DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Co zmieni się w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich? Są już pierwsze szczegóły

W tym roku mają ruszyć prace rewitalizacyjne na terenie Kwatery Powstańców Wielkopolskich. Miejsce na terenie cmentarza przy ul. Limanowskiego nazwane zostanie Panteonem Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945.

Pierwsze informacje o planach rewitalizacyjnych pojawiły się w lutym ubiegłego roku. Wtedy też poinformowano, że miejsce spoczynku bohaterów narodowych będzie nosić nazwę Panteonu Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945. Z kolei w maju tego roku dowiedzieliśmy się, że prace zostaną podzielone na etapy. Pierwszy będzie dotyczył prac rozbiórkowych, a prace powinny rozpocząć się na przełomie września i października tego roku.

CZYTAJ: Co z Panteonem Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945? Mamy najnowsze informacje

W kwaterze powstańczej znajduje się dziś 57 grobów, wśród nich są ofiary zbrodni w Winiarach 14 grudnia 1939 roku, ofiary zbrodni w lesie Skarszewskim 19 stycznia 1945 roku, pochowani żołnierze w latach 1918-1919 oraz weterani. W kwaterze pochowany jest między innymi Jan Mertka, pierwszy żołnierz, który zginął w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W kwaterze spoczywają również najwybitniejsi mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, zamordowani przez Niemców w grudniu 1939 roku w ramach akcji likwidacji polskich elit oraz w styczniu 1945 roku za działalność konspiracyjną. – Pomnik zostanie zachowany w obecnej formie. Istotne będzie to, że na inskrypcjach nagrobnych pojawi się mnóstwo informacji, które będą mówić, kto tam leży, w jakich okolicznościach zginął i dlaczego te osoby są ważne dla historii miasta i Polski –  tłumaczy dr Adam Pleskaczyński z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Renowację wyceniono na blisko 650 tysięcy złotych. Zarządcą tego obiektu jest wojewoda wielkopolski, który miastu powierzył odnowę tego miejsca. Pula pieniędzy przyznana w tym roku to 470 tysięcy złotych. Wojewoda zaznaczył jednak, że w pierwszej kolejności pieniądze mają zostać przeznaczone na bieżące utrzymanie grobów wojennych. Kolejną część pieniędzy należy przeznaczyć na tablicę upamiętniającą Franciszka Stawickiego. Reszta pieniędzy może zostać przeznaczona na prace renowacyjne na cmentarzu przy Limanowskiego.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz