Dobrzyca: Janina Czarnecka – łączniczka, szlachcianka, kobieta walcząca

0

Hołd pamięci żołnierzy wyklętych składano 1 marca uroczystościami bardziej lub mniej oficjalnymi w całej Polsce. W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ten wątek nie został pominięty i z tej okazji na jednej z wystaw zapoznać można się z sylwetką Janiny Czarneckiej, którą miłośnicy historii kojarzą stricte z dworskimi salonami.

Wśród żołnierzy wyklętych i działaczy antyomunistycznego podziemia Janina Czarnecka (1902-1978) wyróżniała się swoją działalnością i zaangażowaniem w losy państwa polskiego. W latach 1946-1947 była łączniczką WiN z zagranicą, sądzona wraz z ppłk. Cieplińskim i innymi członkami IV Zarządu w pokazowym procesie w październiku 1950 r. i skazana wówczas na 15 lat więzienia. Do roku 1939 roku Czarnecka mieszkała w pałacu w Dobrzycy.

Jej dramatyczne losy – wojenną tułaczkę, wymagającą wielkiej odwagi i hartu ducha działalność konspiracyjną oraz śledztwo, proces i niemal dziesięć lat ciężkiego więzienia – prrzypomina dostępna w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wystawa planszowa 'Janina Czarnecka (1902-1978) – łączniczka antykomunistycznego podziemia'. Wystawę będzie można oglądać co najmniej do końca marca.

źródło: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick