DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Biogazownia i elektrociepłownia na paliwa alternatywne w Ostrowie? Są już pierwsze plany

Choć budowa eletrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę oraz biogazowni jest dopiero założeniem na przyszłość, już dziś można wnioskować, jakie korzyści przyniesie realizacja tych dwóch projektów na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Chodzi o stworzenie innowacyjnej w skali kraju gospodarki obiegu zamkniętego. – Chodzi o nadawanie drugiego życia produktom. To, co dzisiaj jest odpadem, jest śmieciem, równie dobrze może być paliwem wykorzystywanym na potrzeby naszych mieszkańców, czyli uzyskiwanie dużo tańszej energii i cieplnej i elektrycznej – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim.

Budowa elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę pozwoli zapanować nad strumieniem odpadów, których nie można składować na wysypisku i – częściowo – nad cenami śmieci w mieście. Projekt zakłada realizację instalacji, w której produkowane są ciepło i energia elektryczna z przetworzonych odpadów komunalnych i biomasy. Ale jej stworzenie wymaga stosowanych pozwoleń. – Oczekujemy na wydanie rozporządzenia przez Ministra Klimatu, które określi instalacje, które mogą być wybudowane w naszym kraju. Będziemy się starać o wpis na taką listę – tłumaczy Stanisław Sikorski z Działu Nadzoru Właścicielskiego w ostrowskim CRK.

Druga z planowanych w Ostrowie instalacji to biogazowania. Tu z kolei kluczowym elementem energetycznej układanki jest biogaz pozyskany z odpadów kuchennych oraz zielonych. – Biogaz zasilałby silniki gazowe w OZC-u w kogeneracji. Dzięki i jednej i drugiej inwestycji uzyskiwalibyśmy energię cieplną i energię elektryczną. Zarówno jedna, jak i druga energia byłaby naszym wkładem do ostrowskiego rynku energetycznego – dodaje Bartosz Ziółkowski. Wszystko to składa się na plan, by do 2025 roku ostrowski rynek ciepłowniczy był wolny od węgla.

Napisz do autora

Komentarze (15)
  • M
    Mmka

    wtorek, 10 marca, 2020

    Koncepcje i strategie a kasa skąd na to wszystko ? Z naszych podatków …. albo z kredytu. Żeby znów nie okazało się, ze temat rozdmuchany a wyjdzie jak zawsze, albo znajda powód by w kwietniu znów ceny podniesc za wywoz śmieci i powiedzą ze na te inwestycje

    Odpowiedz
  • L
    Luki

    wtorek, 10 marca, 2020

    Nareszcie pomysły, które realnie rozwiążą wzrost cen za wywóz śmieci i dzięki którym więcej pieniędzy pozostanie w mieście. Inwestycja w przyszłość, a nie krótkowzroczne działania. Tak trzymać!

    Odpowiedz
  • W
    Walery

    wtorek, 10 marca, 2020

    To jest rozwiązanie przynoszące więcej niż jedną korzyść, brawo. Tylko jak najszybciej to teraz trzeba zrealizować

    Odpowiedz
  • D
    Darek

    wtorek, 10 marca, 2020

    Pomysł wydaje się być bardzo prosty, a dopiero teraz się pojawia. ehh Ale epiej późno niż wcale. Takich działań potrzeba w Ostrowie więcej.

    Odpowiedz
  • CW
    Czesuaf W.

    wtorek, 10 marca, 2020

    Też Ziółkowski Amerykę odkrył, to nie jest nadawanie drugiego życia produktom tylko nadrzędnym celem takich instalacji jest pozbywanie się w miarę możliwości strumienia odpadów.
    Wysokosprawna kogeneracja działa już w wielu miejscach w Polsce (są takie również bardzo blisko) sam pozbywam się odpadów właśnie w tym kierunku w moim przypadku kogeneracja to zbyt duży koszt i mało opłacalny w skali zwrotu inwestycji ale tam gdzie oddaje odpad do dalszego zagospodarowania (nie tylko ja) produkują z niego biogaz, który w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby energetyczne ich zakładu. Działam w takiej kooperacji już prawie 4 lata a oni teraz wpadli na ten genialny pomysł.
    Brawo Wy
    Pomyślcie lepiej nad tym aby utworzyć jakaś komitywę z Kaliszem, Krotoszynem, Pleszewem, Ostrzeszowem, może nawet Jarocinem aby wspólnie zadziałać i wybudować spalarnię odpadów z prawdziwego zdarzenia gdzie śmieci faktycznie będą znikać. Kolejne ich hałdowanie na wysypiskach, otwieranie nowych kwater czy ich podnoszenie nie prowadzi do niczego dobrego, myślmy o przyszłych pokoleniach a nie tylko co jest tu i teraz

    Odpowiedz
  • R
    Ryszard

    środa, 11 marca, 2020

    Długo wyczekiwane inwestycje w biogazownię i elektrociepłownię zamiast zwykłej spalarni. Ostrowski Rynek Energetyczny – trzymam kciuki za realizację. Tak trzymać!

    Odpowiedz
  • M
    Michu

    środa, 11 marca, 2020

    Dobre pomysły. Popieram i trzymam kciuki za ich realizację.

    Odpowiedz
  • S
    Seba

    środa, 11 marca, 2020

    Tak trzymać!

    Odpowiedz
  • Z
    Zenek

    środa, 11 marca, 2020

    Jak w Ostrowie by była wola zmniejszenia kosztów gospodarki to już dawno powinno się zlikwidować ten CRK – Holdikom. Co roku kosztuje to to kilka baniek! Jakby policzyć za wszystkie lata (bodaj od roku 2000) to koszt tego komunalnego pasożyta kosztował więcej niż cały dług Ostrowa czyli na pewno grubo ponad 100 baniek!

    Odpowiedz
  • T
    Tomasz

    środa, 11 marca, 2020

    No tak… Kilka baniek co roku na utrzymanie tego CRK to muszą się wykazać… Oczywiście Ameryki nie odkryli, ale trzeba przecież raz na jakiś czas rzucić ludowi jakiś temat żeby mieć uzasadnienie do dojenia mieszkańców na utrzymanie tego CRK…

    Odpowiedz
  • DM
    Droga Martyno

    środa, 11 marca, 2020

    Efektywne funkcjonowanie biogazowni wymaga odpowiedniej ilości odpadów kuchennych i zielonych , a co za tym idzie stosownego systemu ich zbiórki. Poznań (Morasko) sobie z tym nie radzi. Ostrów raczej nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości tychże odpadów, tak aby inwestycja miała sens. Konieczne byłoby zatem ich zwożenie z innych miejscowości. Konsekwencji tego chyba nie muszę tłumaczyć.

    Odpowiedz
  • M
    MB

    piątek, 23 września, 2022

    Po co masa głupków się tu wypowiada i dla zasady krytykuje. jak nie mają pojęcia. Trzeba się było wybrać na darmowe sympozjum i posłuchać. Wtedy komentarze by były inne. W Niemczech jest około 9tys. Biogazowni, a nas mniej niż 130. Niemcy mają 6GW energii elektrycznej zainstalowanej w ten sposób. Czysty pieniądz….wystarczyło posłuchać bardzo ciekawego wykładu profesora, praktyka z Politechniki Poznańskiej.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz