Kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o przemocy – trwa dyskusja [czekamy na opinie]

3
Przyzwolenie na jednorazowe pobicie, Niebieska Karta tylko za zgodą ofiary czy brak „przemocy psychicznej” - tak w skrócie można opisać założenia projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, który opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Temat bulwersuje wiele osób z różnych grup społecznych.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada – w dużym skrócie – traktowanie sprawców przemocy znacznie łagodniej, a zarazem sprawia, że ofiary będą mniej chronione. Taki pomysł wywołał spora burzę w mediach ogólnopolskich i dyskusje w wielu środowiskach. Pomysłodawcą projektu nowelizacji jest fundacja Ordo Iuris – ta sama, która była autorem projektu zmian w ustawie antyaborcyjnej, co zakończyło się falą demonstracji nazywanych także Czarnymi Protestami.

Szczególnie oburzone są kobiety, które najczęściej padają ofiarami przemocy domowej. Stołeczna komenda policji podaje, że tylko w 2017 roku w Polsce ofiarami przemocy domowej padło ponad 92,5 tys. osób, w tym blisko 68 tys. kobiet. Dopuszcza się przemocy z kolei ponad 76 tys. osób, w tym ponad 70 tys. to mężczyźni. Spośród ofiar przemocy ponad 75 tysięcy osób ma założoną Niebieską Kartę. Liczba odnotowanych konkretnych aktów agresji to według Policji ponad 165 tysięcy w 2017 roku.

Jak się okazuje, projekt nowelizacji prawdopodobnie ma szanse zakończyć się fiaskiem. Do proponowanych zmian krytycznie odnosi się sam premier Mateusz Morawiecki. Na swoim koncie na Twitterze pisze: „Każdy akt przemocy domowej – ten „jednorazowy”, i ten powtarzający się – musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie”. Tym samym szef rządu deklaruje, że „podjął decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców” i zostanie poddany analizie pod kątem wyeliminowania wszystkich zapisów budzących wątpliwości etyczne.

Zapraszamy do dyskusji na temat pomysłu nowelizacji ustawy. Czy założenia projektu są słuszne? Czy wręcz przeciwnie – sprawy przemocy powinni być surowiej karani niż obecnie? Komentujcie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Dobre,jak baby się nie bije,to jej wątroba gnije.Nie rozumiem tylko kobiet gorliwie wspierających PiS i jego politykę.No chyba że lubią czasem dostać po pysku,taka perwersyjna ciągota.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick