DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

22 zł miesięcznie za metr kwadratowy. "Kaliskie własne M" ma być szansą dla uboższych rodzin

Budowane w Kaliszu mieszkania mają być przeznaczone dla rodzin, których nie stać na kupno własnego. Te oferowane przez Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie można wynająć, a po kilku latach odkupić. Program „Kaliskie własne M” powstał z myślą o rodzinach, które nie korzystają z pomocy socjalnej, ale jednocześnie nie stać ich na kupno mieszkania m.in. z powodu braku zdolności kredytowej.

– Chcemy wybudować 600 mieszkań, które zostaną zlokalizowane w pięciu punktach na terenie miasta. Większość lokali realizowana będzie z opcją dojścia do własności. Nie wszystkie, ponieważ jeden z budynków przeznaczony zostanie pod wynajem dla seniorów. Mamy zamiar w ten sposób wypełnić niszę pomiędzy mieszkaniem socjalnym, komunalnym czy ewentualnie Mieszkaniem Plus – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Do czerwca 2019 roku ma powstać 112 mieszkań przy ul. Warszawskiej, które będą przeznaczone pod wynajem z możliwością odkupienia ich po pięciu latach. – Docelowo lokale powstaną jeszcze przy Długosza, Majkowskiej, Stawiszyńskiej i Garncarskiej – wylicza Andrzej Górski, prezes zarządu Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Przygotowując sposób finansowania, przedstawiciele TBS-ów starali się stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla przyszłych lokatorów. – Miesięczna opłata za metr kwadratowy szacowana jest dziś na około 22 złote. W koszt wliczamy czynsz, spłatę kredytu, wykup wkładu miasta i gruntu. Po 23 latach, wliczając w to 12-miesięczną kaucję, najemca spłaci mieszkanie. Zainteresowanie uczestnictwem w programie, jeszcze przed ogłoszeniem naboru, wyraziło około 300 rodzin. To pokazuje skalę zapotrzebowania na tego typu inicjatywy – ocenia prezes Górski.

Aby móc ubiegać się o przyznanie jednego z mieszkań, należy spełnić kilka warunków. Osoba chcąca skorzystać z programu „Kaliskie własne M”:
– nie może posiadać prawa własności do lokalu mieszkalnego na terenie Kalisza ani spółdzielczego własnościowego prawa do takiego lokalu,
– posiada udokumentowany dochód, który dotyczy gospodarstwa domowego utworzonego przez uczestnika programu i osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania,
– średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego (w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku i datę zawarcia umowy najmu) nie może być niższy niż: 300 proc. najniższej emerytury w jednoosobowym gospodarstwie domowym, 200 proc. najniższej emerytury w dwuosobowym gospodarstwie domowym, 150 proc. najniższej emerytury w trzyosobowym gospodarstwie domowym, 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym (tj. w gospodarstwie powyżej trzech osób).

Tak będą wyglądać bloki w ramach programu „Kaliskie własne M”:

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz