Do niedzieli tylko w dwóch szpitalach powstanie kolejnych 58 łóżek covidowych

3
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
Kolejnych ponad 300 łóżek covidowych zostanie uruchomionych do końca tygodnia w szpitalach w Wielkopolsce. 57 z nich w dwóch placówkach naszego regionu. Mowa o Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie. Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. - Cały czas ogromnym wysiłkiem dyrektorów szpitali, lekarzy, białego personelu staramy się zabezpieczyć województwo w łóżka dla pacjentów. Zgodnie z wydanymi decyzjami od 15 marca do dzisiaj zostało utworzonych ponad 1000 miejsc na II poziomie zabezpieczenia dla pacjentów z COVID-19 - mówi wojewoda.

Jak podkreśla Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, sytuacja jest bardzo dynamiczna i cały czas są analizowane możliwości związane z dalszym rozszerzeniem bazy łóżek covidowych w kolejnych szpitalach. Ich liczba zwiększy się także do końca tego tygodnia w szpitalu tymczasowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zostanie tam uruchomiony kolejny moduł liczący 28 łóżek. Szpital dysponuje 234 miejscami. Po rozszerzeniu bazy ich liczba wzrośnie do 262.

CZYTAJ TEŻ: Duży wzrost zachorowań w Kaliszu – najnowsze dane epidemiczne

Jak podaje urząd wojewódzki, od soboty 27 marca do końca miesiąca, wojewoda może wydać kolejne decyzje na utworzenie ponad 400 miejsc w wielkopolskich szpitalach. – Abyśmy mogli przesłać wojewodzie rekomendacje, rozmawialiśmy z dyrektorami szpitali, z każdym z nich indywidualnie omawiamy ich możliwości i potencjał. Postawa przedstawicieli szpitali jest bardzo budująca, zdecydowana większość z nich rozumie obecną sytuację i potrzeby pacjentów i stara się tak przeorganizować pracę w placówkach, aby wygospodarować jak najwięcej łóżek covidowych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy przygodzicki bocian wylądował!

W Wielkopolsce na wszystkich poziomach zabezpieczenia wolnych jest 609 z 2938 łóżek. To 20,7 proc. miejsc.

Do niedzieli nowe łóżka covidowe uruchomią:

  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim (23),
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie (35),
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie,
  • Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyniu,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach,
  • Szpital Powiatowy w Złotowie,
  • Szpital w Puszczykowie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick