Bądź uważnym cały rok. Policja wciąż apeluje o rozwagę na torach

0
Fot. bezpieczny-przejazd.pl
64 osoby nie żyją, 28 zostało ciężko rannych - to ogólnopolskie dane dotyczące wypadków na przejazdach kolejowych. Brawura, nieuwaga oraz ściganie się z czasem często są przyczyną tragedii lub bardzo poważnych wypadków. Policjanci wraz z Polskimi Liniami Kolejowymi przeprowadzili kolejną edycję akcji "Bezpieczny przejazd".

„Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”  to ogólnopolska, cykliczna akcja, która ma celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy zbliżamy się do przejazdu kolejowego. Wiele z nich wciąż jest niestrzeżonych, ale nawet na tych, na których działają szlabany, dochodzi do poważnych, a nawet śmiertelnych wypadków. – Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierujących pojazdami. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięły rozwaga i wyobraźnia – apelują policjanci.

CZYTAJ: Zlokalizowano u niej nowe guzy. Jedynym ratunkiem jest kosztowna operacja

W samym Krotoszynie funkcjonariusze skontrolowali 35 pojazdów, wylegitymowali 42 osoby i ujawnili 29 wykroczeń. – Najczęściej popełnianymi wykroczeniami w rejonach przejazdów kolejowych są niestosowanie się do znaku „STOP” oraz naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone – informuje asp. Piotr Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Kierowcy powinni także wiedzieć, że na każdym przejeździe kolejowym znajduje się żółta naklejka. Co to takiego? Każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest dodatkowo oznakowany. Posiada indywidualny numer identyfikacyjny. To ważna informacja w momencie wypadku lub realnego zagrożenia. Zgłaszający zdarzenie, podając numer identyfikacyjny, pomaga pracownikom kolei szybko poinformować maszynistów pociągów o zagrożeniu w tej okolicy. – Tylko w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia „Żółtej Naklejki” 165 razy został wstrzymany lub ograniczony ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych. To miliony złotych, których nie trzeba wydawać na akcje ratunkowe, naprawę pociągów czy infrastruktury kolejowej. Dziesiątki sytuacji, w których bez „Żółtej Naklejki” doszłoby do groźnego wypadku. I przynajmniej kilka żyć, które nie zostały tragicznie przerwane – informuje PKP.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick