DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

100 lat temu. Okrągła rocznica strajku rolnego w Górznie [WIDEO]

Dokładnie 100 lat temu w wielu wsiach Wielkopolski wybuchł powszechny strajk robotników zatrudnionych w majątkach krwawo stłumiony przez policję i wojsko. Przyczyną zrywu były przede wszystkim: wysokie bezrobocie, znikoma pomoc ze strony władz samorządowych. Gospodarka i rolnictwo były w ruinie po Powstaniu Wielkopolskim.

Strajki odbywały się też w południowej Wielkopolsce, a konkretniej na terenach gminy Ostrów Wielkopolski w Górznie. W miniony weekend zorganizowano uroczyste obchody okrągłej rocznicy tego zrywu rolników.

Obchody setnej rocznicy Strajków Robotników Rolnych w Górznie rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele. Następnie delegacje z kwiatami przeszły pod pomnik, na którym zawisła tablica upamiętniająca poległych, a w uroczystościach udział wzięli potomkowie zmarłych robotników.

Z okazji setnej rocznicy tych historycznych wydarzeń Gminna Biblioteka w Gorzycach Wielkich wydała publikację „Strajk Rolny w Górznie”, autorstwa Danuty Jonak. Publikacja jest dostępna w gminnej książnicy.

Więcej o obchodach i publikacji w materiale wideo.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • D
    dociekliwy

    wtorek, 16 sierpnia, 2022

    Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości rocznicowych w 2015 roku pod pomnikami w Gdyni i Szczecinie ubolewał nad tym, że III RP nie rozliczyła PRL-owskich „oprawców” odpowiedzialnych za krwawe stłumienie strajków w grudniu 1970 r., kiedy zginęło 41 osób. Niestety, prezydent Duda nie zauważył, że w II RP postępowano ze strajkującymi tak samo, a nawet brutalniej. Zwłaszcza po 1926 r. prowadzono dialog społeczny za pomocą karabinów, i to w sensie dosłownym. Premier i minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj-Składkowski, w wystąpieniu przed komisją budżetową Sejmu 24 stycznia 1938 r. podał następujące liczby zabitych w wyniku siłowego tłumienia przez policję strajków i manifestacji w latach 1932-1937: 1932 r. – 141 zabitych, 1933 r. – 145 zabitych, 1934 r. – 118 zabitych, 1935 r. – 143 zabitych, 1936 r. – 157 zabitych, 1937 r. – 114 zabitych, w tym 44 podczas tłumienia powszechnego strajku chłopskiego. Razem 818 osób.
    https://www.tygodnikprzeglad.pl/krwawe-strajki-ii-rp/

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz