Będzie nadzwyczajna sesja! W czwartek radni przegłosują zaciągnięcie kredytu?

16
W czwartek 7 listopada o godz. 9.00 w budynku Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Tematem obrad będą trzy punkty, a najważniejszym z nich ponowna próba przegłosowania uchwały pozwalającej zaciągnąć "kredyt długoterminowy na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy. Pod koniec listopada przez - jak to zostało wyjaśnione - pomyłkę wiceprzewodniczącego Zygmunta Banasiaka, zabrakło jednego głosu "za", aby uzyskać bezwzględną większość.

Jednego głosu „za” brakowało podczas październikowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, aby przegłosować zaciągnięcie kredytu długoterminowy na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu. Sprawa zadłużenia, aby „dopiąć” budżet, wywołała burzliwą dyskusję. Wydawało się jednak, że uchwała pozwalająca zaciągnąć kredyt w wysokości do 10 mln zł jest tylko formalnością, biorąc pod uwagę, że ugrupowanie wspierające prezydent Beatę Klimek ma większość w radzie względem szeroko rozumianej opozycji.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kredytu nie będzie, czyli historia słów: „Zygmunt, coś ty zrobił?”

Podczas głosowania okazało się, że wiceprzewodniczący rady Zygmunt Banasiak – jak zostało to określone – pomylił się i wstrzymał się od głosu, bo osunął mu się tablet. To zadecydowało, że uchwała nie przeszła.

Jeszcze podczas sesji wiceprezydent Ostrowa Mikołaj Kostka wyjaśnił przed naszą kamerą, że rozwiązania tej kuriozalnej sytuacji są dwa: – Uzasadnionym jest, aby rada miejska wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytu. Pewnie w trybie zwyczajnym albo jeśli sytuacja będzie nas do tego zmuszać, zwołamy sesję nadzwyczajną – wyjaśnił. Pragnę wskazać, że chodzi o kredyt do 10 mln zł, bo nie przesądzamy dzisiaj, czy na pewno pełna kwota będzie potrzebna. Prawdopodobnie będzie potrzeba mniejszych środków, ale pewne zabezpieczenie musimy posiadać – dodał wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Już wiadomo, że władze miasta nie poczekają do ostatniej środy miesiąca, kiedy planowo odbywają się sesje rady. W czwartek 7 listopada odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie. Początek o godz. 9.00 w Sali Rowińskiego Urzędu w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

Transmisję z sesji nadzwyczajnej będzie można obejrzeć w Telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info.

Porządek obrad

I. Otwarcie
II. Przyjęcie porządku obrad
III. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zaciągnięcia kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy,
b) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Ostrowa Wielkopolskiego,
c) zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok
IV. Zakończenie obrad.

ZOBACZ PROJEKT UCHWAŁY DOT. ZACIĄGNIĘCIA KREDYTU

IV SESJA RADY MIEJSKIEJ OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

  • Nie poważni są Ci decydenci centralni którzy w jedną noc podejmują decyzje o zabieraniu kasy z samorządów. Niech też dadzą 500+ na mieszkańca.

 1. Rozumiem ,że w związku z pomyłką radnego i wymuszoną dodatkowa sesja wszyscy jutro pracują na sesji za darmo czy Banasiak ponosi koszty ?!

 2. Kredycik i ostrowianie będą płacić za ich brak odpowiedzialności. Nie mam kasy nic nie robię. Robię to co potrzeba. Naprawa dróg itp a nasi radni jak zwykle porywają się z motyka na słońce. Brak kasy ale to zrobimy. Kosztem kogo? Kosztem zwykłego robola

  • Haloooo proszę zauważyć kto wnioskuje o kredyt. Znowu winni radni? Miastem zarządza tak jak widać prezydent miasta. A tylko część radnych podnosi rękę za coraz większym zadlużaniem miasta.

 3. A 10 kolejna sesja, uroczysta, i kolejne pieniądze. To miasto jednak bogate jest. Podróże, dyplomy,buduje za swoje. Ci się ta będzie UE w pas kłaniał. Podatnik sfinansuje.

 4. Dlaczego 10 melonów tylko? Nie lepiej 20 ? Co to za różnica skoro i tak będą spłacać kolejne pokolenia a nie to lewackie towarzystwo.

 5. Szanowna Pani Prezydent mieszkańcy Ostrowa stanowczo się sprzeciwiają zadłużania Miasta tylko dlatego, że nie radzi sobie Pani z zarządzaniem!!!!

 6. Przecież Pani prezydent powiedziała ze nie wyobraża sobie wstrzymania inwestycji i spełnienia swoich marzeń typu hala sportowa. Może kiedyś będzie nosić jej imię więc po trupach do celu a jak przyjdzie spłacać kredyt to jej już w Ostrowie nie będzie bo kto by chciał w tym smogu żyć?

 7. Kredyt zaciagnac fajnie ale jak byla szansa na baze koszykarek reprezentacji polski w ostrowie wraz z druzyna w ekstraklasie zeby mlode utalentowane dziewczyny sie ogrywaly to malo atrakcyjny pomysl byl dla miasta a koszt byl niewielki tego przedsiewziecia. Lepiej zrobic teznie w parku zeby bylo gdzie piwko pić. Super dzialana urzedu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick