A jednak! Międzynarodowe Targi Poznańskie znów szpitalem covidowym!

2
Fot. facebook.com/Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy, że nie ma powodów, by uruchamiać szpital covidowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Sytuacja jest tak dynamiczna, że rzeczywistość już uległa zmianie. Wojewoda Wielkopolski złożył wniosek do Ministra Zdrowia o utworzenie oddziału dla chorych na COVID-19 właśnie na MTP.

6 października informowaliśmy na łamach naszego portalu, że w Poznaniu toczą się rozmowy w sprawie utworzenia oddziału covidowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, ale mają one jedynie charakter roboczy. – Nie dostaliśmy na razie żadnej decyzji z ministerstwa, by uruchomić szpital. My bardziej skupiamy się teraz na sprawach czysto organizacyjnych, kadrowych – mówił wtedy Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Tydzień później rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Okazuje się, że sytuacja jest tak dynamiczna, że Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski złożył już wniosek do ministerstwa o zgodę na utworzenie oddziału. – Zostałby uruchomiony na razie tylko jeden moduł, czyli 28 miejsc dla pacjentów. Jeśli zajdzie taka potrzeba to będą tworzone kolejne moduły – powiedział nam dzisiaj Tomasz Stube. Oddział miałby wstępnie wystartować 2 listopada, ale wszystko zależy od decyzji ministerstwa.

Według środowego raportu zakażeń w ciągu minionej doby potwierdzono 131 nowych przypadków SARS-CoV-2 na terenie Wielkopolski. Aktualnie szpitale w województwie dysponują 402 łózkami, 151 łóżek jest zajętych, co stanowi wzrost o 26 zajętych łóżek w stosunku do wtorku. Liczba łóżek respiratorowych dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 44. Z tej puli 5 łóżek pozostaje zajętych.

W południowej części województwa dane odnośnie najnowszych zakażeń wyglądają następująco:

powiat ostrowski – 1/0
powiat ostrzeszowski – 0/0
powiat kępiński – 0/0
powiat kaliski – 1/0
powiat krotoszyński – 0/0
powiat pleszewski – 3/0
powiat jarociński – 3/0
miasto Kalisz – 1/0

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick