Będzie drożej. Radni przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości. „Tylko słońce świeci za darmo”

21
Wyniki głosowania w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości w 2022 roku / źródło screena: ostrowmiasto.esesja.pl
Ostrowska rada miejska przegłosowała podwyżkę podatku od nieruchomości na 2022 rok. Będzie drożej od kilku do kilkudziesięciu groszy za metr kwadratowy w zależności od przedmiotu opodatkowania. Najwięcej zapłacą osoby, które odprowadzają podatki od budynków związanych z działalnością gospodarczą. Projekt uchwały przeszedł minimalną większością głosów.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego przegłosowano podwyżkę podatku od nieruchomości na 2022 rok. Najbardziej odczują ją osoby, które odprowadzają opłatę za budynki związane z działalnością gospodarczą. W tym przypadku stawka wzrośnie o 0,96 zł za metr kwadratowy. W przypadku budynków mieszkalnych opłata będzie wyższa o 4 gr.

Stawki podatku od nieruchomości w 2021 i 2022 roku

Opozycja grzmiała, że to zły kierunek i wskazywała przykłady mające świadczyć o tym, że miasto jest źle zarządzane w kontekście wydawania pieniędzy. – Żyjemy niejako na kredytach, które w dużej mierze posłużą do zaciśnięcia pętli na szyi prezydentów i radnych kolejnych kadencji. Nie słyszymy o ograniczeniach wydatków chociażby na miejską administrację. Słyszymy za to o – moim zdaniem – megalomańskich projektach jak budowa aquaparku za bodaj 80 mln zł również na kredyt, które będą, w kolejnych latach swojego funkcjonowania, przynosić finansową stratę – powiedział Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej.

PiS nie chciał podwyżki podatku

Leszek Witoń z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował, aby utrzymać stawki obowiązujące w 2021 roku. PiS rok temu także zaproponowało utrzymanie ówczesnych kwot, ale ostatecznie przedstawicieli tego ugrupowania „przelicytowała” Koalicja Obywatelska, która zaproponowała powrót do stawek z 2019 roku. Tę ostatnią propozycję poparli ostatecznie rajcy i KO, i PiS-u.

Teraz radny z klubu PiS najnowszą propozycję argumentował tak: – Składam wniosek o pozostawienie stawek podatku od nieruchomości na rok 2022 w niezmienionej stawce podatkowej na poziomie roku 2021. Uzasadniam to dotkliwą podwyżką wyżej wspomnianych stawek podatkowych w roku 2019, co skutkowało płaconym podatkiem w roku 2020 i trwającą pandemią, która ma głębokie przełożenie na działalność naszych firm i budżety mieszkańców miasta. Należy dodać, że nie była to przecież jedyna podwyżka sięgająca do kieszeni podatników.

Przyjazne Miasto optowało za podwyżką. Dlaczego?

Marek Śliwiński, przewodniczący Klubu Przyjazne Miasto  i Komisji Rewizyjnej zapowiedział, że on i jego koledzy zagłosują za podwyżką. Jednocześnie podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, jak niepopularne są decyzje tego rodzaju. – Kiedy gospodarka była bardziej stabilna, gdzie nie mieliśmy takiej sytuacji, jak dzisiaj (inflacja oscylująca w granicach 6 proc., jak wyliczył skarbnik Michał Żabiński – przyp. red.), nie było konieczności podnoszenia podatków od nieruchomości i takiego wzrostu nie było przez cztery lata. Była sytuacja, gdzie mogliśmy sobie na to pozwolić – powiedział rajca.

Wtórował mu Radosław Torzyński, który zaznaczył, że pieniądze z budżetu biorą się z podatków zebranych od mieszkańców, a obecnie wiele rzeczy podrożało, co także przekłada się na finanse Ostrowa Wielkopolskiego. – Fajnie jest z tego miejsca powiedzieć, że jest 1000 powodów, dla których nie powinniśmy tego robić. Ale jest też 1200, dla których powinniśmy zachować się odpowiedzialnie i właśnie to zrobić – wyjaśnił były prezydent Ostrowa, sugerując, że głosowanie za podwyżką jest właściwą decyzją.

Przypomniał też – czym zwrócił uwagę Andrzeja Kornaszewskiego – że „tylko słońce świeci za darmo i to nie zawsze”. – Przepraszam, że będzie mi drżał głos, ale to ze wzruszenia. Bo wysłuchałem ze wzruszeniem wypowiedzi pana kolegi Torzyńskiego. Przypomnę jednym zdaniem, że kilka lat temu, kiedy zapadały decyzje o zaciąganiu pożyczek w wysokości 110 mln zł – pożyczek, które ciągle jeszcze zaciągamy. Bo jeśli w tym rozliczeniu słyszeliśmy, że aquapark ma kosztować 50 mln zł, dzisiaj wiemy, że to 76 mln zł, to pewnie będzie trzeba jeszcze coś pożyczyć – wyliczał radny Kornaszewski.

Lepiej było zbudować na kredyt i wcześniej, bo teraz jest drogo?

Tymi słowami sprowokował do odpowiedzi Radosława Torzyńskiego, który podał przykład wysokości finansowania budowy dwóch przedszkoli na terenie miasta. – Rozstrzygnęliśmy dwa przetargi na ich budowę. Te przedszkola kosztują po kilkanaście mln zł. Gdybyśmy dzisiaj robili ten przetarg, tylko kilka miesięcy później, kosztowałyby one pewnie ponad 20 mln zł, bo tak wszystko drożeje – wyjaśnił.

W głosowaniu odrzucono wniosek PiS-u o utrzymaniu stawek z 2021 roku, a 11 radnych poparło projekt uchwały o podniesieniu podatku od nieruchomości na 2022 rok.

Dzięki temu budżet Ostrowa ma się powiększyć o ok. 1,6 mln zł. Skarbnik Michał Żabiński podkreślił, że zaproponowana podwyżka nie osiągnęła stawek maksymalnych. – Gdyby tak było, nasze miasto osiągnęłoby dochody w wysokości 2,6 mln zł – powiedział. Urząd zaproponował też ulgę w podatku rzędu 380 tys. zł, która została przyjęta 22 głosami. [WIĘCEJ TUTAJ]

Na co zostaną wydane pieniądze z podwyżki podatku od nieruchomości?

Pieniądze uzyskane z podwyżki podatku od nieruchomości o ok. 4 proc. mają zostać przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z trzema aspektami:

 • sfinansowanie części zwiększonych wydatków w związku z zakupem energii (szacunkowo ok. 496 tys. zł),
 • częściowe pokrycie zwiększonych wydatków związanych z wynagrodzeniami minimalnymi dla pracowników (ponad 820 tys. zł),
 • wydatki związane z Dziennym Domem Senior+, który ma funkcjonować od 2021 roku przy ul. Raszkowskiej.

– Miasto Ostrów Wielkopolski nie jest samorządem szczególnym, gdzie tylko tutaj proponuje się taką waloryzację stawek podatku od nieruchomości. Podjęto ją już we wrześniu w innych okolicznych samorządach i potrwa to do listopada. Działo się tak w Pleszewie, Krotoszynie, dzieje się tak też bodajże w gminie Ostrów Wielkopolski i są to większe wzrosty rzędu nawet 6 proc. – wyjaśnił Michał Żabiński.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

 1. Byłoby trzeba być bardzo naiwnym aby wierzyć, że stawki podatku pozostaną na poziomie sprzed lat. Drożeje energia, drożeje paliwo, drożeją materiały budowlane, drożeją mieszkania, a nawet masło o kilkadziesiąt procent.
  To i podatki drożeją. Podziękujcie PiS za inflację najwyższą od 20 lat

 2. OPIPIELI CAŁKOWICIE, NA PIERDOŁY MAJĄFORSĘ WIELIE REWITALIZACJE…STAWIANIE POMNIKÓW… BZDETY NIEPOTRZEBNE MARNOWANIE PUBLICZNYCH PIENIĘDZY… DZIURY TRZEBA CZYMŚ ZAŁATAĆ… PODATKI PODNOSZĄC

 3. Teraz najlepiej żyć na socjalu, mieszkanie od miasta, zasiłki od podatników, podatek od nieruchomości nie interesuje bo nie ma się nic. A człowiek całe życie oszczędza grosz do grosza żeby się czegoś dorobić i jeszcze musi za swoje nieruchomości płacić podatek bo się czegoś dorobił

 4. „Prognozy na przyszły rok nie są optymistyczne – musimy liczyć się z dalszą drożyzną. Ceny energii mogą być wyższe nawet o 30-40 procent”.

  • Twój Tusk Ci dołoży ze swoich a wiesz iłe ma na miesiąc.Tyle co dziesiątki emerytów w Ostrowie razem wziąwszy.

 5. Co chwilę opłacane przez miasto koncerty, wydarzenia dla tej samej grupy wyborców- emerytów. Wydatki na pierdoły. Nikt nie neguje potrzeb w zakresie przedszkoli i żłobków. Jeśli spadnie liczba dzieci to są stare o niskim standardzie przedszkola, które można zamknąć. Ale już budowa na kredyt Aquaparku za 80 milionów, którego utrzymanie będzie kosztować miasto rocznie dodatkowo 3-4 mln zł to już w dzisiejszych ciężkich czasach fanaberia pani Klimek i jej popleczników w radzie. Podobnie jak utrzymywanie Holdikomu- CRK, który kosztuje miasta kilka mln rocznie, utrzymywanie spółki CRK Energia i wiele innych idiotyzmów, za które płacimy. A jak już wydamy tych sto kilkadziesiąt milionów kredytów to nadejdzie ciężki czas spłaty i wtedy nie będzie zmiłuj. Dzisiaj mamy tylko 80 milionów długu ale za dwa lata będzie ich około 200 mln. W tym czasie fanaberie Klimek się rozlecą- tężnie, amfiteatr, który już dziś od zaplecza wygląda jak sralnia meneli. Już dziś „zrewitalizowany” deptak , Wiosny Ludów i plac Rowińskiego wyglądają fatalnie (szczególnie jezdnia). A pani prezydent się bawi. Aktualnie tydzień w Strassburgu służbowo! Chwalmy Pana , mamy 13 prezydentkę w Polsce! Ona zniosła opłaty za przedszkola (które niedawno przywróciła), ona produkuje zieloną energię z węgla! Nikt w Polsce tego cudu nie potrafi, tylko Ona! Co jeszcze?

 6. PiS to ma pecha do swoich radnych. Najpierw zaraz po wyborach, kobitka wybrana z jego listy, po złożeniu ślubowania obróciła się na pięcie i wpadła w ramiona pani Klimek. Dzisiaj kolejna radna PiS, wypięła się na wniosek własnego klubiku i pomogła radnym pani Klimek w przeforsowaniu podniesienia podatków dla mieszkańców. Kto następny zdradzi? Jedno jest pewne, nie kobieta, bo obie już zdradziły. Może ogłosimy konkurs kto następny- jest 3 radnych do wyboru.

 7. Podatki podwyższyła grupa radnych Beaty Klimek przy udziale Marzeny Podskarbi z PiS. Reszta nie zgadzała się na podwyżkę. To jest efekt rozrzutności i braku kompetencji w zarządzaniu naszymi finansami przez panią Klimek.

  • Ewo, Ne wszyscy jak widać. Radna PiS, jedyna już kobieta nie wzięła udziału w głosowaniu, choć siedziała na sali.

  • Jak przeciw jeżeli Radna Podskarbi specjalnie nie wzięła udziału w głosowaniu by Przyjazny Ostrów Klimkowej przegłosował podwyżkę.

 8. Mam nadzieje ze to ostatnie plany nasze Pani Prezydent.to jednak trzeba skończyć bo nabiorą kredytów i sie lansują.Aqua park to jest skarbonka bez dna.ale co tam …..podniesiemy podatki i kredyt sie splaci a nas będą chwalić.

 9. Ciekawe czy dumnie napisze o tym w trubynie ludu – informatorze miejskim. Ale powiem wam że ta gazeta to jest złoto, jak ktoś nieświadomy to wyczyta tam takie cuda, że głowa mała. TVPiS to amatorzy propagandy. 🙂 Najlepsze miasto w Polsce!!! 🙂

 10. Seniorów stać na zapłacenia za przysłowiową kawkę.Teraz przez niejaki ład jeszcze im się polepszy;) Żal chorych,samotnych seniorów,którym kliniki seniora nie w głowie….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick