14. emerytura przegłosowana. Sprawdź kogo obejmie świadczenie!

16
Sejm przyjął ustawę o przyznaniu Polakom 14. emerytury. Wypłaty mają rozpocząć się od listopada 2021 roku. Ma to odbywać się na bardzo podobnych zasadach, jakie miały miejsce w przypadku 13. emerytury. Jest jednak pewne ograniczenie i jest to liczba uprawnionych. Wypłata należy się świadczeniobiorcom pobierającym świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Są jednak pewne ograniczenia. “Wypłata tzw. czternastej emerytury odbywać ma się na zasadach podobnych jak w przypadku trzynastej emerytury, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych – do świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

CZYTAJ TAKŻE: Zdobądź dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię! Możesz złożyć wniosek

Decyzje w sprawie 14 emerytury będą wydawać i świadczenie to wypłacać będą właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy, decyzje wydaje i 14 emeryturę wypłacać będzie ZUS. Wypłata świadczenia ma wystartować w listopadzie tego roku. Jednocześnie ministerstwo informuje, że “Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie np. ulgę rehabilitacyjną. Z kwoty 14 emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.”

14. emerytura ma trafić do ponad 9 milionów Polaków, a będzie to łącznie ponad 11 miliardów złotych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. 28
  17

  I znów biedni emeryci będą chcieli całować pis po rękach. Nie pamiętają, że obecny rząd obiecywał zniesienie opodatkowania emerytur. Nie dotrzymali obietnicy i doją emerytów nadal… Raz w roku rzucą starym ludziom trzynastkę lub czternastkę jak psu ochłap. Takie z nich “dobre pany”. Smutne.

  • 7
   2

   Do Jolka K -> Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Mają prawo głosować na kogo chcą. To nie są pieniądze, które rząd “DAJE”. On nic nie daje, bo nie ma swoich pieniędzy. Najpierw musi je wziąć od emerytów (podatek od emerytury), aby móc potem ułamek tej wziętej kwoty “dać” raz w roku. Tak że emeryci dostają SWOJE pieniądze. I nikt im nie ma prawa powiedzieć, żeby odmówili przyjęcia SWOICH pieniędzy!
   Lepiej byłoby systemowo zadbać o poprawę życia emerytów, a nie dawać im jednorazową jałmużnę. Koszt czternastki to 10 mld zł, które można byłoby przeznaczyć na lepszy dostęp do służby zdrowia dla seniorów, tak, by np. nie stali na mrozie w kolejkach od 3 w nocy, aby się zapisać na szczepienia.
   Tak naprawdę, to ta 14. i 13. nie jest żadnym świadczeniem socjalnym, to tylko zwykły populizm. Zamiast podnosić poziom usług publicznych, daje się ludziom raz w roku pieniądze, żeby poszli sobie prywatnie do lekarza albo kupili lepsze jedzenie. Ta jałmużna nie zmienia tak naprawdę złej sytuacji ekonomicznej emerytów.

  • To są skutki latania na wybory ,przed nimi na obiecują a oni wiedza ze ludzie uwierzą a potem oni się śmieją a inni zgrzytają zębami jak zwykle i jest jak jest.😕😡😵

 2. 16
  5

  Jak dają to dobrze, ale nie dają ze swoich więc żadnej łaski nie robią a się lansują jakby nie wiadomo co osiągnęli. Dobrobyt państwa bierze się z zarabiania i oszczędzania czyli tworzenia aktywów a nie z rozdawnictwa socjali. Ot taki sobie zastrzyk finansowy na poprawienie notowań które w ostatnim czasie spadały.

 3. 18
  6

  Jaka 13. czy 14. emerytura?????? To po prostu jest tylko ZASIŁEK w kwocie NAJNIŻSZEJ emerytury!!!!! I nie szermujcie hasełkiem “czternasta emerytura” bo to nieprawda. A prawda jest taka, że najpierw zabierają 1500 czy 2000 zł w różnych opłatach, podatkach czy podwyżkach wszelkich usług towarów itp. a potem łaskawie dają 1000 i ty emerycie masz się cieszyć i głosować na PIS. NIGDY W ŻYCIU!!!!!! (patrz wpis Jolki poniżej)

 4. 10
  3

  Taka ciekawostka. Sejm uchwalił 14 emeryturę. To świetnie. Można wypłacać nawet 15,16 czy 17 emeryturę. Tyle, że w tym roku po 9 miesiącach nasz kochany kraj zadłużył się na 262 miliardów złotych (miesięcznie średnio ,,tylko” 30 miliardów, w tym tempie zapewne za cały rok 2020 będzie 350 mld złotych!). 262 mld zł (przypominam po 9 miesiącach) to ,,zaledwie” 60 mld euro czy 70 mld dolarów. To co rząd robi z Polnische Wirtschaft przeraża. No ale cóż… Na Titanicu orkiestra również grała do końca!

 5. 6
  1

  Najniższa emerytura w Polsce w dzisiejszych czasach powinna obejmować wszystkie osoby w określonym wieku/ tzw emerytura socjalna- przyznawana każdemu ,bez względu czy pracował czy nie np od wieku 65 lat i powinny to być godziwe pieniądze , za które można spokojnie żyć. To co od lat obserwuje się w Polsce -upokaża-wstyd aby starzy ludzie musieli np. stać z pietruszkami lub przechodzonymi ubraniami na targowiskach… by coś “dorobić” Nie potrzeba wychodzić z domu- wystarczy włączyć telewizor np .na program “nasz nowy dom” bo tam widać przekrój biedy w Polsce. PRECZ Z KACZOGRODEM!

  • 5
   1

   Tak – czepiamy się, bo te sieroty co dorwały się do władzy robią ludziom wodę z mózgu – oni nam dają, ale wpierw nam zabrali i to o wiele więcej. Ale jak “dają” to taki szum robią wokół tego, jakby nie wiem jaką łaskę robili. A przecież taki 1000 zł raz w roku to jest zaledwie ok. 2,70 zł dziennie na rękę – to tak na pół chleba…. Paranoja.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick