Czy grozi nam blackout? Czytelnicy wolą dmuchać na zimne

1
Fot. Pixabay
Czy w Polsce zabraknie energii elektrycznej? Władze uspokajają, a przedstawiciele Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych zwracają uwagę, że należy obserwować możliwości podażowe dotyczące węgla w naszym kraju. To właśnie dzięki niemu w dużej mierze jest wytwarzana energia elektryczna.

Od pół roku Polska importuje energię z innych krajów w celu bilansowania potrzeb nad Wisłą. Wprowadzony zakaz sprowadzania węgla oraz gazu z Rosji spowodował obawy wśród części społeczeństwa dotyczące tego, czy nie zabraknie nam prądu.

Analitycy rynku energetycznego zaczęli sprawdzać, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani na zimę pod kątem energii. Przed przerwami w dostawach prądu ostrzegają swoich obywateli rządzący m.in. z Niemiec oraz Hiszpanii. W Polsce z taką sytuacją na razie do czynienia nie mamy. Kilka miesięcy temu obawy rozwiewali przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Uspokajali, że Polsce nie grozi blackout (nagła awaria systemu elektrycznego). Nie jest jednak tajemnicą, że większe zużycie prądu występuje zimą, która powoli wchodzi w najbardziej zaawansowaną fazę.

W jakich godzinach jest największe zużycie energii?

Na wyzwania czekające nasz kraj w okresie zimowym w zakresie energetyki zwraca uwagę Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych (ENTSO-E). Przedstawiciele stowarzyszenia wskazują w raporcie Winter Outlook 2022-2023 na możliwe ograniczenie podaży węgla w Polsce. „W nadchodzącym okresie sytuacja na rynku nie ulegnie zmianie” – czytamy w podsumowaniu przygotowanym dla naszego kraju.

Poziom zużycia energii elektrycznej jest zróżnicowany w zależności od pory dnia. Zwiększa się, kiedy Polacy wracają z pracy do domów. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zalecają ograniczenie zużycia prądu w godzinach między 16.00 a 19.00 (dane na 5 grudnia 2022 roku).

Wyniki sondy: Czy zamierzasz ograniczać zużycie prądu w obawie przed blackoutem?

W ostatniej sondzie na wlkp24.info zapytaliśmy Was, czy zamierzacie ograniczać zużycie prądu w obawie przed blackoutem. Najwięcej głosujących odpowiedziało, że „zdecydowanie tak” (103 głosy). W podobnym tonie zagłosowało kolejnych 88 ankietowanych. Niemal tyle samo osób uznało, że „raczej nie” będzie ograniczać zużycia prądu w obawie przed blackoutem, a zdecydowanie przeciwko takiemu rozwiązaniu było 66 głosujących.

Czy zamierzasz ograniczać zużycie prądu w obawie przed blackoutem?
Zdecydowanie tak – 28,45% (103 głosów)
Raczej tak – 24,31% (88 głosów)
Raczej nie – 23,20% (84 głosów)
Zdecydowanie nie – 18,23% (66 głosów)
Nie mam zdania – 5,80% (21 głosów)

Głosowało 362 osoby

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej sondzie. Tym razem na głównej stronie wlkp24.info pytamy o to, ile pieniędzy planujecie wydać na świąteczne prezenty.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick