Międzynarodowe Targi Poznańskie znów szpitalem covidowym? Rzecznik wojewody wyjaśnia

3
Fot. facebook.com/Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Dobowa liczba zakażonych koronawirusem rośnie. Według środowego raportu jest to już ponad 2 tysiące osób. Dla chorych Wielkopolan szpitalem covidowym były m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie. Czy zostanie ponownie uruchomiony? Rzecznik wojewody uspokaja, że jeszcze nie zostały podjęte takie decyzje.

Według środowego raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu minionej doby pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzymało 2085 osób. Zmarły 33 osoby. W Wielkopolsce sytuacja nie wygląda aż tak źle, jak na wschodzie Polski. W naszym województwie odnotowano 75 nowych przypadków. Dla porównania w województwie lubelskim „dodatnich” osób przybyło 399.

W ubiegłym roku funkcjonował m.in. szpital covidowy zlokalizowany w budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich. Rzecznik wojewody uspokaja, że na razie nie ma potrzeby, by uruchamiać go ponownie. – Odbywają się rozmowy, ale mają one charakter roboczy. Nie dostaliśmy na razie żadnej decyzji z ministerstwa, by uruchomić szpital. My bardziej skupiamy się teraz na sprawach czysto organizacyjnych, kadrowych – mówi Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Tomasz Stube poinformował także naszą redakcję, że nie ma też ustalonej granicy zakażeń, od której zacznie się procedura wprowadzania szpitala covidowego w status „czynny”. – Z doświadczenia wiemy, że takie uruchamianie takiego szpitala nie następuje z dnia na dzień i jeśli na szczeblu ministerialnym zapadnie taka decyzja to będziemy mieć czas, by odpowiednio się przygotować – dodaje.

Wielkopolska na tle całego kraju jest w dobrej sytuacji. Wskaźnik wyszczepialności jest w miarę wysoki, a liczby zakażonych nie powiększają się w sposób dramatyczny. Obecnie w Wielkopolsce wykonano ponad 3,5 miliona szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 1,5 miliona mieszkańców tego województwa.

Środowy raport zakażeń dla południowej części Wielkopolski: 

powiat ostrowski – 0/0 (128 wykonanych testów)

powiat ostrzeszowski – 1/0 (47 wykonanych testów)

powiat kępiński – 0/0 (35 wykonanych testów)

powiat krotoszyński – 2/0 (58 wykonanych testów)

powiat kaliski – 0/0 (57 wykonanych testów)

powiat jarociński – 1/0 (63 wykonane testy)

powiat pleszewski – 0/0 (39 wykonanych testów)

miasto Kalisz – 0/0 (77 wykonanych testów)

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick