DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Cięte riposty i personalne przytyki - kto wygrał ostrowską debatę samorządową?

To była jedna z najgorętszych i najważniejszych debat samorządowych tej kadencji. W studiu Telewizji Proart odbyło się ostatnie, przedwyborcze starcie kandydatów na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego: Beaty Klimek i Jakuba Paducha.

 

Kandydaci zmierzyli się z pytaniami w siedmiu kategoriach: gospodarka, polityka społeczna, edukacja, kultura, sport, bezpieczeństwo oraz światopogląd.

W rundzie gospodarka, w segmencie pytań wzajemnych Jakub Paduch zapytał obecnie urzędującą prezydent – Miałem pytać o rekordowe rachunki za ciepło, rekordową kwotę zadłużenia, czy smród na Osiedlu Zębców. Ale przed debatą dostałem list od jednego z ostrowskich przedsiębiorców, który wskazuje w nim, że przez brak woli współpracy ze strony Pani Prezydent i brak woli spotkania, przeniósł swoją firmę zatrudniającą 400 osób z ulicy Wrocławskiej do gminy Raszków, co przyniosło miastu stratę od tego okresu na poziomie 10 milionów złotych. Dlaczego pani Prezydent pozwala na takie sytuacje?

Beata Klimek odpowiedziała: – W Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje Strefa Inwestycyjna, której łączny obszar to 92 hektary, blisko 15 hektarów należy do Ostrowa, reszta przedsiębiorcy. W sumie jest tam około 20 przedsiębiorców. Ja tą strefę kupiłam, uzbroiłam i ściągnęłam kilkunastu nowych przedsiębiorców, którzy dali kilkaset nowych miejsc pracy dla Ostrowa Wielkopolskiego. Mamy program wsparcia przedsiębiorców, funkcjonuje karta przedsiębiorcy, mamy specjalnego urzędnika, który opiekuje się przedsiębiorcami. Ja tej sytuacji, o której pan mówi, nie znam i nie wiem dlaczego przedsiębiorca przeniósł się do Raszkowa. Na pewno nie z tego powodu, że nie mógł się ze mną spotkać, bo ja z przedsiębiorcami spotykam się regularnie.

W tej samej kategorii pytanie swojemu kontrkandydatowi zadała urzędująca prezydent: – Pana partyjna koleżanka Marzena Wodzińska dokonuje zmian, które pozytywnie wpływają na RZZO i otoczenie tej spółki. Pan krytykuje każdą z jej propozycji modernizacji tej instalacji. Te 40 milionów, które mamy otrzymać także. Pytanie jest takie: kim chce Pan tych zmian dokonywać i czy prawdą jest, że rozwiązaniem problemu składowiska są rozmowy z niemieckim przedsiębiorcą i prywatyzacja tej spółki?

W minucie przeznaczonej na odpowiedź Jakub Paduch powiedział: – Szanowni Państwo, tych absurdalnych plotek – faktycznie – w kampanii mnoży się wiele. Tej nie słyszałem. Jeśli chodzi o prezes Wodzińską to Szanowna Pani Prezydent, dla mnie nie jest istotne to, czy ktoś jest moim partyjnym kolegą, czy nie tylko to, czy dobrze wykonuje swoją prace na rzecz ostrowian. Ja uważam, że w RZZO jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia i należy, faktycznie, rozbudować linię sortowniczą w tym zakładzie. Tylko zrobić to nie z pożyczki – jak to Państwo proponują – tylko zrobić to ze środków europejskich w ramach budowy gospodarki obiegu zamkniętego. Podobnie z budową bezzapachowej biogazowni, bo takie technologie są.

A kategorii polityka społeczna kandydatom zadano pytanie o pomysły na dostosowanie miasta do osób z niepełnosprawnościami. W pytaniach wzajemnych prezydent Beata Klimek zapytała Jakuba Paducha o politykę senioralną. – Zapytam o seniorów, bo od początku mojej prezydentury, kiedy wdrażałam politykę senioralną, Pan bardzo się wtedy z tego naśmiewał i mówił o mnie, że jestem politykiem i prezydentem od seniorów. Teraz tych seniorów Pan bardzo pokochał. No wiadomo, trwa kampania wyborcza, ale ja mam takie pytanie: kiedy ostatni raz odwiedził Pan jakikolwiek Klub Seniora albo Dom Seniora żeby realnie z tymi ludźmi porozmawiać o ich potrzebach?

I tu Jakub Paduch odpowiedział: – Realnie rozmawiam z seniorami o ich potrzebach. Byłem i rozmawiałem z ostrowskimi seniorami podczas poniedziałkowego spotkania, kiedy to na moje zaproszenie przyjechała Pani Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej. Były osoby, które na co dzień uczęszczają do ostrowskich domów seniora, byli studenci Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czy członkowie Towarzystwa Chopinowskiego. I tutaj chciałbym sprostować, bo ja nigdy nie krytykowałem polityki senioralnej miasta. Jedyne, co mógłbym krytykować w polityce senioralnej to taka jej ekskluzywność. Mało ostrowskich seniorów dziś może korzystać właśnie z tych domów seniora.

W dziedzinie kultura, pojawił się temat m.in. funkcjonowania 3mk Areny Ostrów. Tutaj Beata Klimek zapytała Paducha: – Czy zaprzestanie Pan wspierania ostrowskiej Areny z budżetu miasta i czy tym samym, bo to idzie w ślad za tym, mieszkańcy nie będą mogli korzystać z tych propozycji, bo bilety będą kosztowały 150 złotych, a nie 30 złotych,  jak do tej pory? 

Kontrkandydat urzędującej prezydent Ostrowa odpowiedział: – Arena nadal będzie miała wsparcie tylko w takim zakresie, w jakim ono realnie jest Arenie potrzebne. W momencie, w którym ona sama nie będzie w stanie uzupełnić tej straty, którą dzisiaj generuje. Musimy dzisiaj zadbać o odpowiednie zarządzanie tym obiektem. Mamy przecież w Ostrowie jedną z najlepszych w kraju agencji eventowych. Ile ta agencja zorganizowała w Ostrowie koncertów. Niestety to – jeśli w ogóle jakiś – to bardzo niewiele, a ten obiekt mógłby żyć i generować zyski dzięki chociażby temu. 

W debacie padły również pytania w dziedzinie sportu i m.in. budowy stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Kusocińskiego. Tutaj w pytaniach wzajemnych Jakub Paduch zapytał Beatę Klimek: – Wreszcie modernizujemy stadion lekkoatletyczny przy Kusocińskiego i dzięki Pani współpracy z ówczesnych rządem PiS, o dziwo udało się wyjątkowo pozyskać pieniądze, nie z kolejnego kredytu, a z dotacji. Dlaczego jednak zaprojektowaliście stadion tak, że będzie miał 5 torów do biegania, a nie 6, co pozwoliłoby być temu obiektowi nie tylko obiektem treningowym ale też pod zawody. Skąd ta bylejakość, Pani Prezydent?

Odpowiedź Beaty Klimek: – Oj, Panie Radny, Pan używa tutaj swoich słów, wytrychów za każdym razem i w każdej odpowiedzi. Trzeba być poważnym politykiem, a nie tylko zakładać rękawy od białej koszuli i udawać poważnego polityka. Nie ma Pan pojęcia o ostrowskim sporcie, o inwestycjach sportowych. Ten obiekt, który budujemy przy ulicy Kusocińskiego nie był w stanie pomieścić wszystkich parametrów z uwagi na teren, na którym został posadowiony. Taka była decyzja klubu Stal LA i my w pełnym dialogu i porozumieniu z tym klubem tę koncepcję wybraliśmy. Nie wystarczy postawić wyborczego busa oklejonego Pana reklamami „więcej pieniędzy na sport” pod Areną Ostrów żeby nagle kibice Ostrowa Wielkopolskiego uwierzyli w tą Pana miłość do sportu. Ona jest nieprawdziwa.

W kategorii światopogląd padło pytanie o większość w radzie miejskiej urzędującej prezydent miasta. Nie brakowało mocnych słów. – Żeby skutecznie kierować miastem musi mieć wsparcie większości w radzie miejskiej. Bez tego nie będzie ani budżetu, ani wotum zaufania, ani absolutorium, ani szeregu innych, najdrobniejszych nawet zmian w naszym mieście. Mnie popiera 13 z 23 radnych. Panią popiera sześciu. Z kim chce Pani budować tę większość, z kim chce Pani budować koalicję, bo została Pani do współpracy tak naprawdę czwórka radnych PiS-u i dalej będzie brakować dwójki – zapytał Paduch.

Beata Klimek odpowiedziała: – Nie wiem co to pytanie ma wspólnego ze światopoglądem, ale ja chętnie Panu na to pytanie odpowiem. To, co Pan zrobił w tej chwili to jest klasyczny szantaż. Pan zdaje sobie z tego sprawę? To jest klasyczny, polityczny szantaż. Pan myli albo nie zna zasad demokracji lokalnej. Tak wybrali mieszkańcy. Wybrali radnych, będą wybierać prezydenta. Ja od 2014 roku nie mam komfortowej sytuacji w radzie miejskiej i przeważnie nie miałam większości w radzie miejskiej. Wierzę jednak głęboko, że radni, którzy w imieniu mieszkańców sprawują ten mandat, nie będą patrzyli politycznie. Ja nie jestem politykiem. Moją partią jest Ostrów. Moją partią są mieszkańcy Ostrowa. Wierze, że radni będą głosowali za najlepszymi rozwiązaniami dla Ostrowa.

Po wyczerpaniu pytań w poszczególnych kategoriach i czasu na zadanie własnych, kandydaci mieli czas na autoprezentację.

CAŁOŚĆ DEBATY KANDYDATÓW NA PREZYDENTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO MOŻNA ZOBACZYĆ W LINKU PONIŻEJ: 

Napisz do autora

Komentarze (21)
 • M
  mieszkaniec

  czwartek, 18 kwietnia, 2024

  Od razu widać kto ma normalne, porządne wykształcenie, wychowanie, a kto „skończył” Collegium Tumanum. Komu się ręce trzęsły, a ironiczny uśmieszek pokrywał strach i złość. Czas na emeryturę.

  Odpowiedz
  • 4
   40latka

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   Tu nie wykształcenie chodzi, PO zawsze pięknie opowiadało różne histoRYJE

   Odpowiedz
 • AM
  Antoni M.

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Paduch zaorał Klimkową. Gołym okiem widać było kolosalną różnicę intelektu. Sposób wysławiania się, budowa zdań, merytoryka, wiedza, przygotowanie, spokój no i prezencja to ewidentne zalety p.Paducha. Idę na wybory!

  Odpowiedz
  • AM
   Antoni M.

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   Wypłosz moim zdaniem. 🙁

   Odpowiedz
  • !!!

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   P. Paduch jak najbardziej tak ale jego otoczenie z byłą Panią prezes RKS Stal i rodziną to już nie.

   Odpowiedz
 • MW
  Marek W.

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Taki wybór to nie wybór. Będę głosował na Beatę, żeby nowy cwaniaczek do „koryta” się nie dorwał. 🙁

  Odpowiedz
 • A
  An

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Trzeba być mieszkańcem Ostrowa by mieć chęć rządzić….

  Odpowiedz
 • H
  Heheszek

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Samochwała w kącie stała
  I wciąż tak opowiadała:

  Zdolna jestem niesłychanie,
  Takie moje przekonanie.
  Inwestuję w sport prywatny,
  Coby nikt tu nie był stratny.

  Sport uwielbiam, daję słowo,
  Z firmą wielką, tą miedziową,
  Na miliony się ścigamy,
  Z kasy waszej wykładamy.

  Kibic wierny jest drużynie,
  Krzyczy głośno, klaszcze dzielnie,
  Gdy przelewów swych dotrzymam,
  Oponentów mych powstrzymam.

  Drogie ciepło systemowe?
  Zwykłe koszty to domowe.
  URE na nas się uwzięło,
  I chcą zniszczyć nasze dzieło.

  Inwestorzy? Zwariowali.
  Ostrów nam tu najechali.
  Młodzi się nie przekonali,
  I do lepszych wyjechali.

  A o długach nic nie wspomnę,
  Dywidendy się dopomnę,
  Potem spółkom coś pożyczę,
  Ekonomię se tu ćwiczę.

  MBA tu wszyscy mamy,
  W spółkach sobie zasiadamy.
  Chyba, że się sprawa rypnie,
  Nie daj Boże ktoś coś sypnie.

  Świetnie jeżdżę na rowerze.
  Na Zębcowie powiem szczerze,
  Sprawa niezbyt jest to łatwa,
  Smród z kwatery sprawę gmatwa.

  Vice mówi łatw spalarnie,
  Tam smród zniknie, będzie fajnie,
  Trza nam w centrum ją budować,
  Będzie Wiedeń, dość biedować.

  Wiem gdzie Niu Jork jest na mapie,
  Stamtąd medal mam już w klapie,
  Nic do tego wam mieszkańcy,
  Bo my wasze są Wybrańcy.

  Niech „wiersz” ten będzie otwarty,
  Komu jakie w głowie żarty,
  Panującym czas dziękować,
  A nam wolno krytykować.

  Oni w piersi się nie biją,
  Jak piskorze w stawach wiją,
  Nas mieszkańców mają w nosie,
  Dzieciom naszym manko rośnie.

  Te dwa wersy od Heheszka,
  Co tu od dzieciaka mieszka,
  Weźmy sprawy w swoje ręce,
  Bo zginiemy w ich paszczęce.

  Heheszek 2024, powered by Jan Brzechwa

  Odpowiedz
  • M
   MELL

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   Super i wszystko się zgadza

   Odpowiedz
 • O
  Onufry

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Jednak Beata. Miałem wątpliwość, ale ogólnie na wszystko patrząc lepiej będzie reprezentować interesy mieszkańców. Poza tym za Paduchem stoi Drozdowa i przez to nie dostanie mojego głosu

  Odpowiedz
 • J1
  Jan 1950

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Panie Radny. Nie chce Ostrowa partyjnego bo byles u kolegow w Warszawie I cos tam Ci obiecali. Mowisz pan ze masz pan rade Miasta partyjna I politykow z warszawy. Dam Jeszcze 4 lata Pani Klimek bo jestes Pan butny I arogant.

  Odpowiedz
  • O
   Olka

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   Chyba oglądaliśmy inną debatę…akurat tutaj butnie i arogancko zachowała się pani Klimek, która się podśmiechiwała pod nosem, nie patrzyła w ogóle na przeciwnika tylko bawiła się długopisem i puszczała mu jakieś głupkowate zaczepki…

   Odpowiedz
 • 4
  40latka

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Pani Prezcydent jest godna zaufania, zoświadczona i serdeczna, młodemu
  Marzycielowi ja podziękuję

  Odpowiedz
 • J1
  Jan 1950

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Panie Radny Paducha masz pan duzo pieniedzy I kolegow, kolezanki z Partii . Z Warszawy. Dlaczego tylko pan obiecujesz a nawet 50 zl corka mojej siostry nie dostala za ulotki co pan obiecal. Pan idzie do Warszawy do ministrow Sportu itp a nie do Ostrowa naszego.
  Teroryzujesz Pan bo masz pan rade Miasta.
  Ucz sie pan I pokaz co robisz dla Nas Ostrowian a nie pierdoly o kolegach z Partii co dadza pieniadze.
  Kolejne 4 lata dla Klimek daje za 3 dni.

  Odpowiedz
 • J1
  Jan 1950

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Bylem w szpitalu a potem na naszym rynku. Dziadek jestem ale widzialem Jak Radny Paducha kocha poslow z warszawy I kolegow. Lizus jestes I do Warszawy idz a nie bajki Ostrow opowiadac. 50 zl nie potrafisz zaplacic za ulotki rozdawanie a biliony obiecujesz. Ta klimek to chociaz ma wiedze I szacunek a pan jestes Cham I tylko o korycie myslisz dla kolegow, parti I kolezanek

  Odpowiedz
  • M
   młody

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   Widać, że byłeś w szpitalu. Spróbuj jeszcze raz u innego lekarza, bo ten nie trafił z lekami.

   Odpowiedz
 • P
  Patriota

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Paduch to do tarcia chrzanu się może nadaje ale na pewno nie na prezydenta Ostrowa.
  Taki sam cyrkowiec jak Trzaskowski i ta cała sprzedajna świta antypolska platformerska!

  Odpowiedz
 • O
  Ostro

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Jaka niekomfortowa sytuacja od 2014 roku dla prezydenta?
  Praktyczna cały czas większość, więc tutaj mijanie się z prawdą.
  Jaki szantaż, to jedynie pokazanie, że bez większości radnych bardzo trudno mieć władzę wykonawczą. Premier też musi mieć wiekszość, bo rząd mniejszościowy to może być praktycznie przez kilka tygodni, a nie przez kadencję. Pytanie o 6 torów zostało uznane za złe i zadane za pomocą słów wytrychów, większego absurdu nie słyszałem, a pytanie bardzo zasadne.
  Ostrowa nie stać na 5 lat sporów prezydenta z radą. Nie jest to szantaż, to po prostu racjonalny wybór dla naszego miasta.

  Odpowiedz
 • D
  Debata

  piątek, 19 kwietnia, 2024

  Radę miejską wybieramy my mieszkańcy Ostrowa i to nie był trafiony argument, że nie będzie większości to nie będzie inwestycji. Ktoś zapomniał, że władzę wybierają ludzie. To znaczy, że jak ktoś ma inne poglądy to nie będzie Pan rozmawiał z taką osobą.

  Odpowiedz
  • W
   Win

   piątek, 19 kwietnia, 2024

   Nie jest odkrywcze, że radę wybieramy my mieszkańcy i do tego my ludzie. ale większość jest potrzebna do sprawnego rządzenia i tu nie chodzi o niechęć do rozmowy, ale realne rządzenie miastem przez 5 letnia kadencję. Jeżeli nie byłaby potrzebna większość to po co ponad 5 lat temu Pani BK przekonała Panią z Zębowa do zmiany klubu, mogła przecież rozmawiać z radnymi i przekonywać do swoich pomysłów. To o czym tu mowa, że wystarczy rozmowa to utopia i bardzo rzadko występuje w realnych sytuacjach.

   Odpowiedz
 • B
  Borek

  sobota, 20 kwietnia, 2024

  Patriotyzm, trzeba to słowo jeszcze rozumieć :-/

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz