Budowlanka na topie. Młodzi uczą się zawodu

0
Fot. OHP Pleszew
Monterzy zabudowy poszukiwani. Wiedzą o tym pracodawcy, coraz częściej zdają sobie z tego sprawę także młodzi, którzy dopiero będą wchodzić na rynek pracy. Nic więc dziwnego, że w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie ten kierunek cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Roboty wykończeniowe i pracownicy budownictwa są na topie, bo pracy w tym zawodzie nie brakuje.

Pracy dla osób znających się na budowlance i robotach wykończeniowych jest sporo, brakuje fachowców, więc ci, którzy znają się na swoim zawodzie, często mogą zarobić godne pieniądze.

CZYTAJ: WOŚP przekazała ostrowskiemu szpitalowi respirator

Polacy często sami rozpoczynają remonty, ale nie każdy jest złotą rączką i potrafi zakończyć prace z efektem, który by ich zadowalał. Dlatego osoby zajmujące się wykończeniami wnętrz nie muszą martwić się o pracę. Co ciekawe, w czasie pandemii koronawirusa popyt na tego typu zajęcia wcale nie zmalał. Wręcz przeciwnie. Lockdown był czasem remontów dla wielu rodzin.

Wychowawcy z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie znają realia rynku i dlatego podpowiedzieli młodzieży, w jakich zawodach można liczyć na zatrudnienie i które kierunku są na topie. Stąd od lat duży nacisk na szkolenie w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Dawniej uczono tego fachu w szkole zawodowej, dzisiaj odbywa się to w szkole branżowej I stopnia, a uczniowie odbywają praktyki zawodowe na warsztatach należących do Centrum. Osoby, które kończą ten kierunek, są wszechstronnie przygotowane m.in. do wykonywania robót malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich i okładzinowych. Czyli krótko mówiąc są w stanie przeprowadzić samodzielny remont od a do z. Potrafią też robić wykończeniowe roboty murarskie, kłaść tynki czy okładziny ścienne jak i podłogi – wylicza Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

CZYTAJ: Zginęli oboje. Kierowca był kompletnie pijany

Jak przekonują przedstawiciele pleszewskiego OHP, osoby, które ukończą ten kierunek mogą zarówno otworzyć własną działalność gospodarczą jak również szukać zatrudnienia w firmach. Ze statystyk wynika, że właśnie to pierwsze rozwiązanie cieszy się największym zainteresowaniem wśród absolwentów. – Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby dalej się kształcili i zdobywali nowe umiejętności podczas dodatkowych kursów – dodaje.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick