300 godzin pracy i 16 ton zebranych darów – tak przedstawia się ostrowska pomoc Ukrainie

1
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy trwa nieprzerwanie w całej Polsce, także w powiecie ostrowskim. Podsumowano dotychczasową, niespełna trzymiesięczną pomoc. Wydano ponad 16 ton rzeczy, a dary trafiły do ponad ośmiu tysięcy osób z całego kraju.

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że do 10 maja wpłynęły 324 wnioski o świadczenie pieniężne na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

26 lutego odbyła się pierwsza zbiórka, która przerosła oczekiwania wszystkich. Zbierano wtedy wszystko – od środków czystości przez szczoteczki do zębów, smoczki dla niemowlaków, ubrania, buty, zabawki, materace po wózki dziecięce. Druga ze zbiórek odbyła się 9 marca. Kompletowano wtedy dary dla żołnierzy walczących na froncie (powerbanki, specjalistyczne leki, baterie, batony energetyczne, odzież termiczna).

Uruchomiony został magazyn darów, który znajduje się w budynku dawnego Kina Komeda. Od końca lutego wydano już ponad 16 ton rzeczy (ubrań, butów, itd.). Do potrzebujących obywateli Ukrainy trafiło także 14 pralek, 16 lodówek, 50 kanap, 45 wózków dziecięcych, 12 rowerów, 80 mebli typu krzesła, szafy, fotele, czy meblościanki.

Dzięki pomocy ostrowian udało się także zorganizować akcję „Plecak pełen miłości”, która pozwoliła na przygotowanie 329 wyprawek szkolnych dla ukraińskich dzieci.

Od 10 maja magazyn będzie otwarty jedynie we wtorki w godzinach od 15.00 do 19.00. 

Ukraińcy otrzymali pomoc nie tylko od ostrowian o wielkich sercach, ale także od samorządu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poinformował, że do tej pory z pomocy w dożywianiu dzieci w szkołach i przedszkolach skorzystało 234 najmłodszych.

Do MOPS-u wpłynęły także wnioski o przyznanie świadczenia pieniężnego – 300zł, które przysługuje obywatelom Ukrainy. Złożono 694 wnioski, świadczenie otrzymało łącznie 1359 osób w łącznej kwocie ponad 400 tysięcy złotych.

Pomoc finansowa to także ponad 100 tysięcy złotych ze zbiórek zagranicznych i krajowych, a także ponad 100 tysięcy zebranych podczas koncertu charytatywnego Ostrów dla Ukrainy. Pieniądze zostały przekazane dla dwóch organizacji w Charkowie i Chersoniu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Do akcji „Plecak pełen miłości” włączyli się nie tylko mieszkańcy Ostrowa. Szkoły z gminy Sieroszewice również wsparły tę akcję, trzeba o tym pisać.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick