Cała Polska żegna Pawła Adamowicza

3
Fot kalisz.pl
W sobotę odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W związku z tym w całej Polsce odbędą się uroczystości. Msze św., możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej oraz wiece.

Mieszkańcy południowej Wielkopolski także chcą uczcić pamięć Pawła Adamowicza, który zmarł w szpitalu w Gdańsku po tym, jak został ugodzony nożem podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W wielu miastach Polski punktualnie o godz. 12.00, kiedy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w Bazylice Mariackiej, zostanie nadany sygnał alarmowy. Syreny zawyją m.ni. w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Jarocinie czy Krotoszynie. W Kobylinie zapalono w piątek znicze na znak uczczenia pamięci zmarłego. W Ostrowie najwięcej uroczystości zaplanowano właśnie na sobotę.

W Sali Kolumnowej Ratusza jest wystawiona od piątku księga kondolencyjna, w której oprócz mieszkańców, wpis złoży m.in. Beata Klimek. O godz. 18.00 rozpoczną się uroczystości żałobne. Na rynku, na placu przed wejściem do Ratusza zbiorą się przedstawiciele różnych organizacji, by oddać cześć Pawłowi Adamowiczowi. Zostanie odegrany hejnał, a głos zabiorą m.in. prezydent Klimek, Jerzy Wójcicki (współorganizator upamiętnienia oraz Patryk Płomiński, szef sztabu WOŚP). Następnie zgromadzeniu udadzą się do Konkatedry, gdzie o 18.30 odbędzie się msza św.

Program uroczystości

Sobota, 19 stycznia 2019

Księga kondolencyjna 16.00 – 19.00 (godz. 17.45, wpis prezydent Beaty Klimek).

Także w sobotę, ale o godz. 12.00 na terenie całego miasta zostanie nadany sygnał alarmowy, by uczcić tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Rynek, plac przed wejściem do Ratusza

początek spotkania – godz. 18.00

Prowadzenie: Aleksandra Kiełb-Szawuła

 • kuranty zegara,
 • hejnał Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,
 • utwór muzyczny,
 • słowo: Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,
 • utwór muzyczny,
 • słowo: Jerzy Wójcicki, współinicjator upamiętnienia ś.p. Pawła Adamowicza,
 • słowo: Patryk Płomiński, szefa sztabu WOŚP w Ostrowie Wielkopolskim,
 • modlitwa powszechna o zgodę i pokój – ks. kan. Krzysztof Nojman, zaproszenie na mszę św. do konkatedry,
 • utwór muzyczny.

Konkatedra, godz. 18.30

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza oraz w intencji Pokoju, Solidarności, Tolerancji koncelebrowana przez ks. kan. Krzysztofa Nojmana wraz z duchowieństwem ostrowskim z udziałem Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pd. Andrzeja Sobańskiego i Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pd. Mariana Sikorskiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. Pokój, Solidarność, Tolerancja – tym się dzisiaj zajmuje Kościół katolicki……..
  Czy wy katolicy kiedyś się obudzicie…..?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick