DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

90 tys. zł na utylizację azbestu. Sprawdź, do kogo skierowany jest program

Powoduje przewlekłe choroby układu oddechowego np. pylice i krzemice, a w skrajnych przypadkach nawet raka. Mowa o azbeście, którego stosowania na terenie Unii Europejskiej zakazano 19 czerwca 1997 roku. Pokrycia z tzw. eternitu nadal można zauważyć na dachach budynków gospodarczych i domów jednorodzinnych. Zgodnie z przepisami do 2032 roku każdy właściciel budynku musi pozbyć się surowca. Należy jednak pamiętać, że nie można robić tego na własną rękę, a zlecając to wyspecjalizowanej firmie. – Ściągając azbest musimy przede wszystkim pamiętać o przepisach BHP. Pracownicy ubrani są specjalne kombinezony i maski, które chronią ich przed wdychaniem szkodliwych pyłów, jakie ulatniają się z tego surowca – Jerzy Guździoł kierownik w firmie budowlanej.

Ze względu na szkodliwe właściwości, azbestu ściągniętego z dachu nie można tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Jego utylizacją zajmują się wyspecjalizowane firmy. – Paleta, na której składowany jest surowiec zabezpieczana jest czarną folią i streczem. Musi być to zrobione szczelnie, tak by szkodliwe pyłki nie wydostawały się na zewnątrz – dodaje Jerzy Guździoł.

Kiedyś azbest wykorzystywano bardzo często, ponieważ był to stosunkowo tani, ale solidny materiał. Świadczyć może o tym ilość dachów, które nadal pokryte są tzw. eternitem. Utylizacja tego surowca jest jednak bardzo droga. By pomóc mieszkańcom, wiele gmin daje możliwość skorzystania z dofinansowania na ten cel. Niedługo, również mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli z takiej opcji skorzystać. Miasto na ten cel zabezpieczyło w budżecie kwotę 90 tys. zł. – Program skierowany jest do osób fizycznych, działkowców oraz do wspólnot mieszkaniowych. W jego ramach będą realizowane dwa zadania. Pierwsze zawiera demontaż, transport i unieszkodliwienie danego azbestu. Drugie natomiast obejmuje sam przewóz surowca do specjalistycznegoczakładu i jego utylizację – tłumaczy Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, UM Ostrów Wielkopolski.

O rozpoczęciu naboru zgłoszeń do programu i formie składania wniosków będziemy informować na łamach naszego portalu. Według tzw. bazy azbestowej w Ostrowie Wielkopolskim jest około 700 nieruchomości z prawie tysiącem ton tzw. eternitu na dachach.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz