DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Do nas przychodzi się z czystą kartą". Jak działa świelica środowiskowa w Krotoszynie?

Obie placówki opiekuńczo-wychowawcze działając pod skrzydłami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wspierają młodych krotoszynian i stwarzają możliwości konstruktywnego spędzania wolnego czasu.

Jej pracownicy, a także wolontariusze pomagają tym, którzy potrzebują pomocy w nauce, doświadczają przemocy w domach czy w szkole, są nadpobudliwi albo wycofani i zamknięci w sobie. – Do nas przychodzi się z czystą kartą. My oczywiście zawodowo prowadzimy jakąś dokumentację, w której są informacje np. o sytuacji rodzinnej dzieci. Jednak na co dzień nie mówimy o tym, że jest to trudna młodzież. Dla nas są to najukochańsze dzieci na świecie – mówi Krzysztof Manista, kierownik Pracowni Socjoterapii i Klubu Młodzieżowego Rivendell w Krotoszynie.

Dzieci oprócz spędzania wolnego czasu w świetlicy mają też pewne obowiązki. To podopieczni wspólnie z opiekunami sprzątają, myją okna czy gotują. – To co przeżyją dzieci, zaprocentuje w życiu dorosłym. Pewne wzorce i zasady, których nauczą się w świetlicy, zaprocentują w ich dorosłym życiu. Uczymy ich m.in. jak rozmawiać, jak rozwiązywać problemy niekoniecznie w sposób siłowy czy krzykiem – dodaje kierownik placówek.

Pracownia Socjoterapii i Klub Młodzieżowy działają na zmianę. Przed południem na Młyńską przychodzą dzieci w wieku 8-12 lat, po południu młodzież, która korzysta z różnego rodzaju zajęć i aktywności. Wzajemne wsparcie jest nieocenione, bo problemów, z jakimi borykają się młodzi luzie, jest wiele. – Są to problemy z agresją, niedostosowaniem do grupy, samotnością. By dotrzeć do naszych podopiecznych i móc im pomóc, potrzebny jest przede wszystkim czas. Wspólnie rozmawiamy o problemach i staramy się razem znaleźć rozwiązanie – tłumaczy Jagoda Wolniak, wychowawca w Pracowni Socjoterapii i Klubie Młodzieżowym Rivendell w Krotoszynie.

W klubie i pracowni okazjonalnie organizowane są m.in. zajęcia teatralne, wizażu dla dziewcząt, kuglarskie, muzyczne czy taneczne. Jednak najważniejsza pozostaje rozmowa i wzajemne poświęcanie sobie czasu. Placówki swoją siedzibę mają przy ulicy Młyńskiej 2b.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • PK
    Piotr Kuźma

    poniedziałek, 4 lipca, 2022

    Oby hak najwięcej tego typu placówek działających z myślą o najmłodszych!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz