Budżet Ostrowa na 2021 rok przyjęty. Ile wyda miasto w nadchodzącym roku?

7
Ostrowscy radni przyjęli projekt budżetu na 2021 rok. "Odważny plan finansowy nastawiony na inwestycje", na które zaplanowano niemal 60 mln zł. Opozycja wyliczała kolejne krytyczne uwagi, zarzucała nadmierne zadłużanie miasta i rozwój na kredyt, który będą spłacać pokolenia. Ostatecznie jednak rządząca większość Przyjaznego Miasta zdecydowała o przegłosowaniu planu finansowego, który będzie realizowany w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Budżet został uchwalony. Władze miasta wielokrotnie podkreślały, że to plan proinwestycyjny, choć przyszłość klaruje się bardzo niepewnie i ma to związek z pandemią koronawirusa i zmniejszającymi się dochodami z podatków. Władze Ostrowa Wielkopolskiego nie chcą się jednak zatrzymywać, przekonując, że nowe inwestycje mogą napędzić rozwój miasta, choć bolączek nie brakuje. – Nigdy z takim trudem nie przyszło nam konstruowanie budżetu. Subwencja oświatowa niespełna 50 mln zł pokrywa połowę kwoty bieżących wydatków na przedszkola i szkoły. Razem z inwestycjami to kwota 121 mln zł. Dodatkowo działamy w okresie pandemii, a to w sytuacji spadających dochodów miasta z podatku dochodowego to dodatkowe utrudnienie. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jakie będą skutki wciąż szalejącej pandemii – mówiła Beata Klimek, prezydent miasta.

Podkreślone zostało, że gdyby nie pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, miasto mogłoby przeznaczyć na inwestycje 11 mln zł. Dzięki finansowaniu z EBI będzie to niemal 60 mln zł. Realizacja zaplanowanych inwestycji ma też pozwolić rozruszać ostrowskie firmy, aby mogły utrzymać się na rynku w trudnym okresie. W przyszłym roku ma zostać utrzymanych wiele programów pomocowych. – Becikowe, dotacje na wymianę pieców, utrzymujemy program wsparcia montażu na zbiorniki gromadzących deszcz, ale także na rodzinne ogrody działkowe – wymieniała Klimek.

Według projektu w przyszłym roku pieniądze powędrują m.in. na drogi w okolicach ul. Staroprzygodzkiej oraz Staszica, gdzie oprócz nowej nawierzchni powstanie także parking. Sfinansowana ma zostać również rewitalizacja ostrowskiej kolejki wąskotorowej w kwocie 100 tys. zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sporządzenie dokumentacji. Ruszą także prace za Parowozownią, gdzie docelowo ma powstać piłkarskie centrum treningowe. Modernizację przejdzie także schronisko za kwotę 3 mln zł, a na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska wydanych zostanie rekordowe ponad 7 mln zł.

Opozycja do ostrowskiej władzy wymieniła listę zarzutów dotyczących budżetów. Andrzej Kornaszewski podkreślił, że miasto buduje dobrobyt na kredyt, skrytykował też kilka dotychczasowych inwestycji w tym m.in. rewitalizację miasta. Zarzucił też, że 24 zadania inwestycyjne z 2020 roku zostało przeniesionych na kolejny rok. – Będzie tych zadań coraz więcej. Za nami są lata, w których miasto realizowała ponad 30 inwestycji drogowych rocznie. Mógłbym wymieniać długo – mówił Kornaszewski.

Jakub Paduch zaproponował m.in., aby w budżecie na przyszły rok przesunąć 100 tys. zł z inwestycji na ul. Złotej na ochronę zdrowia, tworząc Ostrowski Program Leczenia niepłodności metodą in vitro. Wniosek nie został przyjęty stosunkiem głosów: 6 osób za, 16 przeciw i jeden wstrzymujący się od głosu.

Mariusz Leki natomiast zaproponował przesunięcie 300 tys. zł z remontu strażnicy na remont chodnika przy u. Granicznej. Wniosek został odrzucony. 11 radnych było za, a 12 przeciw. Tymczasem Leszek Witoń z PiS-u przeanalizował budżet pod kątem wydatków na oświatę. – Zgadzam się z tym, ale subwencja nie wystarcza na pokrycie wydanych  Wrzucanie do tego przedszkola i wszystkiego razem, to słuchać myśli, że naprawdę. A proszę uczciwie powiedzieć i otwarcie, że przedszkola są zadaniem własnym gminy. Nie można prowadzać takiego zamieszania – mówił radny Witoń. Jego zdaniem niepokojąco mało angażuje się pieniędzy w remont dróg publicznych. Jak wyliczył, to 3,9% kwoty inwestycji. Choć – jak zaznaczył – to wzrost z 3% w stosunku do poprzedniego roku. – W naszym budżecie to jest naprawdę mało, bo 14 mln zł, to jest naprawdę bardzo, bardzo mało.  Wiemy, o czym mówimy, autobusy elektryczne. Ale jednak proszę popatrzeć sobie, my jako miasto dokładamy do tej firmy 15 mln zł. To tyle, co przeznaczamy na drogi naszego miasta. A te puste autobusy jeżdżą – dodał.

Następnie złożył wniosek formalny w imieniu klubu PiS o przesunięcie części kwoty w ramach budżetu na zakup jedzenia dla stołówek szkolnych, a także na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Wniosek został odrzucony. Za głosowało 5 radnych, 17 było przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

Do długiej dyskusji wreszcie przystąpiono do głosowania. Tu nie było zaskoczenia. Budżet Ostrowa Wielkopolskiego na 2021 rok został przyjęty. 12 radnych było za, 7 zagłosowało przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Budżet Ostrowa Wielkopolskiego na 2021 rok w liczbach

dochody: 348 045 735,69 zł
dochody bieżące: 341 745 735, 69 zł
dochody majątkowe: 6 300 000,00 zł

wydatki: 372 043 391,48 zł
wydatki bieżące: 325 056 150,48 zł
wydatki majątkowe: 46 987 241,00 zł

deficyt budżetowy: 23 997 655,79 zł (zostanie sfinansowany przychodami z tytułu zaciągniętych pożyczek)

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 16
  3

  Po co ta rada jak jest 12 do 11 zawsze , ludziska głosowali na Pania Grocholską z pisu a ,ona uciekła do przyjaznego ostrówka i oszukała swoich wyborców ale niedługo wybory i kobitke trzeba pogonic bo znowu nas oszuka ,

 2. 5
  5

  Przez takich palantow jak są w pise i pierdola takie dyrdymały ze autobusy puste niech pojedzie do chin załatwić żeby zabrali wirusa spowrotem do siebie ,najlepiej siedzieć w radzie pierdziec w stołek i kaska leci ! A czy wiesz człowieku ze Ci pracownicy nie dostali podwyżki w tym roku przez pandemie i mają skromne święta bo niewiadomo czy zapłacić rachunki czy kupić coś na bardzo skromne święta !!! Brawo Ty !!!

 3. 8
  6

  W Ostrowie bardzo dużo pieniędzy przeznacza się na inwestycje, na nowe drogi, przedszkola, szkoły, tężnie, czy miejsca rekreacji. Ale warto też pamiętać o kapitale ludzkim, szkoleniach i stałym podnoszeniu kompetencji przez tych, którzy mogliby na tym zyskać. Miasto powinno wspierać takie zadania

 4. 8
  1

  Czy mógłby mi ktoś przetłumaczyć o co chodzilo radnemu Witoniowi. Pięć razy czytałem jego wystąpienie i nic, no może prawie nic, nie zrozumiałem.

 5. 13

  Tak sobie czytam na co będzie wydawana pożyczona kasa to ręce w niektórych przypadkach opadają.Uparcie inwestowanie w kolejkę wąskotorowa to jest wielka pomyłka. Parę lat wstecz wydano sporo kasy na remont lokomotywy i wagonikow które stoją i się marnują.A jak stoi przynosi tylko koszt.Tak jak teraz inwestycja 100 tysięcy na nic nie starczy.I tak będziemy remontować kilkadziesiąt lat całą kolejkę A to co jest już wyremontowane będzie sie nadawać do remontu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick