Beata Klimek z absolutorium. Po jej stronie był tylko Przyjazny Ostrów

16
12 radnych było za, 7 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu - takim stosunkiem głosów prezydent Beacie Klimek zostało przyznane absolutorium. Kilkugodzinna dyskusja obfitowała w wiele zarzutów opozycji, jak i porównywanie kadencji Beaty Klimek do poprzednich prezydentów.

Zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej Ostrów Wielkopolski stał się „pr-owską wioską”. – Nie jest rolą opozycji chwalenie rządzących. Sami robicie to najlepiej i to wszelkimi, możliwymi kanałami. Nie jest jednak tak, że brakuje tu pozytywów – mówił Jakub Paduch. Zdaniem radnych miasto zdało egzamin, jeśli chodzi o współpracę miasta z powiatem oraz sanepidem w temacie szerzącej się w tym roku epidemii. Pozytywnie oceniono także program wymiany pieców oraz dofinansowanie do deszczówki. Radni KO docenili rewitalizację śródmieścia, choć uważają, że nie brakuje jej wad.

Paduch nie omieszkał wytknąć Beacie Klimek „brak odwagi” do podjęcia decyzji o budowie ramy komunikacyjnej miasta „z prawdziwego zdarzenia”. Nie pominięto także niskooprocentowanej pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. – Propagandowe hasło Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego w naszej ocenie jest ekspresem, ale który ma dowieźć Przyjazny Ostrów do kolejnych wyborów – mówił radny Paduch. Poruszono także temat smrodu z wysypiska śmieci.

Na wystąpienie Paducha odpowiedziała Beata Klimek odnosząc się m.in. do zaciągnięcia „kredytu” przez miasto. – Od lat Państwo przyzwyczailiście do tego, że wasze wystąpienia negują w zasadzie większość podejmowanych przez nas inicjatyw(…) Ekspres Inwestycyjny jest faktem. Wielki plac budowy Ostrowa Wielkopolskiego jest niezaprzeczalnym faktem(…) Niech sobie to Pan nazywa, jak chce, ale ja traktuję to jako zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców. Co Pan nazywa „ekspresem wyborczym”? Budowę żłobka? Budowę nowych przedszkoli? Budowę centrum treningowo-szkoleniowego, które jest w tej chwili zdegradowane, a chcemy tam stworzyć dla młodych miejsce do bezpiecznego uprawiania sportu? – mówiła Beata Klimek.

Radny Paduch nie pozostał władzy dłużny. – Mówiąc o ekspresie wyborczym mówię o żenujacej szopce. Za zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców bierzecie ciężkie pieniądze, odstawiacie szopkę i oczekujecie, że mieszkańcy będą Was po stopach całować, a Wy wykonujecie to, co do Was należy – skwitował.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości ogłosili, że wstrzymają się od głosu nad udzieleniem absolutorium Beacie Klimek. Ich zdaniem niepokojącą rzeczą jest zadłużenie Ostrowa Wielkopolskiego. – Na koniec 2020 roku jest to ponad 85 milionów, a to w porównaniu do 2019 roku daje wzrost o ponad 10 milionów – mówił Dawid Korzeniewski.

Po wielogodzinnej dyskusji radni zasiedli do przegłosowania sprawozdania rocznego za wykonanie budżetu z 2020 roku. Tu 12 radnych było za przyjęciem uchwały, a 11 wstrzymało się od głosu. Ostateczne zagłosowano także w sprawie przyznania prezydent Klimek absolutorium. 12 radnych było za, 7 było przeciw (radni Koalicji Obywatelskiej), a 4 wstrzymało się od głosu (radni Prawa i Sprawiedliwości).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że wyniki wyborów nie zdecydowały, tylko kupczenie stołkami zaraz po nich. Smutne, że żyjemy w kraju, w którym barwy można zmienić barwy polityczne będąc wybranym z innego komitetu i to tak ekspresowo.

 2. za ów ekspres zaplacą kolejne pokolenia Ostrowian, zadłużenie miasta to nie są jakieś mityczne słupki. Za kilka lat kolejne grupy usłyszą, że nie ma pieniędzy bo trzeba spłacać dług. Tyle, że dzisiejsza koalicja będzie wtedy na uroczej emeryturze

 3. Po wielogodzinnej dyskusji radni zasiedli do przegłosowania sprawozdania rocznego za wykonanie budżetu z 2020 roku. Tu 12 radnych było za przyjęciem uchwały, a 11 wstrzymało się od głosu. – radni nie byli przeciw bo wiedzą za czym głosowali 😉
  Do tych, którzy twierdzą, że linia kredytowa zrujnuje finanse miasta- nie zrujnuje, dzisiaj dług 100 mln to żaden dług. Budżet miejski będzie rósł więc obciążenia mogą też rosnąć. To jest gospodarka rynkowa, a nie PiSowski socjalizm. PiS i Po w poprzednich latach mogli zostawić nadwyżkę w budżecie na inwestycje, ile zostawili? Niech Urbaniak powie.

  • OK, a jeśli jednak zrujnuje to spłacisz ze swoich pieniędzy czy zapomnisz o czym pisałeś? 😉

  • Radni opozycji się wstrzymali przy sprawozdaniu finansowym, bo słupki się zgadzają. A co do zadłużenia, to słuchałem panią Klimek, która porównywała Ostrów m.in. do Wałbrzycha i radnego Kornaszewskiego, który wskazał, że Wałbrzych ma budżet 2,5 raza większy niż Ostrów i jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce. To w tym kierunku mamy iść? Gratulacje.

 4. Bełkotu przemądrzałego Torzynskiego umizgującego się znowu do PO z Paduchem i Kornaszewskim nie da się słuchać… Facet miał już swój czas i się nie POPISał, szybko poddał rękawicę, szybciutko rzucił ręcznik… a dzisiaj od tego rozkroku politycznego poobija sobie ważne dla faceta miejsce ZENADA prawie jak mędrzec Wałęsa KPINA

  • ten TORZYNSKI niezły dawno temu prezydent zakiwał się całkowicie między Rajskim a Klimek, między powiatem a miastem, miedzy PO, PISEM i PRZYJAZNYM MIASTEM
   w mieście krytykuje i walczy z PiS, w powiecie z PISem jest w koalicji i czerpie z koryta udając niezależnego eksperta
   jak długo jeszcze poważni ludzie będą się na to nabierać do cholery ??!

 5. Panie Paduch. Niech pan się wreszcie pochwali co pan w życiu dobrego zrobił. Również chciałbym wiedzieć co też dobrego zrobił radny Mariusz Leki i inni z PO.

 6. A gdzie się podział wszystko-wiedzący, na-wszystkim-się-znający, wszechstronnie-uzdolniony, multifunkcyjny radny Nycek???? Zawsze robił jakiś performence. Czyżby nasze miasto zostało wreszcie uwolnione od tego przereklamowanego oficera politycznego? Nie wierzę w takie szczęście.

 7. Pani Prezydent, Pani zrobi porządek na Krotoszyńskiej. Tworzą się wielkie korki. Mam wrażenie że jest gorzej niż było. Ta przeróbka nie działa.

  • Spokojnie, przerobili skrzyżowanie, a teraz podobno czekają na jakieś części komputerowe z Chin, potrzebne do sterowania światłami. Jeśli płyną morzem to trochę potrwa.

 8. Z tego co wszyscy mówią to środki z ekspresu inwestycyjnego mamy wydawać na bzdury które będziemy musieli utrzymywać potem. Powinno się je zainwestować w miejsca pracy z których pracownicy płaciliby podatki w mieście i napędzali koniunkturę przez konsumpcję.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick