Było 18 zł, będzie 24 zł. W Pleszewie ceny za śmieci idą do góry

3
Nie jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy i Miasta Pleszew, ale to nie uniknione - informuje samorząd. Pleszewianie zaliczą podwyżkę opłat za śmieci i to aż o 6 złotych od osoby. Z dotychczasowych 18 złotych na osobę, opłata zmieni się na 24 złote. Samorząd choć na śmieciach nie zarabia, tłumaczy skąd ta podwyżka. Składa się na nią przede wszystkim rosnąca ilość produkowanych przez nas śmieci, ale także zła segregacja.

Pleszewian czeka podwyżka cen śmieci i to znacząca. Z obecnych 18 złotych na osobę wzrośnie ona do 24 złotych na osobę. Wielu mieszkańców rozumie tę decyzję, ale są też i tacy, którzy winą obarczają samorząd. Nie do końca trafnie. – Wzrost opłat za śmieci jest spowodowany wieloma czynnikami. Jeszcze kilka lat temu rynek chiński odbierał bardzo dużo odpadów plastikowych. Teraz ten rynek jest zamknięty i w związku z tym to przekazywanie odpadów też jest coraz droższe. Drugą kwestią jest wzrost płacy minimalnej. Wzrasta pensja to i muszą wzrosnąć koszty – tłumaczy Andrzej Jędruszek, wiceburmistrz Pleszewa.

CZYTAJ: Starosta o sytuacji w DPS-ie: “Cały ten system wymaga weryfikacji i zdrowego rozsądku”

Na terenie miasta i gminy odbywają się kontrole segregacji, które prowadzą urzędnicy wraz ze strażnikami miejskimi. Jeśli zauważą, że ktoś mimo upomnień nadal nie segreguje poprawnie odpadów, zostanie na niego nałożona kara. Będzie ona wynosić nową i podwójną stawkę opłat za śmieci, czyli 48 złotych od osoby.

Kolejną sprawą jest to, że wielu pleszewian wciąż nie wie, jak segregować śmieci, a zwłaszcza te BIO. Dlatego Miasto i Gmina Pleszew stworzyło pilotażowy projekt. – Odbiór takich odpadów jest znacznie tańszy, niż tych zmieszanych. Rozdaliśmy około 30 pojemników na odpady biokuchenne, bo z tym jest największy problem. Co tydzień zarówno odpady bio, jak i zmieszane będą ważone i na tej podstawie chcemy wyliczyć ile jesteśmy w stanie wyselekcjonować bioodpadów – mówi Anna Bogacz z Urzędu Miasta i Gminy Pleszew.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Dwa razy płacimy za śmieci. Raz kupując produkt (opakowanie) drugi raz podczas pozbywania się. Wyeliminować wszystkie produkty z opakowaniami trudnymi do przetworzenia na rzecz opakować bio i takich których tak naprawdę da się wykorzystać powtórnie: wykonanych z konopi, kukurydzy, szkła, itp.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick