Będzie Strefa Płatnego Parkowania w Ostrzeszowie. Nie wszyscy są zadowoleni

10
Ostrzeszowscy radni większością głosów opowiedzieli się za wprowadzeniem na terenie miasta Strefy Płatnego Parkowania. Będzie ona obowiązywać w ścisłym centrum z wyłączeniem Rynku, na którym ruch samochodowy w ogóle ma zostać wyłączony.

To już przesądzone – w Ostrzeszowie także będzie Strefa Płatnego Parkowania. Było to ostatnie miasto powiatowe w regionie, które do tej pory jej nie wprowadziło. Wcześniej zdecydowały się na taki krok władze m.in. Kępna, Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa czy Jarocina.

CZYTAJ TEŻ: Gminy Ostrów i Ostrzeszów w aplikacji. Są już dostępne dla mieszkańców

Urzędnicy z burmistrzem Patrykiem Jędrowiakiem na czele chcą zwiększyć w ten sposób rotację na miejscach parkingowych. Opłaty za postój mają spowodować, że nie wszystkim będzie się opłacać pozostawienie samochodu na cały dzień w centrum miasta. Darmowe mają być natomiast parkingi na obrzeżach. Stamtąd mieszkańcy mają mieć ok. 10 minut do Rynku.

Sam Rynek także czekają zmiany. Ma zostać z niego wyłączony ruch samochodowy. Burmistrz zauważa, że jest on niewielki w porównaniu z innymi miastami tej wielkości. Stąd pomysł, aby zarezerwować go wyłącznie dla pieszych i z myślą o rekreacji. Stad plany, aby teren w samym sercu miasta oddać w ręce restauratorów, którzy stworzą tam ogródki letnie.

Nie wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym biznesy w Rynku, spodobał się pomysł urzędników oraz radnych (12 głosów „za”, 4 „przeciw” i 5 „wstrzymujących się”). Ci ostatni poparli przecież pomysł wprowadzenia strefy. – To naprawdę będzie utrudnienie. Tutaj kilka sklepów, jeśli nie większość, naprawdę będzie zlikwidowana i zamknięta – mówi Konrad Wojcieszak, właściciel kwiaciarni zlokalizowanej na ostrzeszowskim Rynku. – Proszę spojrzeć, ludzi na rynku jest mało. Są wygodni. Chcą przyjechać, zrobić zakupy, zapakować je, wrzucić do samochodu i jechać dalej – dodaje i przekonuje, że w Rynku także mogłaby obowiązywać płatna strefa.

CZYTAJ TEŻ: W Ostrzeszowie śmieci w górę. Burmistrz Jędrowiak tłumaczy, dlaczego

W podobnym tonie wypowiada się Ryszard Wojcieszak, właściciel sklepu odzieżowego i lodziarni: – Kochany panie burmistrzu, liczymy na kompromis. Liczymy, że uda nam się jeszcze znaleźć jakiś konsensus.

Burmistrz Jędrowiak odpiera te argumenty twierdząc, że tego typu opinie nie potwierdziły się w przypadku inny miast i na razie decyzji nie planuje zmieniać.

Strefa Płatnego Parkowania ma zacząć działać od 1 lipca 2021 roku. Więcej na temat ostrzeszowskiej strefy (ceny za postój, objęty obszar, wysokość kar) przeczytasz pod tym linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Konsekwentnie radni oraz UMIG + Starostwo powinni przenieść się do Rojowa na teren oczyszczalni ścieków aby uwolnić miejsca parkingowe w centrum

 2. Matko jedyna to aż nie chce się wierzyć, że gdzieś zachowały się jeszcze takie skanseny. Ludzie w naszym mieście też protestowali sklepikarze jak wchodziła strefa. Teraz aż się chce jechać do rynku i już protestów nie ma. To naprawdę ułatwia zakupy a nie utrudnia.

 3. BARDZO DOBRY ZAMIAR. BRYKAMI SIĘ JEŻDZI TO PARKOWANIE PŁATNE-A CZĘŚĆ Z OPŁAT PRZEZNACZYĆ NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA.

 4. KŁAMIESZ BURMISTRZU ZERO KONSULTACJ VIDEOKONFERENCJA Z STARYM DZIADEM KTÓRY NIC NIE WIEDZIAŁ O GODZINE 12 W POŁUDNIE GDY WSZYSCY PRACUJĄ. JESTEŚ KŁAMCĄ I POWIEM CI TO PROSTO W OCZY. TAKA POLITYKA TO NA BIAŁORUSI.

  • Zgadza się, ten „ekspert” sam powiedział, że ponad 10 lat temu przeszedł na emeryturę. Wypowiedzi, że według niego kolejne godzny muszą być o 20% droższe bo takie są przepisy, a stałe stawki są niezgodne z prawem, natomiast od 2021r Wrocław ustalił stałe stawki za godziny postoju w strefach.
   Także twierdził, że opłata musi być od pierwszej minuty postoju bo bezpłatna pierwsza godzina jest niezgodna z prawem, a w Grabowie można. Jeszcze jego bzdurne twierdzenia, że 20 minut czekał na wolne miejsce parkingowe w Ostrzeszowie.
   Ekspert ewidentnie cierpi na demencję starczą, a stronnicze wypowiedzi są w jego interesie.

 5. Celem strefy jest pozbycie się handlu w sklepach w strefie, żeby ludzie kupowali tam gdzie parkingi są bezpłatne. Lobby bezpłatnych parkingów.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick