DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Będą ulgi na cmentarzu w Jarocinie. Skorzystają opiekunowie grobów weteranów

Nowe stawki zostały wprowadzone na prośbę mieszkańców. Marcin Leśniak, prezes Zakładu Usług Komunalnych wyjaśnia, że podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wielu mieszkańców zwracało się z prośbą o możliwość zmniejszenia opłaty za przedłużenie ważności grobu.

Jednak aby opiekunowie grobów weteranów wojen i powstań mogli skorzystać z ulgi, będą musieli uzyskać zgodę specjalnej komisji powołanej przez burmistrza Jarocina. – W jej skład na pewno wejdą przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Jarocinie i wydziału kultury. Chcemy też zaangażować do tego osoby, które społecznie zajmują się ochroną grobów Powstańców Wielkopolskich. Chociażby Wojciecha Talagę, który szereg tych grobów ustalił i zinwentaryzował. Bardzo wiele grobów, dzięki jego inicjatywom zostało już wyremontowanych i odrestaurowanych – mówi Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

Przy okazji obniżki cen za dochowanie grobu na cmentarzu komunalnym w Jarocinie, Zakład Usług Komunalnych wprowadził nową możliwość grzebania zwłok – w niszach urnowych ziemnych. – Do tej pory mieliśmy nisze urnowe w kolumbarium. Mieszkańcy, którzy chcieli dokonać pochówku swoich bliskich w niszach urnowych ziemnych, nie mogli tego zrobić, ponieważ nie było takiej opłaty w obowiązującej uchwale – dodaje Marcin Leśniak. Teraz taki pochówek będzie możliwy.

Wywołany przez wiceburmistrza Kaźmierczaka nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 3 w Jarocinie, nie kryje radości z realizacji tego pomysłu.– Nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszę. Być może trochę się do tego przyczyniliśmy, przez ostatnie sześć lat naszej działalności udało nam się uratować 24 nagrobki w powiecie jarocińskim. Nowa ustawa o grobach weteranów jaka została wprowadzona, to duży krok do przodu – mówi w rozmowie z portalem wlkp24.info Wojciech Talaga.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w wybranych gminach regionu. Na cmentarzu komunalnym w Pleszewie nie obowiązują obecnie żadne ulgi. Urząd Miasta, który jest odpowiedzialny za cmentarz, na razie nie przewiduje zmian. – Przyznam, że nie planujemy w najbliższym czasie wprowadzić żadnych ulg – wyjaśnia pracownik wydziału gospodarki komunalnej. Podobnie sprawa wygląda w Ostrowie Wielkopolskim. – Nie było takiego tematu. Nasz cmentarz nie posiada żadnych ulg dla opiekunów grobów weteranów wojen i powstań – odpowiadają przedstawiciele spółki CRK Zieleń i Rekreacja.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • Ż
    Żyjący

    sobota, 16 lutego, 2019

    Ja się nie tyle boję śmierci z powodu jej samej, tylko z powodu wydatków które mnie dotkną gdy zejdę z tego padołu, a wiadomo, że potem też jeszcze trzeba płacić, żeby nie zostać wykopanym z grobu.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz