DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Co z Panteonem Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945? Mamy najnowsze informacje

Wiemy, kiedy mogą rozpocząć się prace modernizacyjne kwatery, gdzie pochowani zostali m.in. ostrowscy powstańcy i żołnierze Armii Krajowej. 

Fot. UMOstrów

W lutym ubiegłego roku informowaliśmy o planach na renowację kwatery na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pochowani są ostrowscy powstańcy i żołnierze Armii Krajowej. Miejsce to zostanie nazwane Panteonem Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945. Spoczywają tam bowiem nie tylko powstańcy wielkopolscy i żołnierze Wojsk Wielkopolskich, ale również cały szereg najwybitniejszych obywateli Ostrowa Wielkopolskiego, którzy zostali zamordowani przez Niemców w grudniu 1939 r. w ramach akcji likwidacji polskich elit oraz w styczniu 1945 r. za działalność konspiracyjną. Tym samym uznano, że należy nadać kwaterze szersze znaczenie, nie zawężając go wyłącznie do Powstania Wielkopolskiego – informowały wtedy władze miasta.

Redakcja portalu wlkp24.info dowiedziała się, na jakim etapie są prace przygotowawcze. – Prace zostaną podzielone na etapy. Pierwszy będzie na pewno dotyczył prac rozbiórkowych. Powinny rozpocząć się na przełomie września i października tego roku. W tej chwili jesteśmy na etapie planowania prac – informuje Anna Woźnica z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Renowację wyceniono na blisko 650 tysięcy złotych. Zarządcą tego obiektu jest wojewoda wielkopolski, który miastu powierzył odnowę tego miejsca. Pula pieniędzy przyznana w tym roku to 470 tysięcy złotych. Wojewoda zaznaczył jedna, że w pierwszej kolejności pieniądze mają zostać przeznaczone na bieżące utrzymanie grobów wojennych. Kolejną część pieniędzy należy przeznaczyć na tablicę upamiętniającą Franciszka Stawickiego. Reszta pieniędzy może zostać przeznaczona na prace renowacyjne na cmentarzu przy Limanowskiego.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz