14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawcy

0
14 czerwca, a więc w dzień urodzin Karla Landsteinera, austriackiego immunologa i odkrywcy grup krwi (za co został uhonorowany Nagrodą Nobla) przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. To najlepsza okazja do tego, by unaocznić sobie, jak ważne jest dzielenie się krwią z innymi, bo oznacza to dzielenie się życiem. Przy okazji zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Oddaj krew z kablówką, która już we wtorek, 21 czerwca.

O tym, jak ważna jest krew na potrzeby ratowania ludzkiego życia, pokazują liczne kampanie mające na celu spopularyzować ideę zostania honorowym krwiodawcą. Aby nadać większą rangę tej inicjatywie, ustanowiono w 2004 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Światowy Dzień Krwiodawcy którzy przypada 14 czerwca – w dniu urodzin Karla Landsteinera, austriackiego immunologa i laureata Nagrody Nobla.

Naukowiec został w ten sposób uhonorowany za odkrycie grup krwi, a Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiła Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Nie bez powodu właśnie w czerwcu organizujemy od kilkunastu lat jedną z największych zbiórek krwi w regionie – Oddaj krew z kablówką. W tym roku odbędzie się we wtorek, 21 czerwca. Po raz drugi powitamy krwiodawców w Arenie Ostrów, gdzie nie tylko będzie można podzielić się tym bezcennym darem, ale także skorzystać z wielu atrakcji i powalczyć o cenne nagrody w tym zagraniczną wycieczkę.

CZYTAJ TEŻ: PROMAX wspiera krwiodawców

Dla lekarza nie ma nic gorszego, niż brak możliwości ratowania pacjenta walczącego o życie. Medycy mają związane ręce, kiedy brakuje krwi. Nie można przeprowadzić operacji, a to może mieć fatalne konsekwencje. Aby zapobiec takim sytuacjom, zachęcamy wszystkich, którzy mogą, do dzielenia się tym czerwonym płynem.

Zapraszamy już 21 czerwca!


sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick