
Wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażone na ich skutki są dzieci, seniorzy oraz zwierzęta. Dlatego policjanci apelują, by nie pozostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie. To miejsce w kilka minut może stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem. – Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza, i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie około 41,5 stopni, dziecko umiera. W okresie letnim możemy natknąć się również na pojazdy, w których właściciele pozostawili zwierzę. Zamknięty samochód przy temperaturze powyżej 25 stopni dla pozostawionego w nim zwierzęcia może oznaczać śmierć w męczarniach – informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Ten, kto zostawi w nagrzanym samochodzie zwierzę, może odpowiedzieć za znęcanie się nad nim, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.
CZYTAJ TAKŻE: Oddaj krew z kablówką. W poniedziałek ogłosimy zwycięzców
Nie bójmy się wybić szyby w samochodzie i zawiadomić służb ratunkowych. Prawo w Polsce przewiduje możliwość wybicia szyby w celu ratowania życia lub zdrowia. W takich przypadkach działanie to może być uzasadnione i uznane za stan wyższej konieczności (o którym mówi art. 26 par. 1 Kodeksu karnego), co oznacza, że osoba ratująca nie poniesie odpowiedzialności karnej ani cywilnej, pod warunkiem, że jej działania były proporcjonalne do zagrożenia.
Policjanci apelują także, by nie być obojętnym na los innych osób, które przebywają w naszym otoczeniu. – Jeżeli zauważymy dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie albo osobę starszą, która może potrzebować pomocy z powodu wysokiej temperatury, reagujmy natychmiast – dodaje asp. Ewa Golińska-Jurasz z ostrowskiej komendy policji.
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz