Budują basen, ale szukają oszczędności. Zapadła decyzja ws. Dni Odolanowa

10
Dni Odolanowa w 2023 roku nie będzie. Władze Gminy i Miasta Odolanów wydały w tej sprawie komunikat, z którego wynika, że największa impreza w ciągu roku się nie odbędzie. Burmistrz przekonuje, że powodem jest szukanie oszczędności.

Co z Dniami Odolanowa 2023? Wiemy już na pewno, że to muzyczno-kulturalne wydarzenie nie zostanie zorganizowane. Taką decyzję podjęły władze Gminy i Miasta Odolanów argumentując to zaciskaniem pasa w sferze budżetowej. „W związku z rosnącymi wydatkami i potrzebą dokonywania oszczędności w budżecie GiM Odolanów informujemy, że w bieżącym roku kalendarzowym nie będą organizowane Dni Odolanowa” – poinformowali w oficjalnym komunikacie opublikowanym na urzędowej stronie miasta burmistrz oraz dyrektor Odolanowskiego Domu Kultury Janusz Lizurej.

Nie oznacza to jednak, że w gminie kompletnie nic nie będzie się działo w sferze rozrywkowej. „Przewidujemy cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych, w tym koncerty, które zostaną zorganizowane w Parku Natury na Scenie Letniej” – podkreślili.

Odolanów to pierwszy samorząd, który podjął taką decyzję. Inne na razie nie zabrały głosu w sprawie kalendarza letnich imprez, które w minionych latach rokrocznie przyciągały tłumy.

Przedstawiciele gminy szukają oszczędności w rozrywce w chwili, gdy trwa budowa krytej pływalni mająca pochłonąć bagatela 26,9 mln zł. To najbardziej kosztowna inwestycja na terenie Odolanowa realizowana w ostatnich latach. Początkowo szacowano, że budowa basenu pochłonie 15 mln zł. Gmina miała więc dołożyć raptem 1,5 mln zł ze względu na pozyskane z Polskiego Ładu dofinansowanie w kwocie 13,5 mln zł. Kiedy okazało się, że budowa będzie kosztować dwa razy tyle, władze stanęły przed dylematem: zwrócić dotację, czy wybudować basen zadłużając gminę.

Wybrano ten drugi wariant. – Gmina i Miasto Odolanów wyemituje obligacje na kwotę 14,1 mln zł w liczbie 14 174 sztuk o wartości nominalnej 1 tys. zł każda – zapowiedziała w połowie 2022 roku Beata Gościniak, skarbnik gminy. Oznajmiła to po decyzji radnych o zaciągnięciu takiej formy zobowiązania.

* * *

Komunikat burmistrza Gminy i Miasta Odolanów, dyrektora Odolanowskiego Domu Kultury

W związku z rosnącymi wydatkami i potrzebą dokonywania oszczędności w budżecie GiM Odolanów informujemy, że w bieżącym roku kalendarzowym nie będą organizowane Dni Odolanowa.

Jednocześnie informujemy, że przewidujemy cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych, w tym koncerty, które zostaną zorganizowane w Parku Natury na Scenie Letniej, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Z wyrazami szacunku,
Burmistrz GiM Odolanów
Marian Janicki

Dyrektor ODK
Janusz Lizurej

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

  1. No tak na dni Odolanowa gminy nie będzie stać ale basen budujemy a co tam nam zadłużenie na to są pieniądze i na podwyżkę dla burmistrza też są pieniądze a co tam jak się bawić to grubo 👏👏 za basen i tak następca Pana rozliczy i w dobie kryzysu dlaczego podniósł sobie Pan pensję na 18tys. czy 19tys. Przed emeryturka to się dobrze burmistrz bawi a co niech podatnicy płacą a jak👏👏👏

  2. Archaiczny schemat finansowania wydatków i inwestycji w Gminie. Oszczędności same pewnie by się znalazły gdyby spojrzeć jak teraz robi to Ostrów w OIS, Pleszew czy Kępno .

  3. do Bareja . Ale głupoty piszesz , a czemu miały by bomby lecieć? Putin coś mówił że Polin chce zaatakować , bo sobie nie przypominam?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick