Kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o przemocy – trwa dyskusja [czekamy na opinie]

3
Przyzwolenie na jednorazowe pobicie, Niebieska Karta tylko za zgodą ofiary czy brak „przemocy psychicznej” - tak w skrócie można opisać założenia projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, który opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Temat bulwersuje wiele osób z różnych grup społecznych.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada – w dużym skrócie – traktowanie sprawców przemocy znacznie łagodniej, a zarazem sprawia, że ofiary będą mniej chronione. Taki pomysł wywołał spora burzę w mediach ogólnopolskich i dyskusje w wielu środowiskach. Pomysłodawcą projektu nowelizacji jest fundacja Ordo Iuris – ta sama, która była autorem projektu zmian w ustawie antyaborcyjnej, co zakończyło się falą demonstracji nazywanych także Czarnymi Protestami.

Szczególnie oburzone są kobiety, które najczęściej padają ofiarami przemocy domowej. Stołeczna komenda policji podaje, że tylko w 2017 roku w Polsce ofiarami przemocy domowej padło ponad 92,5 tys. osób, w tym blisko 68 tys. kobiet. Dopuszcza się przemocy z kolei ponad 76 tys. osób, w tym ponad 70 tys. to mężczyźni. Spośród ofiar przemocy ponad 75 tysięcy osób ma założoną Niebieską Kartę. Liczba odnotowanych konkretnych aktów agresji to według Policji ponad 165 tysięcy w 2017 roku.

Jak się okazuje, projekt nowelizacji prawdopodobnie ma szanse zakończyć się fiaskiem. Do proponowanych zmian krytycznie odnosi się sam premier Mateusz Morawiecki. Na swoim koncie na Twitterze pisze: „Każdy akt przemocy domowej – ten „jednorazowy”, i ten powtarzający się – musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie”. Tym samym szef rządu deklaruje, że „podjął decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców” i zostanie poddany analizie pod kątem wyeliminowania wszystkich zapisów budzących wątpliwości etyczne.

Zapraszamy do dyskusji na temat pomysłu nowelizacji ustawy. Czy założenia projektu są słuszne? Czy wręcz przeciwnie – sprawy przemocy powinni być surowiej karani niż obecnie? Komentujcie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Dobre,jak baby się nie bije,to jej wątroba gnije.Nie rozumiem tylko kobiet gorliwie wspierających PiS i jego politykę.No chyba że lubią czasem dostać po pysku,taka perwersyjna ciągota.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.