Brak wypłat w fabryce EKK Wagon. Śledztwa nie będzie

23
Wracamy do tematu braku wypłat dla pracowników fabryki EKK Wagon. O sytuacji informowaliśmy już w lipcu tego roku, kiedy firma była o krok od upadłości, a zatrudnieni w niej ludzie nie otrzymywali zapłaty za swoją pracę. Dla przykładu wypłata za maj wyniosła jedynie 16% całości. O sprawie została poinformowana Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ: EKK Wagon ogłosi upadłość? Sytuacja firmy jest coraz gorsza

Pracownicy fabryki EKK Wagon są przerażeni sytuacją. – Nastroje są bardzo złe. Czekamy, co będzie dalej, ale to już się tak ciągnie kilka lat – powiedział w rozmowie z portalem wlkp24.info jeden z pracowników firmy. Spółka ma również długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O sprawie została poinformowana Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim. Zbierano materiał dowodowy w m.in. w sprawie rzekomej złośliwości pracodawcy wobec pracowników i niewypłacanie im pensji. – Brano pod uwagę okres od lipca 2015 roku do czerwca 2019 roku. Zabezpieczone zostały m.in. sprawozdania finansowe i korespondencja między zarządem spółki a pracownikami. W oparciu o materiały ustalono, że spółka wykazuje szereg zaległości i istnieją opóźnienia w wypłaceniu wynagrodzeń dla pracowników. Jest to jednak spowodowane zaburzeniem płynności finansowej spółki – informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Pod uwagę był tu brany art. 218 Kodeksu Karnego: „Kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.– Pomimo analizy szczegółowej w świetle poczynionych ustaleń, nie można było przypisać elementu złej woli u pracodawcy. Odmówiono wszczęcia śledztwa w tej sprawie – dodaje Meler.

Z bieżących informacji, które posiadamy, w Sądzie Upadłościowym złożono wniosek o upadłość EKK Wagon.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

 1. Pracownicy EKK wagon wypłaty na raty ale numer dziwię się wam wywiezcie tego pana z afery chazardowej na taczce bo on ma wypłatę wy raty…..

  • Jaki ,, chazard’ – takie ,, złote myśli ’ – rodem z PIS. Brednie pisać mozna – populizm to hasło przewodnie .. dobrej zmiany” – rządzili i co zrobili m.in. z EKK – oni byli u władzy a nie ludzie z opozycji – pomieszanie pojęć!

 2. Ja podziwiam tych ludzi którzy tam pracują. Od lat wiadomo jak wygląda sytuacja w EKK a oni i tak tam pracują. Dlaczego się nie zwolnią i nie przejda do Kuźni Ostrów? Tam przynajmniej płacą na czas. Mój ojciec tam pracował. Przeżyliśmy nie jeden strajk.
  Walczyli o EKK głodówkami itd., itp.
  I co to dało?
  Nic konkretnego cały czas ludzie w strachu czy będzie z co chleb kupić.
  Naprawdę ludzie obudźcie się EKK to nie jedyny pracodawca w Ostrowie. Pozdrawiam i jestem z wami. Obyście otrzymali to na co czekacie.

  • A może trzeba było zorganizować Prezydentowi Dudzie spotkanie z załogą – a nie wyborcze bez sensu bleblanie na Ostrowskim Rynku. Niech coś konkretnego poza opowiadaniem bajek zrobi.

  • Tak samo może zrobić Poseł Ławniczaki Senator Mikołajczyk -z Kaczyńskim – niech przekażą informacje co PIS zrobił dla Ostrowa i EKK.

  • Wiedza nie boli więc uzupełnij ją aby nie ośmieszać się . Zapytaj się pana Urbaniaka co zrobił aby koleś z partii wreszcie zapłacił .

 3. Skoro firma ma kłopoty to zamknąć raz na zawsze….ktoś na mózg upadł skoro myślał że brak wypłaty to zaraz śledztwo.Na terenie Ostrowa jest sporo firm gdzie wypłata jest z opóznieniem i co…jakoś żyją….a Wagon to nie święte krowy z przywilejami….zwolnić się jak nie pasuje i wypad z baru….pracy jest pełno….

 4. Poseł Urbaniak nalepiej interesował się 'foliówkami’ na wysypisku odpadów. Teraz w ulotce wyborczej występuje na zdjęcich z Brejzą i Nojmanem – z kim obstaje ???

  • A z kim miał występować ? Z Kaczyńskim, Maciarewiczem A może z Pawłowicz lub Kuchcinskim :-)? To byłoby nie tylko śmieszne -ale tragiczne być razem z z tymi nieudacznikiem i populistami -synonimem fałszu i obłudy ! 🙂

 5. A obecnie kto rządzi w kraju – kto ma narzędzia do pomocy firmom które mają problemy. Tak było i jest – zawsze mozna pomóc – w różny sposób – są Agencje Rządowe które mają takie zadania. Ale ,, dobra zmiana ’ głowa w piasek tu jest temat dla rządzących – a nie opozycji. Co zrobili – nasi parlamentarzyści – Senator Mikołajczyk i Poseł Ł i starają się wyjść z kryzysu – jeszcze się szkaluje.awniczak – ano NIC !. Był Prezydent Duda – wygłosił monolog – wyjechał i po temacie! A co zrobył dla miasta i firm Minister Dera – ano – też NIC !
  A piszecie o opozycji – i o Zarzadzie EKK – który walczy o życie tego zakładu – ale tych co się jeszcze identyfikują z zakładem – Załoga i kadra techniczna zasługują na uznanie. Wierzę, że EKK przetrwa – jest to branża z przyszłością – potrzebna tylko pomoc i zrozumienie złożonej sytuacji Zakładu.Ale najłatwiej pisać głupoty – i rozdawać pieniądze a nie dbać o tych co jeszcze pracują – czyli ,, dobra zmiana „

  • Słuszne stwierdzenia -co zrobiła obecna władza która już 4 lata sprawuje władzę i ma większość parlamentarną ? ! A ciągle słyszymy, że to nie my -wszystko co źle to wina opozycji ! To jest już śmieszne tak jak co złe to ,, wina Tusska „’ A gdzie byli Ci z ,, dobrej zmiany” jak – Mikołajczyk,- Lawniczak czy Dera. ? W jaki sposób przynajmniej próbowali rozwiązać problemy EKK?

 6. Dla znawców (czytaj pseudofachowców) komentujących sytuację prywatnej spółki podpowiem, że zabroniona jest pomoc publiczno-prywatna. Stąd płytkie wycieczki do Prezydenta RP A. Dudy czy też do lidera PiS potwierdzają dyletanctwo z waszej strony. Jedyną szansą dla pracowników jest upadłość spółki, na bazie której może powstać nowy podmiot z udziałem środków np. ARP.

  • To jest odpowiedż głównie na płytkie wycieczki krytykującej posłów opozycji – a rządzą politycy z PIS. Taka jest prawda – dlatego nie można stosować populizmu i wycieczek pod adresem opzycji. Więcej może ten co ma władzę – a w tej opocji politycznej może więcej jak na to prawo pozwala – dla nich prawo nie istnieje tak jak KONSTYTUCJA.

 7. Jaki ,, chazard’ – takie ,, złote myśli ’ – rodem z PIS. Brednie pisać mozna – populizm to hasło przewodnie .. dobrej zmiany” – rządzili i co zrobili m.in. z EKK – oni byli u władzy a nie ludzie z opozycji – pomieszanie pojęć!

 8. A co robi rządowa rządowe ARP – na razie nic nie słychać, żeby podjał jakiekolwiek działania w sprawie EKK.
  – a czas ucieka – a nowego taboru w Polsce brak !

 9. ODCZEPCIE SIE OD HAZARDZISTY CHLEBOWSKIEGO , TEN CZŁOWIEK JEST NIE WINNY , I ZOSTAŁ OCZYSZCZONY Z ZARZUTÓW . JEST CZYŚCIUTKI JAK ŁZA ,WIĘC PO CO TYLE HAŁASU O NIC, JAK WAM SIE NIEPODOBA PENSJA WYPŁACANA NA KILKA RAT U PREZESA CHLEBOWSKIEGO ,TO IDZCIE DO INNEJ ROBOTY . W OSTROWIE PRACY NIE BRAKUJE , I NIKT WAS NA SIŁE W TEJ FIRMIE NIE TRZYMA OK .

 10. A po co śledztwa , Chlebowski to uczciwy facet, prowadzi firme , tak jak potrafi , a to ze pensje , wypłacane w ratach to nic takiego . Wrobili Chlebowskiego w hazard a o on jest nie winny.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick