DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dee Dee Bridgewater z wyjątkowym projektem w Ostrowie

Występowała już na największych festiwalach jazzowych na świecie. Ma na półce trzy nagrody Grammy, nominowana była aż 9-krotnie. W jej dyskografii znajdziemy kilkanaście autorskich płyt.

Dee Dee Bridgewater urodziła jako Denise Eileen Garrett w Memphis, w amerykańskim stanie Tennessee w 1950 roku. Artystka pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny – matka była zasłuchana w Elli Fitzgerald, natomiast ojciec, Matthew Garrett, był zdolnym trębaczem jazzowym. Dee Dee już na początku lat 70-tych dołączyła do składu Thad Jones-Mel Lewis Jazz Orchestra jako wokalistka. W tym czasie współpracowała też takimi gwiazdami jak Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon czy Max Roach. W 1974 nagrała swój debiutancki, solowy album „Afro Blue”. W latach 70-tych miała też miejsce przygoda Dee Dee z musicalem. Brała udział między innymi w takich spektaklach jak „Wiz” (adaptacja Czarownika z Krainy Oz), czy „Lady Day” – musicalu o życiu Billie Holiday.

Na rynku fonograficznym, Dee Dee od lat słynie z wydawania tribute’ów. Do tej pory pochylała się nad twórczością Horace Silvera, Elli Fitzgerald, Duke’a Ellingtona, czy Billie Holiday (za album „Eleonora Fagan (1915- 1959): To Billie With Love From Dee Dee”, wokalistka otrzymała nagrodę Grammy w 2010). Artystka jest bardzo mocno zakorzeniona w jazzowej tradycji, ale nie stroni od innych gatunków, od muzyki popularnej po etniczną („Red Earth”, 2007).

Artystka jest od wielu lat bardzo zaangażowana w działalność społeczną – pełni funkcję ambasadorki Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Do Ostrowa Dee Dee przyjeżdża z siedmioosobowym zespołem, z którym nagrała swoją ostatnią płytę „Memphis… Yes, I’m Ready” (2017). Wraca tym samym do korzeni, do swojego dzieciństwa. Nie od dziś wiadomo, że to miasto było kolebką bluesa. Okładka tego albumu przedstawia samą artystkę w czasach jej dzieciństwa. W Polsce zagra jeszcze jeden koncert w Szczecinie.

źródło: www.bilety.fm, własne

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • P
  proletaryusz

  czwartek, 12 kwietnia, 2018

  a co to są te tribute`y? na języku polskim nie uczyli mnie.
  a może konsultacje u prof.Miodka, Panie redaktorze od kultury. 🙂

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz