Dodatek nie tylko do węgla? Minister klimatu i środowiska o planach rządu

18
Dodatek finansowy otrzymają nie tylko opalający swoje domostwa węglem, ale także pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy gazem? Takie plany ma rząd, a szczegóły przedstawiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Projekt ustawy jest gotowy. Dyskusja nad nim ma się odbyć podczas wrześniowego posiedzenia Sejmu.

Gdy rząd ogłosił, że dopłatę na zakup opału otrzymają ci, którzy swoje domy opalają węglem, zaczęto się zastanawiać, co z pozostałymi.

Nie tylko węgiel

Rosną ceny nie tylko węgla, ale także gazu czy ciepła pochodzącego z miejskich ciepłowni. Na piątkowym posiedzeniu Sejmu nowe rozwiązania przedstawiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska: – Ciepłownictwo jest bardzo złożonym systemem. To ciepłownictwo systemowe, taryfowane, nietaryfowane, odbiorcy indywidualni, którzy mają różne źródła ciepła. Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, jak w przypadku węgla. Przygotowaliśmy kompleksowe, adekwatne rozwiązanie, które będzie wspierało tych wszystkich, którzy tego wsparcia – jeżeli chodzi o ciepło – potrzebują.

Używający pelletu mieliby otrzymać 3000 zł. Ogrzewający drewnem kawałkowym1000 , olejem opałowym2000 zł, gazem LPG500 . Zdaniem minister Anny Moskwy są to kwoty, które „blokują wszystkie podwyżki na ciepło na tym samym poziomie, bez względu na to, jakie jest źródło”.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, „warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku, jest zgłoszenie podstawowego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków”. „Dodatek w projektowanej ustawie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. Termin na składanie do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wniosków o wypłatę upływa 30 listopada 2022 roku – podkreślają urzędnicy.

URE zablokuje podwyżki

Minister Anna Moskwa podczas swojego wystąpienia ogłosiła także, że Urząd Regulacji Energetyki będzie blokował podwyżki za ciepło na poziomie taryf ustalanych przez URE w tzw. ciepłownictwie systemowym. Mowa tu o blokach, szpitalach, szkołach czy przedszkolach.

Rząd ma w planach także rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, jeśli wnioskowałyby o większe podwyżki. Jeśli chodzi o wszystkich odbiorców nietaryfowanych, czyli tych, którzy są w małych ciepłowniach, którzy mają prywatnych dostawców ciepła – wsparcie mają otrzymać na poziomie gminy. – Również adekwatnie do wzrostu cen – dodaje Anna Moskwa.

Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska projekt ustawy jest już gotowy. Czeka na wrześniowe posiedzenie Sejmu.

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

  • Widziałeś kiedyś takie duże białe butle przy domach? To właśnie gaz LPG do ogrzewania. Nie dziękuj, uczymy się całe życie. Wstrzemięźliwości w komentowaniu.

 1. Dostaniemy 3000 zł ale inflacja która zostanie przez to zwiększona zerzre nam dużo więcej. Przypominam, Morawiecki kupił obligacje antyinflacyjne za 5mln zł. Nie zależy mu na obniżaniu inflacji tylko na jej stymulowaniu. Ludzie obudźcie się póki macie jeszcze co do gara włożyć.

  • no dobra obudziliśmy się… co dalej ? poprowadzisz naród na bój o szczęście i dobrobyt ?

  • Właśnie za 5mln a my y mamy parę złoty beż zabezpieczenia inflacyjnego i radź sobie i jakby co jeszcze zabezpieczą się podniesieniem sobie czego się da a ludziom tylko ceny w gòrę ,ściema i kop.kiedy te ludzie się opamiętają nad swoją ….

  • Ta podwyżka nie ma nic wspólnego z wojną.
   Wniosek o zatwierdzenie podwyżki do URE był składany na początku lutego i wynika z nieudolnego zarządzania. Nic więcej.

 2. Rząd daje na 1 tone węgla 3 tys zl , a resztę węgla kolejne tony jak chcecie sobie kupic zapłaćcie sobie sami tak wyglądają rzady PISU., Kaczyński może sobie mobilizować i podporządkowywać swojego kota w domu , sprzątaczkę i praczkę . Na pewno nie podporządkuje pod dyktando Polski i Polaków, za to co w bezczelny sposób rzad wyprawia. , a on daje na takie rzadzenie przyzwolenie . Kpina Kaczyński co zrobiłeś z Polska , Doprowadziłes z Morawieckim Polaków do wielkiej ruiny i do wielkiej biedy, zadłużyliście Polske na biliony złotych , inflacja potworna, drożyzna w sklepach , kazdego dnia coraz wyższe ceny, czynsze już podnoszą , prąd droższy gaz drogi , paliwa nadal drogie, węgla nadal nie ma, nawet tego drogiego , Gdzie wasza kłamcy i oszuści praworządność ? gdzie 700 miliardów wypisywanych i obiecywanych na bilbordach ,wybory macie przegrane w 100% procentach za to coz robiliście z Polska . Jeszcze trochę poczekajcie Polacy załamani ta bieda , wyjdą na ulice i podziękują wam za to co zrobiliście z Polska i Polakami i za to co robicie nadal.To koniec waszych rzadów . Ludzie z PISU juz sie wypisuja i uciekaja do innych partii .Oj bedzie niebawem rozliczenie waszych

  • Jakie rozliczenie ? Przecież oni już mają wykupione bilety do Albanii z kremacją w pakiecie XD

 3. Nowy pakiet osłonowy- na zimę dla każdego obywatela
  -kufajka – 1 sztuka
  -walonki- 1 para
  – 10 świeczek na rodzinę.

  POLSKI DOBROBYT

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick