DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Brytyjski kontradmirał z Topoli Wielkiej został upamiętniony na muralu

Józef Czesław Bartosik urodził się 20 lipca 1917 r. w Topoli Wielkiej, a zmarł 14 stycznia 2008 r. Był brytyjskim kontradmirałem i kapitanem marynarki wojennej w Polsce. Podczas II wojny światowej był oficerem artylerii na niszczycielach i krążowniku ORP „Conrad”. Po wojnie przyjęto go do Royal Nav (ang. Królewskiej Marynarki Wojennej). Karierę wojskową zakończył w 1969 r.

O tym, że pochodził z małej miejscowości w gminie Przygodzice wie niewielu. – Jest on dumą naszej wioski i należy uświadomić zarówno naszych mieszkańców, jak i osoby przybywające tu na różne uroczystości okolicznościowe — na salę wiejską, jaki wybitny człowiek się stąd wywodzi. Bardzo dobrą metodą jest mural, tym razem historyczny, który jest widoczny również z ulicy – mówi Beata Bartosz, prezes stowarzyszenia Quatro w Topoli Wielkiej.

Autorem muralu jest Konrad Moszyński. Artysta jest też współautorem malowidła symbolizującego solidarność z Ukrainą, które powstało wiosną tego roku w Ostrowie Wielkopolskim. – Samo wykonanie grafiki jest żmudną pracą polegającą najpierw na wykreśleniu na ścianie siatki muralu i odwzorowaniu na niej stworzonego wcześniej projektu. Ważny jest dobór miejsca tak, by mural był widoczny z ulicy i wpisany w otoczenie – tłumaczy Konrad Moszyński.

Mural w Topoli Wielkiej kosztował blisko 18,5 tys. zł z czego ponad 11 tys. zł. pochodzi z budżetu gminy Przygodzice. Reszta pieniędzy to wkład inicjatora w realizację zadania, w postaci pracy społecznej i wkładu rzeczowego.

Napisz do autora

Komentarze (4)
 • B
  bra

  poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

  Brawo Topola!

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

  Tzn. Był Polakiem i po wojnie służył w brytyjskiej marynarce dobrze rozumiem?. Jego zasługa było to że walczył z Niemcami czy to że dostał wakat w angielskim wojsku. Z tego co pamietam wielu polskich generałów zasłużonych dla aliantów zmywało gary albo napier…… na paleciaku po wojnie.

  Odpowiedz
 • D
  dob

  wtorek, 16 sierpnia, 2022

  Dobrze, ale o co ci chodzi, na czym ty napier……?

  Odpowiedz
 • C
  Ciepłownik

  wtorek, 16 sierpnia, 2022

  Royal Navy, a nie Nav. Jak już coś piszecie, to sprawdzajcie poprawność.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz