Chcą zmiany definicji i klasyfikacji gwałtu – Lewica z projektem ustawy

1
Środowiska lewicowe od wielu lat walczą w Sejmie o złagodzenie prawa aborcyjnego oraz przyłożenie większej wagi do spraw i problemów kobiet, a także pomocy tym poszkodowanym. Podczas ostatniej konferencji prasowej w Ostrowie przedstawiono projekt zmiany kodeksu karnego. Ma zmienić on definicję gwałtu oraz podnieść minimalny wymiar kary dla oprawcy. Trwają konsultacje społeczne.

Tylko w 2019 roku na terenie Polski doszło do blisko tysiąca aktów gwałtu. W większości przypadków ofiarami są kobiety. Największą grupę stanowią te w wieku 30-49 lat. Gwałt to przestępstwo trudne do zweryfikowania dla organów ścigania. Niestety, według badań tylko 1 na 10 zgwałconych kobiet, zgłasza przestępstwo na policję. – Na terenie jednostek rejonowych Prokuratury Okręgowej, od początku roku 2020 do chwili obecnej toczą się 44 postępowania w sprawie gwałtów – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Psychoterapeuci i seksuolodzy podkreślają: gwałt to potworna zbrodnia, która odciska ogromne piętno i często towarzyszy ofierze do końca życia. – Kobieta, która doświadcza tak traumatycznego wydarzenia jest raz na zawsze wyrwana z takiego dobrostanu psychicznego. To jest naruszenie, które jest nie tylko w kobiecie do końca, ale odbija się to na relacjach z partnerem z dziećmi i jest związane z naruszeniem zaufania, czyli najważniejszego fundamentu, na którym budujemy swoje życie – tłumaczy Katarzyna Razik, psychoterapeutka.

W Sejmie odbyło się niedawno publiczne wysłuchanie projektu zmieniającego definicję gwałtu. Poinformowały o tym podczas konferencji prasowej posłanki Lewicy. Parlamentarzystki podkreślają, że zmiana definicji jest bardzo potrzebna. Obecna jest oparta na wyraźnym sprzeciwie, który ofiara nie zawsze może pokazać. Projekt ma zostać złożony w Sejmie przez Klub Lewicy i ma być procedowany, jako poselski. – Gwałtem jest każda czynność seksualna, w której nie będzie wyraźnej i świadomej zgody. Tylko świadome “tak” oznacza tę zgodę – mówiła Katarzyna Ueberhan, posłanka Lewicy.

Drugą ze zmian ma być podwyższenie minimalnej kary więzienia dla oprawcy. – Teraz jest to kata od dwóch lat więzienia. Chcemy, aby kara rozpoczynała się od trzech lat. W tym momencie to przestępstwo będzie już ścigane, jako zbrodnia i nie będzie tak łatwo tego przestępstwa umorzyć – dodaje Ueberhan.

Lewica ma nadzieję, że będzie to kolejny projekt, który uda się pozytywnie przegłosować ponad podziałami politycznymi. – Tak, jak z poprzednim projektem związanym z izolacją sprawcy przemocy domowej to tak teraz mamy nadzieję, że uda się przeprocedować kwestię z nową definicję gwałtu. Ponad podziałami politycznymi – mówiła Karolina Pawliczak, posłanka Lewicy.

Lewica informuje, że wraz z wysłuchaniem projektu w Sejmie rozpoczęły się konsultacje społeczne. Każdy może zgłosić swoje opinie i uwagi do tego projektu na stronie internetowej: nieznaczynie.klublewica.pl.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick