101 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie

1
Fot. wikipedia.pl
Dziś mija 101 lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia 1918 roku wybuchło jedyne, tak duże powstanie w historii. Spontaniczny zryw pochłonął ponad 2 tysiące ludzkich istnień, a ponad 6 tysięcy powstańców zostało rannych. Było to jednak jedyne, wygrane powstanie w dziejach kraju.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Dzień później Polacy zgromadzili się pod budynkiem Bazaru, by wysłuchać przemówienia Paderewskiego. Niemcy zorganizowali kontrpochód. Sytuacja była niezwykle napięta.

27 grudnia 1918 roku przed godziną 17.00 padł strzał. Wtedy już powstańcy nie mieli wyjścia i rozpoczęli bitwę.

Co roku w większych miastach Wielkopolski obchodzona jest rocznica tego dnia. Nie inaczej było w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem powstańców przy ulicy Wrocławskiej oraz przy kwaterze, która mieści się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

Dziś 101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak co roku, tego poświątecznego poranka składamy kwiaty w…

Opublikowany przez Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek Piątek, 27 grudnia 2019

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Znajdujący sie pomnik Powstaców Wielkoploskich przy ul.Wrocławskiej/rejon byłych ZNTK pownien zostać przeniesiony w bardziej reprezentacyjne miejsce Ostrowa Wielkopolskiego/ ogólny wizerunek też nie jest najlepszego autorstwa/

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick