ZUS ustali ci ponownie emeryturę? Jest na to szansa, ale dotyczy tylko nielicznych

0
Fot. Pixabay
Jeśli urodziłeś się w 1953 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ponownie wyliczyć wysokość twojej emerytury. Należy jednak mieć ukończone 55 lat i udokumentować przepracowanie 30 lat oraz przejście na wcześniejszą emeryturę. "6 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze" - mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ponownie przeliczyć wysokość twojej emerytury, jeśli spełniasz kilka warunków. Mowa o przejściu na wcześniejszą emeryturę w związku z ukończeniem 55. roku życia oraz udokumentowanie przepracowanych 30 lat. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 6 marca. – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy trzech grup kobiet. Po pierwsze są to panie, które odwołały się od decyzji przyznającej emeryturę w wieku powszechnym do sądu i sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem, po drugie kobiety, które otrzymały decyzję ZUS i się od niej nie odwołały, a po trzecie dotyczy to osób,  które nie przeszły jeszcze na emeryturę w wieku powszechnym – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Każda grupa powinna w tej sytuacji podjąć inne działania – dodaje.

Kobiety, które nie odwołały się do sądu od decyzji przyznającej im emeryturę w wieku powszechnym, mogą złożyć do ZUS-u skargę o wznowienie postępowania w terminie nie dłuższym niż do 23 kwietnia. – Natomiast, jeżeli kobieta odwołała się od decyzji do sądu powszechnego i postępowanie to zakończyło się prawomocnym wyrokiem, może ona żądać wznowienia postępowania sądowego, adresując skargę o wznowienie do sądu, który wydał zaskarżony wyrok albo do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji do 21 czerwca – wyjaśnia Marlena Nowicka.

Jak podkreśla, nadal jest duża . grupa kobiet, które nie zdecydowały się wystąpić o emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego i nadal pobierają wcześniejszą emeryturę. Tym osobom, na ich wniosek, zostanie przyznana emerytura obliczona z uwzględnieniem wyroku TK – tłumaczy rzeczniczka prasowa ZUS-u na Wielkopolskę. Warto jednak pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych „nie może uchylić decyzji dotyczących kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznanej emerytury upłynęło 5 lat”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick