11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

0
101 lat temu Polska odzyskała niepodległość. W weekend w regionie odbywa się mnóstwo imprez okolicznościowych: uroczystych sesji, spotkań czy koncertów. Dzisiaj kulminacja wydarzeń. Wszystko po to, aby upamiętnić ten czas i moment odrodzenia się naszego kraju po 123 latach zaborów.

To jedno z najważniejszych świąt państwowych – Narodowe Święto Niepodległości. Wolność i suwerenność nadeszły po 123 latach zaborów. W minionym roku odbyły się huczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, teraz wchodzimy już w drugi wiek, gdy Polska jest krajem wolnym. – Odzyskiwanie niepodległości nie było jednorazowym aktem, ale całym procesem – mówi Piotr Grabarz, historyk z Ostrowa Wielkopolskiego.

ZOBACZ TEŻ: Jak będzie wyglądać Święto Niepodległości w Ostrowie?

W regionie nie zabrakło w minionych dniach imprez upamiętniających 11 listopada. W Ostrowie Wielkopolskim zaplanowano m.in. Wielki Koncert 10 Tenorów Narodowego Teatru Operetki Kijowskiej i uroczystą sesję w Ostrowskim Centrum Kultury. W Jarocinie wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, koncert czy kwestę na renowację nagrobka Władysława Marcinkowskiego, a w Ostrzeszowie m.in. przemarsz ulicami miasta, apel na rynku i grę miejską. Z kolei w Pleszewie – wydarzenia muzyczne czy przekazanie nowego samochodu dla miejscowej OSP.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick