DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Bezrobocie i walka o utrzymanie miejsc pracy w Ostrowie. Znamy liczby

Podsumowanie działania Tarczy Antykryzysowej w województwie i Ostrowie Wielkopolskim było głównym tematem wizyty Marleny Maląg w tym mieście. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie szczędziła pochwał pod adresem pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowego Urzędu Pracy. Zarówno w jej wystąpieniu, jak i szefów tych dwóch instytucji nie brakowało liczb podsumowujących gospodarczą odsłonę walki z pandemią trwającą od 16 marca.

Jeden wielki sukces

Opracowane przez rząd instrumenty zostały wdrażane w życie przez ostatnie dwa miesiące wraz z kolejnymi wersjami tarczy: 2.0, 3.0, 4.0, która miała rozszerzyć pierwotne założenia i sprawić, że będzie ona bardziej dostosowana do potrzeb firm, aby zachowały płynność. – Na chwilę obecną zostało przekazanych już ponad 80 milionów złotych na ochronę miejsc pracy, a więc na wynagrodzenia dla pracowników i śmiało możemy powiedzieć, że w skali kraju ochroniliśmy około 5 milionów miejsc pracy – podkreśliła podczas konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, pracownicy m.in. Powiatowego Urzędu Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim „stanęli na wysokości zadania”, realizując poszczególne programy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Zaznaczyła również, że do Wielkopolski trafiło blisko 2,7 miliarda złotych. – W przestrzeni publicznej wielokrotnie mówiło się, że rząd powierzył zadania dodatkowe samorządom. Nie, nie zrobił tego. Rząd przygotował takie instrumenty i przygotował takie instytucje, które tak naprawdę ochroną miejsc pracy się zajmują. A więc wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy i ZUS – powiedziała minister Marlena Maląg.

CZYTAJ: „Stało się to bez mojej wiedzy i zgody” – dyrektor Krawczyńska wydała oświadczenie

Zdaniem szefowej resortu największym zainteresowaniem cieszą się do tej pory wypłaty z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych na ochronę miejsc pracy oraz pożyczki do 5 tysięcy złotych, które mogą zostać umorzone, jeśli firma będzie funkcjonować przez kolejne trzy miesiące oraz dofinansowanie do miejsc pracy refundowane przez Europejski Fundusz Społeczny. – Osoby, które straciły pracę po 15 marca, otrzymają dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 złotych netto przez trzy miesiące, a wypłata nastąpi w czerwcu, lipcu i sierpniu. Od września zostanie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych do 1200 złotych – poinformowała.

Wyższa stopa bezrobocia

Choć minister Maląg skupiła się na potencjalnej liczbie miejsc pracy, które – jej zdaniem – udało się uratować dzięki działaniom wdrożonym w ramach Tarczy Antykryzysowej, nie oznacza to jednak, że część ludzi nie straciła pracy. Stopa bezrobocia w kwietniu w powiecie ostrowskim wyniosła 3,4 procent, a prognoza na maj wynosi 3,8 procent. W tej chwili są zarejestrowane 2772 osoby, które szukają nowego zatrudnienia. – Rok wcześniej były to 2822 osoby, to jest 2,6 procent – wyjaśniła Hanna Pawlak-Kornacka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. – Natomiast napływ osób bezrobotnych w okresie pandemii, a więc od 16 marca do końca maja wynosił ponad 1000 osób. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 900 osób. A więc nie odnotowujemy ogromnego napływu osób bezrobotnych – dodała.

CZYTAJ TEŻ: [TYLKO U NAS] “Nie mam obaw, niczego się nie wstydzę” – Mikołaj Kostka odpowiada na zarzuty

Podkreśliła jednak, że do PUP-u wpłynęło w tym okresie około 50 procent mniej ofert pracy. Między marcem a majem tego roku było to ponad 200 ofert, a rok wcześniej ponad 400. Widoczny jest jednak przyrost patrząc na kwiecień i maj. – W kwietniu mieliśmy ich 105, a w maju – 218, więc przyrost o 100 procent. Wzrasta liczba zarejestrowanych oświadczeń. W kwietniu było ich 100, a w maju prawie 200. Tak więc zaczyna się ruch na rynku pracy. Pracodawcy dzwonią, pytają o to, czy są chętne osoby do pracy, chcą składać oferty i wykazują duże zainteresowanie środkami wsparcia na tworzenie nowych miejsc pracy – powiedziała szefowa ostrowskiego PUP-u.

Miliardy, miliony i wykonanie na poziomie 98 procent

Zdzisław Jaźwiec, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim podparł się danymi liczbowymi wymieniając kolejne kwoty dotyczące wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej. Suma pomocy w skali kraju w zakresie zwolnienia z opłacenia składek oraz świadczeń postojowych wyniosła ponad 10,4 miliardów złotych. – Klienci w skali kraju złożyli do ZUS-u 3,7 miliona wniosków o wsparcie z czego 2 miliony złożonych zostało elektronicznie. W skali kraju umorzono składki w wysokości 7,1 miliarda złotych, a wartość pomocy wyniosła prawie 3 miliardy złotych – wyliczył.

W Wielkopolsce natomiast złożono 184 tysiące wniosków o zwolnienie z płacenia składek, które zostały zrealizowane w 90 procentach. Kwota umorzenia wyniosła 816 milionów złotych. Dodatkowo wpłynęło 149 tysięcy wniosków o świadczenia postojowe. Pierwszorazowych – 96 tysięcy, a na kolejne miesiące – 53 tysiące na kwotę umorzenia wynoszącą 816 milionów złotych. Wniosków o świadczenia postojowe wpłynęło natomiast 149 tysięcy. W Wielkopolsce wypłacono 294 miliony złotych.

– W skali oddziału w Ostrowie Wielkopolskim rozpatrzyliśmy 49 tysięcy wniosków przedsiębiorców o zwolnienie ze składek za okres od marca do kwietnia na kwotę 237 milionów złotych. Tym samym obsłużono w naszym oddziale również 90 procent tych wniosków. Wypłaciliśmy też 79 milionów złotych z tytułu relacji wniosków o świadczenia postojowe przy poziomie obsługi wniosków pierwszorazowych na poziomie 98 procent. Łącznie oddział w Ostrowie Wielkopolskim zrealizował wypłatę na kwotę 316 milionów złotych – wyliczył Zdzisław Jaźwiec.

CZYTAJ TAKŻE: Połowa nowych zakażonych koronawirusem to mieszkańcy naszego regionu

Konferencja bez pytań

Choć część dziennikarzy chciała skorzystać z okazji, że w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele ważnych lokalnych instytucji, ale przede wszystkim minister Marlena Maląg pochodząca z Ostrowa Wielkopolskiego oraz poseł partii rządzącej Tomasz Ławniczak, nie było możliwości, by zadać komukolwiek pytania. Konferencja prasowa została obliczona jedynie na wystąpienia kolejnych gości.

Napisz do autora

Komentarze (8)
  • A
    ANIA

    piątek, 12 czerwca, 2020

    Warto zaznaczyć że nie tylko PUP i ZUS ma dodatkowe zadania również KRUS pracuje w ramach tarczy antykryzysowej

    Odpowiedz
  • M
    Mariani

    piątek, 12 czerwca, 2020

    ZUS w Ostro0iwe wydaje decyzję o rencie już trzeci miesiąc, to są kpiny, ludzie nie mają środków do życia. Banda nierobów.

    Odpowiedz
  • O
    Ostrowiak

    piątek, 12 czerwca, 2020

    Wywiad dla rmfu pamiętamy 🙂

    Odpowiedz
  • P
    Podatnik

    piątek, 12 czerwca, 2020

    Pamiętam takie konferencje za Gierka.,, Wydaje nam się – wydajność wzrasta ”. Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle.

    Odpowiedz
  • D
    denis

    sobota, 13 czerwca, 2020

    a ciekawe ile kolejnych milionów przytuli dziś bracia Szumowscy

    Odpowiedz
  • Z
    Zbigxxx

    sobota, 13 czerwca, 2020

    Gdzie jest dopłata do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dział rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Ostrowie Wlkp.?Czyżby Rada Powiatu Ostrowskiego nie współpracowała z rządem?

    Odpowiedz
  • J
    ja

    środa, 17 czerwca, 2020

    przypomniała sobie ze jest z Ostrowa ale hallo rzad dał dupy miejsca pracy maleja

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz