Ceny biletów w górę. PKP Intercity nazywają to „aktualizacją”

0
Fot. materiały prasowe PKP Intercity
11 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe ceny biletów na połączenia PKP Intercity. Spółka zdecydowała się na wprowadzenie podwyżek ze względu - jak tłumaczy - na wzrost cen energii elektrycznej w porównaniu do stycznia 2022 roku, który wynosi nawet ponad 60%.

Rosnące ceny energii przekładają się na wzrost kosztów ponoszonych przez przewoźników, a ci przerzucają przynajmniej część z nich na pasażerów. Taka sytuacja będzie miała miejsce od 11 stycznia 2023 roku. Właśnie wtedy wejdzie w życie podwyżka cen biletów na połączenia realizowane przez PKP Intercity.

„Aktualizacja”, czyli podwyżka

Dla PKP Intercity to „aktualizacja” cen. Dla pasażerów – zwykła podwyżka. Jakkolwiek by tego nie nazwać, przesądzone jest, że od 11 stycznia zapłacimy więcej za bilety kolejowe tego przewoźnika. Wysokość nowych cen biletów podzielono na trzy grupy:

  • 17,8% dla kategorii EIP,
  • 17,4% dla kategorii EIC,
  • 11,8% dla kategorii TLK/IC.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że nowe stawki za przejazdy ustalono „na podstawie przeprowadzonych szczegółowych analiz”. Skąd taka podwyżka? Przedsiębiorstwo podało w komunikacie, że jest ona konsekwencją droższej energii elektrycznej. „W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity” – czytamy.

Podwyżka – jak podkreślają przedstawiciele PKP Intercity – jest drugą systemową zmianą cen biletów u tego przewoźnika od lat 2013-14. Podniesione średnio o 10% zostaną też ceny biletów odcinkowych. „Po raz pierwszy od 2016 roku zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach” – zaznaczają w dalszej części komunikatu pracownicy spółki.

Z usług PKP Intercity skorzystało w 2022 roku blisko 59 mln osób. Z danych przedsiębiorstwa wynika, że zainteresowanie świadczonymi przez nie usługami było „rekordowe”.

U regionalnych przewoźników też podwyżki

To kolejne podniesienie cen biletów kolejowych w ostatnich miesiącach. W sierpniu 2022 roku zwiększyły się koszty przejazdu pociągami Kolei Wielkopolskich i Polregio. Komu przyszło kupić bilet na początku stycznia 2023 roku, ten mógł ponownie usłyszeć w kasie nową, wyższą cenę oraz informację, że to „wyrównanie”, a podwyżka – kolejna w ciągu zaledwie niespełna 12 miesięcy – ma wejść w życie w maju.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick