Czy w aptekach brakuje leków?

0
Niepokojące sygnały z aptek. Farmaceuci alarmują - brakuje leków na cukrzycę, na nadciśnienie i na tarczycę. Produkty farmakologiczne nie są dostępne w hurtowniach i co za tym idzie, nie można ich dostać w aptekach. Z problemem zmagają się najbardziej potrzebujący, czyli pacjenci, do których leki nie trafią. Lekarze z kolei robią wszystko, aby nie przerywać leczenia pacjentów i proponują zamienniki leków.

Na cukrzyce choruje ok. 2 miliony 700 tysięcy Polaków. Nie brakuje też tych, którzy chorują na nadciśnienie, astmę, czy na problemy z tarczycą. – Takiej sytuacji, jak pracuję 30 lat, nie było – mówi Jolanta Dwornik, farmaceutka. – Odsyłamy albo do innych aptek, czasem nawet do innych województw. Jeśli mamy, dajemy zamienniki – dodaje Jolanta Dwornik.

Zamienniki są w magazynach. Trzeba jednak zadbać o nie odpowiednio wcześnie. – Każdy pacjent chorujący powinien być wyedukowany co do swojej choroby. Jest problem z lekami, ale są zamienniki. Wystarczy pójść tydzień lub dwa tygodnie wcześniej do lekarza rodzinnego i na spokojnie można wszystko zamienić – wyjaśnia lek. med. Janusz Tarchalski, kardiolog.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Inaczej myśli Pan Wojciech, który na cukrzycę choruje już 27 lat i brak leków na tę chorobę oznacza spore kłopoty dla niego. – Ministerstwo na pewno wcześniej wiedziało, że brakuje leków i na pewno mogli zadziałać wcześniej. Ja osobiście nie doświadczyłem jeszcze problemów, ale faktem jest, że to wszystko wyszło zdecydowanie za późno – mówi portalowi wlkp24.info Pan Wojciech.

W Polsce na nadciśnienie choruje blisko 15 milionów Polaków, natomiast z tarczycą zmaga się co piąty rodak. O tym kiedy leki pojawią się w hurtowniach, i co za tym idzie w aptekach – na razie nie wiadomo. W każdej aptece sytuacja może wyglądać inaczej.

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick