Czy „amerykański sen” da się spełnić? Spotkanie z Żanetą Auler

0
Czy „american dream” istnieje czy to tylko mit gloryfikujący Stany Zjednoczone? Czy kraj, w którym broni palnej jest więcej niż mieszkańców może być bezpieczny do życia? Czy Amerykanie naprawdę są szczęśliwi? M.in. na te pytania próbowała odpowiedzieć Żaneta Auler uczniom IV Liceum w Ostrowie Wielkopolskim. Dziennikarka, organizatorka podróży i – jak sama mówi - „opowiadaczka Ameryki”, była gościem w szkole i zachęcała młodzież do poznawania świata.

Żaneta Auler – dziennikarka radiowa, korespondentka Radia 357, podróżniczka, autorka książek i przede wszystkim od kilku lat mieszkanka USA przybliża obraz Ameryki Północnej na spotkaniach choćby takich jak to, które odbyło się w ostrowskim IV Liceum. O podróżach generalnie mówi się trudno, bo nic nie zastąpi własnych przeżyć. – „American dream” to jest taki skrót, slogan, który mocno się wbił w świadomość wielu ludzi na świecie, a jest – nie powiem, że nie prawdziwy – ale „przemielony” przez warunki amerykańskie. Co to w ogóle znaczy w Ameryce? Dla niektórych to znaczy po prostu przetrwać lub w ogóle być w USA – powiedziała dziś przed kamerą Telewizji Proart goszcząca w IV LO podróżniczka.

Opowiadała chyba o wszystkim. Począwszy od opisu codziennego życia Amerykanów, cenach w sklepach i restauracji, przez kilka słów o systemie edukacji, o bezpieczeństwie w USA, przez anegdotach o świecie filmu i polityki na mentalności Amerykanów kończąc. Młodzież z „Czwórki” była żywo zainteresowana tak naprawdę wszystkim, bo każdy ze słuchaczy miał jakieś swoje wyobrażenia o życiu za Oceanem.

Spotkanie z mieszkanką Stanów Zjednoczonych to tylko jedna z cyklu rozmów z ludźmi ciekawymi, pełnymi pasji czy wiedzy. Dyrekcja i pracownicy IV Liceum mają w planach organizację podobnych spotkań w przyszłości. – Dwa tygodnie temu gościła u nas Patrycja Wojciechowska i zainteresowanie uczniów było wręcz fascynujące. Młodzież niesamowicie te osoby przyjmuje i chcemy robić takich spotkań więcej, nie tylko dla klas językowych. Kolejnym naszym krokiem we współpracy z panią Żanetą Auler będzie próba zorganizowania wycieczki dla uczniów właśnie do Stanów Zjednoczonych – zapowiada dyrektor szkoły Małgorzata Jędroch.

Relacja ze spotkania Żanety Auler z młodzieżą pojawiła się w piątkowym serwisie informacyjnym Telewizji Proart (28.10.2022).

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick