DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Troszkę zaczynacie przesadzać" - ostrowski mural nie wszystkim się podoba

Murale symbolizujące solidarność z narodem ukraińskim pojawiają się w wielu miastach w Polsce. Nie inaczej jest w Ostrowie Wielkopolskim. Malowidło powstało na ścianie jednego z budynków przy ulicy Browarnej. „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą” – to cytat, który widnieje na muralu, a jego autorem jest Mahatma Gandhi, nazywany „żołnierzem pokoju”.

Projekt, farby, podnośnik oraz ściana budynku zostały przekazane charytatywnie. Dzieło to tworzy Stowarzyszenie archi BUNT, czyli Marzena Szkudlarz, Miłosz Skibiński, Remigiusz Jurek i Konrad Moszyński, który jest również autorem projektu. Konsultantką była ukraińska artystka Yevheniia Kolesnyk.

Mural ma być symbolem łez wylanych nad losem ukraińskiej społeczności oraz symbolizować pomoc, jaką otrzymali od mieszkańców Ostrowa „Ostrowianie! Uroniliście niejedną łzę nas losem naszych ukraińskich przyjaciół. Jednak każdego dnia robicie o wiele więcej. Z Waszych serc płynie dobro, miłość i życzliwość. Każdego dnia w nasze działania dla naszych sióstr u braci z Ukrainy włączają się dziesiątki wolontariuszy. Ten mural to nie tylko symbol wsparcia dla Ukrainy. To także symbol Waszego zaangażowania w pomoc dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy” – pisze Beata Klimek, prezydent miasta za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

Mural wzbudził skrajne emocje. Niektórzy z optymizmem podeszli do projektu, inni mocno go skrytykowali. Powodem sporów nie jest sam projekt, ale fakt, że mural w ogóle powstał. – To wszystko zaczyna być chore, ludzie pogłupieli. Swojego nie szanują, a obcych gloryfikują – pisze jeden z internautów na fanpage’u portalu wlkp24.info. – To jest lekka przesada – dodaje kolejny. – Szanujmy swoje Polskie barwy to że pomagamy nie oznacza że zaraz w naszym kraju będą wisiały obce flagi. Tu jest Polska !!!! Swojej wstydzą się powiesić jak jest narodowe święto a tu obce barwy będą powiewać i malować. Wstyd i hańba!!! – pisze ostrowianka.

Do krytycznych komentarzy odniosła się także sama włodarz miasta, która prosi o wyrozumiałość. „Czytałam Wasze komentarze i wiadomości. Szanuję Wasze zdanie, to krytyczne również. Proszę Was tylko o jedno – o szacunek dla naszych ukraińskich przyjaciół, którzy musieli uciekać ze swojego kraju, bo bombardowane są ich domy, strzelano do ich bliskich. Pamiętajcie – to pokój jest drogą” – pisze.

Napisz do autora

Komentarze (11)
 • I
  ilona

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  mural zbędny, natomiast ludzie nie potrzebnie się negatywnie nakręcają.

  Odpowiedz
 • O
  oczko

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  to klime lans i jej biegunka

  Odpowiedz
 • 7
  75thecrow

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  Kamienica popada w ruinę więc mural ją orzywił. W obecnym czasie każde podniesienie na duchu i pomoc Ukraińcom potrzebna, abyśmy my nie musieli się z tym spotkać bo nie wiadomo co Putinowskim skur…. przyjdzie do głowy

  Odpowiedz
 • B
  bruk

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  Klime pisze za pomoca jak ten tam acha Anodina

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  mogła byc flaga Polska i Ukrainska a nie jakies pierdy

  Odpowiedz
 • K
  KoniecPolski

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  Już się Rodakom znudziło pomaganie? Już wychodzi polska zawiść, typowe ….

  Odpowiedz
 • JJ
  Jędrny Jędrek

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  Rok 2022 jest na Ukrainie rokiem Stepana Bandery- można sprawdzić. Mural powinien być czerwono- czarny

  Odpowiedz
 • M
  mieszkanka

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  p Klimek czy ma pani jakies wlasne pomysły na swoj kilkuletni juz lans, jest już nudno z tą pani prezydentura?

  Odpowiedz
 • O
  obserwator

  poniedziałek, 14 marca, 2022

  Raz – to symbol tego co się dzieje –
  a dwa – to upiększyła się ta szara ściana
  a trzy – nie wszystkim się musi podobać !

  Odpowiedz
 • E
  eeeeeetam

  środa, 16 marca, 2022

  Mi sie podoba – Ghandi. Kolory KS Stal. Piekne!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz