DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zwiedzanie z bonusami. Aplikacja "Dolina Baryczy" już działa

Kiedyś wybierając się na wycieczkę dobrze było zaopatrzyć się w mapę. To proste narzędzie wyznaczało drogę i podpowiadało, w którą stronę pojechać, by się nie zgubić. Teraz zwiedzanie jest jeszcze prostsze, bo możemy do tego wykorzystać własne telefony. Stworzona niedawno aplikacja „Doliny Baryczy” to nie tylko ułatwienie w odnajdywaniu ciekawych przyrodniczo miejsc i restauracji z regionalnymi daniami, ale też zabawa w zbieranie punktów, które da się później „spalić” wymieniając na kupony zniżkowe.

Zwiedzanie z telefonem w ręku to stały widok w turystycznie obleganych miejscach. Zwykle robimy nim zdjęcia na tle zabytków albo szukamy potrzebnych nam w danym momencie informacji. Tu naprzeciw wychodzi nowo powstała aplikacja, która ma ułatwić podróżowanie po Dolinie Baryczy. – Ideą powstania aplikacji było stworzenie takiego narzędzia, które odpowiadałoby na potrzeby turystów zainteresowanych dostępnością oferty w formie interaktywnej. Oczywiście wydajemy tradycyjne mapy, przygotowujemy tablice, natomiast rośnie nam pokolenie ludzi, którzy korzystają z formy interaktywnej i mobilnej. Stąd tez pomysł pierwotnie na aplikację. Ważne dla nas było, by zebrać całą ofertę Doliny Baryczy w jednym miejscu, ale też zaprosić naszych partnerów, czyli mówimy to o samorządach, przedsiębiorcach, które też dostarczają ofertę turystyczną – tłumaczy Inga Demianiuk-Ozga, prezes stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Stowarzyszenie jest pionierem w wielu elementach w dziedzinie turystki. Aplikacja spełnia zadania turystycznej mapy i jest narzędziem do zabawy, ale ma tez promować ciekawe miejsca., takie jak np. staw Glinianki w Przygodzicach czy Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

Jak działa aplikacja „Dolina Baryczy”? Podróżując, można m.in. zbierać punkty. To przewodnik turystyczny, ale też świetna zabawa, bo np. podczas rodzinnej wycieczki każdy może być zaangażowany w odnajdywanie miejsc z interaktywnej mapy na ekranie telefonu. – Aplikacja sama widzi, że jesteśmy w tym miejscu, ma taki okręg kilkudziesięciometrowy i ona sama nabije nam punkty, jeżeli dojdziemy do miejsca wyznaczonego na mapie. Jeżeli uzbieramy tych punktów np. 50, 100, 150 i znajdziemy na mapie punkt, w którym można te punkty spalić, to powinny nam się pojawić kupony. I można np. kupić drugi sok kupić 10% taniej, można gałkę lodów kupić 50 groszy taniej lub złotówkę taniej, ale tez można kupić przewodniki po Dolinie Baryczy w tańszej cenie – mówi Tomasz Wojciechowski, członek kapituły znaku „Dolina Baryczy poleca”.

Na mapie w aplikacji zaznaczono miejsca, które warto odwiedzić ze względu na ich turystyczne, ale i przyrodnicze walory. Perełką gminy Przygodzice jest Antonin i właśnie ta miejscowość doczekała się w aplikacji „Dolina Baryczy” osobnego audio przewodnika. – W aplikacji „Dolina Baryczy”, ona jest dostępna również przez stronę internetową dolinabaryczy.travel, możemy znaleźć informację opowiedziane przez panią Joannę Lamparską, dziennikarkę, podróżniczkę i historyczkę. Mamy tam informację o pałacyku myśliwskim w Antoninie, o kaplicy grobowej Radziwiłłów, mamy też informacje o rezerwacie Wydymacz. Jest to też fajna forma wyjścia naprzeciw, bo np. kaplica grobowa nie ma na co dzień przewodnika, ona nie jest też cały czas otwarta, dostępna, czyli nawet turysta, który zastanie zamknietą kaplicę Radziwiłłów, może sobie odsłuchać informacji na jej temat – wyjaśnia Dariusz Piechowiak z Urzędu Gminy w Przygodzicach.

Mobilny przewodnik mógł powstać dzięki zaangażowaniu gminy Przygodzice we współpracy Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach projektu grantowego pn. „Oferta turystyczna na terenie gmin obszaru narzędziem wspierania dialogu społecznego w procesie budowania rozpoznawalności i potencjału Doliny Baryczy” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz