78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

5
Powstanie Warszawskie 1944 / autor: Eugeniusz Haneman / źródło: Wikimedia Commons / licencja: domena publiczna
1 sierpnia 2022 roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największego zrywu patriotycznego na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Choć w efekcie walki zakończyły się fiaskiem, pamięć o powstaniu przetrwała do dzisiaj m.in. dzięki relacjom jej uczestników.

W 2022 roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko nazistom. Złość, gniew i sprzeciw wobec niszczenia ojczyzny narastał w mieszkańcach stolicy od dawna. Efektem był wybuch powstania, które trwało do 3 października.

Walki rozpoczęły się o 17.00 (tzw. godzina „W”), a starcie z okupantem miało zostać podzielone na dwa-trzy etapy: natarcie, walka i obrona (w zależności od koncepcji wojskowych).

Założenia różniły się od zaistniałych w czasie powstania zdarzeń. Część uczestników liczyła, że walki Polaków z żołnierzami III Rzeszy zostaną wsparte przez docierające od wschodu do brzegów Wisły wojska Armii Czerwonej. Tak się jednak nie stało. Żołnierze ZSRR nie przyłączyli się do powstańczego zrywu, a Polacy walkę przegrali. W samych działaniach zbrojnych zginęło ok. 2 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej (za „Powstanie Warszawskie”. Książka i Wiedza, 1984). Część oddziałów zostało całkowicie rozbitych, a wielu walczących musiało uciec z Warszawy. Po stronie wroga zginęło prawdopodobnie ok. kilkuset żołnierzy, część zostało rannych, inni trafili do niewoli (za: Adam Borkiewicz: Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej. Instytut Wydawniczy „Pax”, 1969).

Upadek powstania stworzył okazję do bezprecedensowej odpowiedzi ze strony okupantów. Zdaniem badaczy historii, Adolf Hitler miał wydać rozkaz Heinrichowi Himmlerowi, by zrównać stolicę Polski z ziemią i wymordować wszystkich jej mieszkańców.

Warszawa stała się gigantycznymi ruinami, ale duch powstania przetrwał do dzisiaj za sprawą jego uczestników, którzy również w 2022 roku przypominają o tamtych wydarzeniach.

CZYTAJ TEŻ: W poniedziałek zawyją syreny. Oddadzą cześć powstańcom

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick