaż tego co się dzieje winni są wiadomo kto WSTYD LUDZIE WSTYD

  • A z tego co piszesz to ty masz sieczke zamiast mozgu. I czytaj o dodatkach do pradu od rzadu jest to wsparcie aa nie obrazac.

 4. Ogrzewany dom węglem i nie uważam się za holote jak tak można obrażać ludzi pracuję zarabiam płacę podatki a dodatek będzie nie długo dla każdego ogrzewania ciekawe co wtedy napisze autor takich komentarzy

 5. Każdy kupił jakiś piec,to dlaczego czepiacie się dofinansowań do pomp ciepła, nikt nie dostał jej za darmo,dlatego Ci Ludzie też powinni dostać dofinansowanie bo prąd KOSZTUJE,nie każdy posiadacz pompy ma fotoaltike,starszy człowiek nie zawsze może biegać do pieca.

  • Dokładnie. A jak ktoś pragnie tego dofinansowania niech założy pompę ciepła. Jak można mówić że dostał dofinansowanie. Pompa kosztuje 30 40 tys max dofinansowanie to 18 tys plus fotovoltaika 30 tys z dofinansowaniem 5 tys. Często wszystko nie pokrywa nawet polowy. Gdzie pięć na pellet kosztuje 11 tys i też jest dofinansowanie z czystego powietrza. Ale dopłatę dostana

  • Widać że 2tys to dla ciebie dobra cena człowieku dla większości ludzi 1000 to dużo co to jest tona w większości domów idzie min 3/4 tony w sezonie zimowym nie każdy zarabia jak hrabia pozdr

 6. Żądam doplaty tak jak jak wszyscy, nie zatruwam środowiska, oszczędzam na ogrzewaniu elektrycznym, często odczuwam w związku tym dyskomfort,
  a tu proszę, truciciele zostali nagrodzeni. Paranoja!!!

 7. Widać że 2 tys to dla ciebie dobra cena człowieku dla większości ludzi 1000 to dużo co to jest tona w większości domów idzie min 3/4 tony w sezonie zimowym nie każdy zarabia jak hrabia pozdr

 8. Spółdzielnia 4 bloki , własna kotłownia. Dodatek dostanie spółdzielnia,czy spółdzielnia podniesie czynsz,a ludzie dostaną dodatek? U nas ogrzewanie musiałby iść ze 140 proc. żeby starczyło na zimę.

 9. Tak PIS zadłuzajcie jeszcze więcej Polskę. Pani Moskwa ufa mieszkańcom , to naiwność nie znająca granic. Znam osobiście osoby które po informacji o dopłatach na węgiel szybko korygowały wnioski w urzędzie. Poza tym, ustawa źle skonstruowana w jednym domu jeden piec 4 osoby w nim mieszkające składają 4 wnioski. Pewnie kontroli nie potrzeba bo państwowe pieniądze można nimi szastać na lewo i prawo. Jedni dostaną będzie im cieplutko inni muszą ubrać kożuchy. Oto takie mądre rządy.

 10. Nigdy nikomu się niedolagodzi
  Ci którzy dostali dofinansowanie do pompy ciepła.wymiany pieców .gotowali widać że jeszcze by chcieli.
  A co z ludźmi co nic nie otrzymali.
  Jakoś oni się nie udzielają.
  Są wsparcia z gmin na elewacje.wymiane pokrycia dachowego w starych domach.

 11. Spółdzielni podniosła ogrzewanie i ciepła wode o 100%=,czynsz 1100za 48 m i dodatek się nie należy ,bo kotłownia nie jest lokalna tylko miejska.Tylko ten rząd wie jak skłócić ludzi

 12. Spółdzielni podniosła ogrzewanie i ciepła wode o 100% czynsz 1100za 48 m i dodatek się nie należy ,bo kotłownia nie jest lokalna tylko miejska.Tylko ten rząd wie jak skłócić ludzi

 13. Witam. Mamy tak z żoną iż mamy 2 domy oddalone od siebie 80km. W jednym mieszkam ja(zameldowany) ,w drugim żona z dziećmi(zameldowana) spotykamy się w dni wolne od pracy(to wszystko ze względu na naszą pracę)Dziś chciałem złożyć deklarację u siebie i zaznaczyć jako gospodarstwo jednoosobowe i pani mi nie przyjęła . Powiedziała iż nasza 4 musi być podana albo u mnie albo u żony. Tym samym dostaniemy jedną dopłatę.Deklarację czym się opala dom złożyliśmy w obu miejscowościach. Co sądzicie?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick