Bogata historia i kultywowanie tradycji strzeleckich. Bractwo strzeleckie w Krotoszynie kończy 355 lat

0
W tym roku mija 355 lat od momentu utworzenia w Krotoszynie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jego główna działalność polega na kultywowaniu tradycji strzeleckich. Obecnie do stowarzyszenia należy 31 osób, w tym 4 członków honorowych.

Dokładnie 355 lat temu w Krotoszynie utworzono Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Jest to jedno z najstarszych tego typu zgromadzeń w Wielkopolsce. Pierwsze przywileje nadał mu król Jan Kazimierz 19 lutego 1667 roku. – Bractwo działało nieprzerwanie do 1939 roku, czyli przez okres I Rzeczpospolitej, czas zaborów i dwudziestolecia międzywojenngo. Podczas okupacji bractwo nie działało, zostało reaktywowane dopiero po wojnie – mówi kwatermistrz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie, Łukasz Cichy.

Krotoszyńskie Bractwo Kurkowe reaktywowano 22 stycznia 1994 roku. Wówczas powstała grupa inicjatywna, która opracowała statut i wystąpiła z wnioskiem do ówczesnego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu o zatwierdzenie organizacji. – Grupa inicjatywna liczyła około 30 osób. Obecnie w bractwie mamy niemalże taką samą liczbę członków. Mamy w swoich szeregach również dwie siostry. A należy zaznaczyć, że nie każde bractwo taką mozliwość dopuszcza – informuje Maciej Błażejewski, straszy KBS Krotoszyn.

Główna działalność bractwa polega na kultywowaniu tradycji strzeleckich. Bracia regularnie spotykają się, by ćwiczyć swoje umiejętności. Członkowie stowarzyszenia biorą również udział w zawodach strzeleckich, w ciagu roku uczestniczą w przynajmniej 6 sztandarowych imprezach. – Raz w roku organizujemy również zawody strzeleckie dla młodzieży. Biorą w nich udział uczniowie krotoszyńskich szkół. Staramy się też szkolić wszystkie osoby zainteresowane strzelectwem – mówi Piotr Rożko, pierwszy podstarszy KBS Krotoszyn.

Siedziba bractwa znajduje się nomen omen przy ulicy Bractwa Kurkowego 1, a sam budynek ma ciekawą i bogatą historię. Po reaktywacji stowarzyszenie odzyskało strzelnicę 15 czerwca 1995 roku. Na jej terenie w 1999 roku wybudowano Dom Bracki. Miejsce było oddane bractwu w wieczne użytkowanie, ale od 2003 roku za zgodą Wojewody Wielkopolskiego jest ono własnością stowarzyszenia.

Ważnym elementem działaności członków tej organizacji jest również promowanie historii, w szczególności tej lokalnej, a także podtrzymywanie ideii patriotycznych.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick