Broń i obrazy Kossaków, czyli „Bitewna zawierucha” w dobrzyckim muzeum. Wystawa jest już dostępna

0
materiały organizatora
W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwarto nową wystawę czasową zatytułowaną "Bitewna zawierucha". Została poświęcona obrazom Juliusza i Wojciecha Kossaków, a także broni z XVII, XVII i XIX wieku.

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można już oglądać nową wystawę czasową. Aktualna jest poświęcona najwybitniejszym przedstawicielom rodu Kossaków – Juliuszowi i Wojciechowi. To ojciec i syn. Obaj zapisali się w historii jako niezwykle uzdolnieni malarze, którzy pozostawili po sobie niezwykłe bogactwo obrazów prezentujących rzeczywistość okresu postmodernistycznego.

CZYTAJ TEŻ: Szkoły z regionu w konkursie „You Can Dance”! Walczą m.in. o 25 tys. zł. Głosuj!

„Sceny batalistyczne, malarstwo historyczne czy zachwycające wizerunki koni (zwierząt ukochanych przez malarzy), to tylko niektóre dzieła, które można zobaczyć w dobrzyckim pałacu. Wśród najcenniejszych eksponatów na wystawie znajdują się Artyleria w odwrocie (fragment panoramy Berezyna) czy Stadnina przy wodopoju. Należy jednak zaznaczyć, że wystawa to również jedyna i niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mniej popularną twórczością jednych z najwybitniejszych malarzy polskich” – informują pracownicy muzeum.

Obrazy dostępne na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji. Ich wystawienie w takim miejscu ma pozwolić zwiedzającym na odkrycie twórczości rodu Kossaków. To jednak nie wszystko, bo obok obrazów można przyjrzeć się broni palnej oraz białej z okresu XVII, XVII i XIX wieku. Oprócz nich na wystawie znajdują się także reprodukcje zbroi, które odzwierciedlają najdrobniejsze szczegóły.

CZYTAJ TEŻ: Odolanowska Aleja Noblistów uzupełniona o pomnik Henryka Sienkiewicza [ZDJĘCIA]

Te eksponaty również pochodzą z prywatnej kolekcji. Wśród nich znajdujemy m.in. karabele, szable polsko-węgierskie i talwary. Ich zebranie na wystawie obok obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków mają – zdaniem organizatorów wystawy – pozwolić poczuć niezwykły klimat „Bitewnej zawieruchy”, bo właśnie taki tytuł nosi nowa ekspozycja.

„Juliusz i Wojciech Kossak to postacie znane nie tylko miłośnikom malarstwa historycznego, ale także wszystkim widzom interesującym się szeroko rozumianą kulturą. Mamy więc nadzieje, że prezentowane na wystawie dzieła znajdą szerokie grono odbiorców i zachęcą do odwiedzenia zespołu pałacowo-parkowego w Dobrzycy.  Do odwiedzin zachęcamy zarówno starszych, jak i młodszych miłośników kultury, na których czekać będą specjalne atrakcje” – zachęcają pracownicy muzeum.

Wystawa została otwarta 6 listopada i będzie dostępna do 27 lutego 2022 roku.

materiały organizatora

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick