DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Setki telefonów, nerwowe przygotowywanie dokumentów - ruszyło składanie wniosków o dodatek węglowy

We wtorek wieczorem Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska poinformowała o podpisaniu rozporządzenia, które reguluje wzór wniosku o dodatek węglowy. „Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł” – podkreśliła.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Od środowego poranka w urzędach miast, gmin oraz Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej urywają się telefony. Mieszkańcy pytają, czy jest już możliwość składania wniosku. Urzędnicy zostali poinformowani o obowiązujących zasadach w ostatniej chwili. Teraz trwa gorączkowe przygotowywanie niezbędnej dokumentacji. W Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim wnioski można składać od 17 sierpnia (środa) na kilka sposobów:

 • na parterze głównego budynku urzędu (Referat Obsługi Mieszkańców) od 8.00 do 16.00,
 • w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Limanowskiego 17, (17 sierpnia w pok. 19 na parterze, a od 18 sierpnia przy wejściu do Internatu Studium Medycznego Zawodowego),
 • za pomocą środków komunikacji elektronicznej tj. platformy ePUAP (wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego), Elektroniczna Skrzynka Podawcza – ePUAP:/MiastoOstrowWielkopolski/skrytka,
 • listownie na adres Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim: Aleja Powstańców Wielkopolskich 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski, z dopiskiem DODATEK WĘGLOWY.

Według informacji przekazanych przez Biuro Prasowe Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski, wniosek pobrany internetowo można złożyć już dziś do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dokumenty w formie papierowej będą dostępne od przyszłego tygodnia.

Sytuacja nieco inaczej wygląda np. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach. Tutaj oficjalnie wnioski można składać od najbliższego poniedziałku (22 sierpnia). Jeśli jednak ktoś przyjdzie z wypełnionym dokumentem wcześniej, zostanie przyjęty.

Nie wcześniej niż od 22 sierpnia dokumenty można składać m.in. w Urzędzie Gminy w Kobylej Górze. Placówka przygotowuje się na całą procedurę wypłaty dodatków.

Dla kogo dodatek węglowy?

Dodatek węglowy to przegłosowany przez Sejm projekt ustawy zakładający jednorazowe i bezzwrotne wsparcie w wysokości 3000 złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Dokument podpisał 11 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, „wsparcie finansowe przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego”.

Dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych jest przyznawany bez kryterium dochodowego. Wsparcie przysługuje również gospodarstwom, które już kupiły węgiel oraz tym, które dopiero to zrobią.

Nie ma jeszcze informacji o wypłacie dodatków, które miałyby być wypłacane osobom ogrzewającym domy w inny sposób (np. drewnem, gazem czy pelletem). Prace nad projektem tej ustawy trwają.

Kiedy i jak zostanie wypłacony dodatek węglowy?

Zgodnie z rozporządzeniem urzędnicy na wypłatę dodatku mają 30 dni od dnia złożenia wniosku. Pula pieniędzy zostanie przelana na konto danego urzędu lub GOPS-u. Ci z kolei rozdysponują pieniądze na konta bankowe mieszkańców, którzy poprawnie złożyli wniosek oraz spełnili wszystkie kryteria.

Napisz do autora

Komentarze (10)
 • T
  Tomasz

  środa, 17 sierpnia, 2022

  To proszę o dodatek do Ciepłociągu jak kazaliscie likwidować kopciuchy bo ekologia a teraz ten co kopci dostaje kasę a ten co ma centralne z miasta to nic nie dostanie .
  Tylko PIS tak może

  Odpowiedz
 • A
  aaa

  środa, 17 sierpnia, 2022

  Tak nas skłóca rząd – naprawę nie chcę żadnych dodatków ale normalne ceny i dostępność opału. Na stronie pgg poluję już trzeci miesiąc i zawsze problemy. A co do ciepłociągu to też mają być dopłaty do różnicy w cenie.

  Odpowiedz
 • KS
  Kto siek

  środa, 17 sierpnia, 2022

  Wszyscy głosowali, bo PiS DA! To teraz wszyscy macie to swoje 500+, 300+, 13 i 14 emerytury, 500zl bon turystyczny, które powoli wychodzą nam bokiem. A za to wszystko najbardziej płacą osoby, które pracują, nie mają dzieci i mieszkają w bloku, ponieważ im się NIC nie należy, jednynie figa z makiem. Nasz cudowny rząd, który sami wybraliscie doprowadził do tego , że niedługo będziemy żyć poniżej średniej krajowej, oglądając każda złotówkę 2x przed jej wydaniem. Brawo!

  Odpowiedz
 • A
  Aluśka

  środa, 17 sierpnia, 2022

  Teroz sie wszystkie co majo kopciuchy i polom czym popadnie łoponami,śmieciomi i innym guwnem smiejom z nas,którzy wymienili tradycyjne ogrzewanie np. na gazowe… My nie dostaniemy nic …. a oni po 3 tys. i mogą je wydać na co będą chcieli- taki cyrk tylko za rządów pisiorów.

  Odpowiedz
 • A
  Andrzej

  czwartek, 18 sierpnia, 2022

  Wygrali ci ,którzy maja kopciuchy, mogą palić czym chcą, beznadziejne podejście do tych, co wymienili piece , na ekogroszek, czy gaz, przegraliśmy i przegrał klimat, szkoda.

  Odpowiedz
 • M
  Mark

  czwartek, 18 sierpnia, 2022

  Rozdawnictwo rządu kosztuje
  Realizują swoją obietnice wyborcza ze Polska w ruinie.

  Odpowiedz
 • M
  Mar

  czwartek, 18 sierpnia, 2022

  Obiecywali w 2015 r że Polska będzie w ruinie i tej obietnicy diotrzymali.

  Odpowiedz
 • A
  asdf

  czwartek, 18 sierpnia, 2022

  #DobraZmiana, brawo pisiory, drożyzna i ubóstwo.
  Rodzina na swoim też działa, chyba każda ciepła posadka obsadzona przez pisiorów, którzy generują dług publiczny… no „ale kto tyle doł… czynasto i czternasto emeryturo”, niech będzie i „szesnasto” a będziecie umierać z głodu.

  Odpowiedz
 • $

  sobota, 20 sierpnia, 2022

  od pisiorów pieniądze nie śmierdzą

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz